Aeroportul Henri Coanda/Otopeni [OTP/LROP]

Discutii şi noutăţi din domeniul transporturilor aviatice

Re: Aeroportul Henri Coanda/Otopeni [OTP/LROP]

Mesajde orex » Joi, 24 Oct 2019, 20:44

Ala da aeroport din toate punctele de vedere. T4 e utilizat cu predilectie pentru zborurile transatlantice!
La Madrid, dupa aterizare, am ramas surprins cat a mai rulat aeronava (km buni) pana cand a tras la ”burduf”, cel putin in cazul in care trebuie sa ajunga pana la T2. Asa se intampla cu cursele de linie ale companiei Lufthansa, despre care pot sa ma pronunt!
Unde pui ca toate terminalele au, de mult, conexiune subterana (metrou) intre ele si te scot spre oras la Nuevos Ministerios (cap de linie)! Frecventa trenurilor e atata de buna, incat nu-ti poti da seama cum de o singura linie poate sa inghita atata flux de calatori!
PS
Ce sansa pe ei ca n-au dat de vreun patinoar in aria aia, ca erau haliti! ;) :rofl: :rofl: :rofl:
orex
Membru Bronze

Mesajde faraonul » Joi, 24 Oct 2019, 22:26

Mă uitam că au tren, metrou și autobuze. Distanta este foarte mare dintre T1 și T4. Cu autobuzul am făcut 10-15min ieșind pe autostrada. Am aterizat pe Otopeni. Ai o senzație de întoarcere în timp. O parte din avariile semnalate le-au mai cârpit. WC-urile nu mai miroseau așa rău dar oglinzile sint in continuare la fel. La punctul de control au reparat tavanul dar s-a crăpat in același loc. Deci problema rămâne. Știi ce planuri au pentru Euro 2020? Mai pot face ceva în câteva luni? Terminalul de tren va fi gata?
faraonul
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Joi, 24 Oct 2019, 22:34

Categoric la anul NU vom avea tren.
andrei11
Moderator forum

Mesajde Chev Celios » Vin, 25 Oct 2019, 12:19

Pentru Euro 2020 se va deschide Baneasa. :lol: :lol: :lol: :popa: :headbash: :no:
Chev Celios
Membru Bronze

Mesajde orex » Vin, 25 Oct 2019, 15:59

Tiriac e constient ca opozitia lui e o bifa temoprara in constructia caii ferate, altfel nu declara, resemnat, ”trebuie sa-mi daram patinoarul”. https://www.gsp.ro/sporturi/altele/excl ... 80928.html, min 00:33.
Pana-n final si el e impacat cu gandul ca, in ciuda importivirii, trenul ”isi va face loc”, conform proiectului si va ajunge la H. Coanda dar e clar ca nu in 2020.
PS
Cam ce lucrare de anvergura, inceputa la noi, nu a avut oprelisti din varii motive, mai mult sau mai putin puierile? :think:
orex
Membru Bronze

Anterior

Înapoi la Transport aviatic