Aeroportul Henri Coanda/Otopeni [OTP/LROP]

Discutii şi noutăţi din domeniul transporturilor aviatice

Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat

Mesajde orex » Lun, 20 Apr 2020, 00:52

Plin la aterizare, n-are cum! Consuma 16 t carburant/h si asta la viteza de croaziera. Acum erau conditii speciale si nu cred ca le spargea riveranilor Rosenthalul din vitrina, cum nici nemtilor, francezilor, elvetienilor, danezilor, japonezilor, cehilor, polonezilor, australienilor etc. nu le-au crapat timpanele, cand au acceptat survolul, aterizararii si decolarii mastodontului! Urmareau un interes concret!
orex
Membru Silver

Mesajde TibiV » Lun, 20 Apr 2020, 14:54

Reglementarile de "zgomot peste limitele admise" se aplica curselor regulate.

Nu cred ca se poate spune ca timp de 52 de saptamani pe an, "in fiecare luni, miercuri si joi, la 02.35, aterizeaza 100.00 de masti si 30.000 de costume de protectie".

Eu as fi trimis avioanele astea mari pe BANEASA (BBU), sa iasa in strada bizonii care si-au facut vile in axul pistei BBU si sa protesteze ca "ei nu sunt de acord cu transporturile anti-coronavirus"... Ar fi avut o sansa sa isi aprovizioneze "free" frigiderele cu carne de toate tipurile...

As fi facut asta, recunosc, doar asa, de al :evil:

Similar cu discutia despre cei nemultumiti de galagia din (complexul feroviar) GdN, desi casele/blocurile lor au fost construite la un secol dupa ce GdN a fost data in folosinta...
TibiV
Membru Gold

Mesajde Chev Celios » Lun, 20 Apr 2020, 15:13

TibiV scrie:Reglementarile de "zgomot peste limitele admise" se aplica curselor regulate.

Eu stiu ce zici tu, dar asta a fost raspunsul celor de la autoritate si de la aeroport atunci. De accea mai toata lumea spunea ca nu l-au lasat sa vina pentru ca nu fac fata pistele si platforma, care sincer e destul de varza. Dar hai ca o dam in off-topic. raspunsul e clar pana nu se va moderniza toata infrastructura de pe OTP nu o sa o vedem pe Myria, nici macar in caz de urgenta. Sa nu uitam ca pana sa repare pistele de cate ori venea EL-AL cu 747-400 la decolare decoperta portiuni din covorul asfaltic al pistei de pe care pleca.
Chev Celios
Membru Bronze

Mesajde orex » Lun, 20 Apr 2020, 19:02

off...the record
Inca din 2010, OTP ”Poate asigura resursa la DECOLARE pentru practic orice aeronava in uz, militara sau civila, fara restrictii, cu exceptia AN-225 (doar cu rezervoare partial pline si flapsuri bracate la maxim)”. Ce inseamna asta? Va puteti edifica fiecare dintre dumneavoastra...
https://www.businessinsider.com/video-o ... ane-2018-7
Chiar daca va va ”zgaria” unora timpanul... merita vazut asa ceva (cele 5 mil. masti aterizate pe Chopin Varsovia)!

orex
Membru Silver

Re: Aeroportul Henri Coanda/Otopeni [OTP/LROP]

Mesajde 1689 » Dum, 03 Mai 2020, 15:08

Mie mi se pare ca la prima trecere a fost o aterizare ratata.

Am vazut o singura data “monstrul” in realitate - doar parcat - si este - intr-adevar - impresionant.

Dar si daca te survoleaza un C5 sau C17 la decolare, senzatia este aceeasi, de inginerie dusa la extrem.
1689
Membru Silver

Mesajde orex » Dum, 03 Mai 2020, 19:52

Nop! Si stii de ce?
Orice avion care se pregateste pentru manevra de aterizare scoate trenul! Daca observi, pe la min 2:30, nici nu-si arata jamba fata. S-ar fi vazut din satelit, ca-i dubla!! ;)
A fost pur si simplu UN SALUT inainte de aterizarea propriu-zisa! Nu tin cu ursu dar pilotii care au mansa Mryia, sunt cei mai buni piloti aflati anterior pe fratele mai ”mik” AN 125!
PS
Da, zgomotul e monstruos, dat de cele 6 reactoare, dar, sa fim seriosi, nu cad Rosenthal-urile din vitrina! :lol: :lol: :lol:
orex
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Dum, 03 Mai 2020, 20:08

Se vede că e salut, face înclinarea specifică pentru salut de vreo 3 - 4 ori, se observă clar.
andrei11
Moderator forum

Mesajde TibiV » Lun, 04 Mai 2020, 12:28

Salutul se vede clar la 03.20 in filmarea de la sol si la 05.15 in filmarea din cabina avionului.
Si da, primul survol a fost cu trenul escamotat. Daca ar fi fost o "ratare", ar fi avut trenul de aterizare scos.

In filmarea de la sol se vede clar cum scoate trenul intre 05.05 si 05.20, in timpul turului de pista, intre virajul 2 si virajul 3.
TibiV
Membru Gold

Anterior

Înapoi la Transport aviatic