Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2494 posts, 488986 views
 
Go to page:  1  ... 141 142 143 144 145 146 147  ... 179
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

De fapt nu a aparut piatra cubica, ci acum dispare. Fara suparare, a scrie doar ca nu se face si a te plange (ceea ce vedem cu totii) este tocmai ceea ce tu zici ca eviti: a scrie doar de dragul de a scrie. Ramai pe subiect, ca altfel umplem 95% din topicurile active cu mesaje despre ce si cum nu se face. Prefer sa nu scrie nimeni nimic aici o luna, iar apoi sa vad un fotoreportaj sau sa aud niste informatii din teren, decat sa mi se reaminteasca saptamanal ca barul de lemn este in picioare. Mi se pare spam... :bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Bravo, astea ziceam si eu in topicul de la Piata Sudului.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Ne scuzi ca scriem doar banalitati sau vesti proaste, mai bine astepti si te anuntam noi cand s-a postat ceva interesant.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului serbanandrei

Daca asta ati inteles din tot  ce am scris eu ,imi pare rau .Nu am spus ca sunt banalitati, ci doar ca lucrarile in in toate santierele sunt foarte incete, iar termenele sunt scoase din burta. Credeam ca acest forum este si pentru pareri mai dure vizavi de constructori si cei care le dau lucrari .Se pare ca nu.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Serbanandrei, exprima-ti parerile asa cum crezi de cuviinţă. Inclusiv eu am fost pesimist  in legatura cu unele santiere din  Bucuresti.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului serbanandrei

IN sfarsit cineva care are aceeasi parere ca mine.
Nu vreau sa supar pe nimeni ,dar cred ca este cazul sa nu menajam pe nimeni ( constructor ,primarie) ca prea ne iau de prosti.
In stilul asta de munca si termene,poate in 30 ani ( am dubii)  avem si noi sosele, transport civilizat ( la nivelul lor de acum) si multe altele ca in tarile civilizate.
Si la ei se fura mai frate , dar se mai si face ceva.!!!

La noi este doar furt si termen fara limita.

Salut

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Daca esti convins ca vina este a constructorului poate explici si de ce, este mai interesant decat injuraturile, de injurat poate sa injure oricine, chiar in lipsa oricarei informatii sau intelegere a fenomenului.
Si daca te gandesti ca schimbi ceva cu injuraturile(chiar daca ar fi sau nu justificate), te asigur ca nu rezolvi nimic, iar forumul acesta are calitatea pe care o are tocmai pentru ca nu este o mare de injuraturi, nu vine nimeni intr-o mare de injuraturi sa aduca informatii sau o contributie care se ingroapa imediat sub alte pagini de injuraturi.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Eu nu stiu cine e de vina, stiu urmatoarele :
1) Lucrarea este intârziată nepermis de mult.
2) Se vede de la distanta, greseala initiala a fost atunci cand s-au eliberat autorizatii de constructii in perimetrul actualului santier. Si un copil de clasa a 5  - a cu inteligenta medie daca i se dadea o harta, i se explica despre ce este vorba putea sa traseze amplasamentul soselei & a liniei de tramvai.
3) Legislatia tâmpă de după 1989 care a pus in posesie diverse persoane foarte dubioase. Punerea in posesie ca punerea in posesie, dar prin PUG - uri / PUZ - uri trebuia sa i se interzica sa se construiasca ceva in perimetrul soselei. A carei traseu, repet, era evident si pentru un copil de 12 - 13 ani.
4) Nu te apuci de un asemenea santier daca nu dispui de fondurile necesare. In momentul in care s-au apucat de rectificat traseul soselei ar fi trebuit sa dispuna de banii  necesari, sau macar de garantii sigure ca obtin banii pentru santier.
Restul sunt discutii la nesfârşit si fară fond  cine cu ce a gresit, PMB - ul, constructorul, politicul, socialul, Guvernul Mondial, Martienii de pe Marte, Clingorienii, Reptilienii, Vulcanul Iwo Jima din  Japonia. etc.
___________________
Mai sunt santiere deschise in Bucuresti care sufera de acelasi sindrom  sau sindromuri foarte asemanatoare. Desi sunt off topic si le cunoaste toata lumea o sa le reamintesc aici :
1) Pasajul de la Băcănie / Industriale / Gospodina -  Berceni
2) Capetele de tramvai de la Baneasa si Pantelimon.
_________________
Ca sa nu spunintreaga lucrare - modernizarea liniei de tramvai Iancului - Pantelimon. O mare magarie si sifonare de bani la greu din moment in care M 5 era deja pe ţeavă.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului serbanandrei

Pentru  Shoppy . Unde ti se pare ca injur contructorul in  toate discutiile pe care le-am avut ?
In rest nu mai spun nimic ,colegul Andrei11  a spus suficient de clar . Mai adaug ca am repetat de sute de ori ,de ce un contructor se apuca de lucru daca nu sunt toate autorizatiile date, bani sa lucreze  , nu doar sa astepte de la Primarie ( nu este singurul caz asa).
Salut

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

andrei11 wrote:
Serbanandrei, exprima-ti parerile asa cum crezi de cuviinţă. Inclusiv eu am fost pesimist  in legatura cu unele santiere din  Bucuresti.


:bere:

In special eu am laudat planul acestui proiect(trotuare late..., piste de bicicleta, locuri de parcare decente, pastrarea liniei de tram., directia noua a bulevardului largit ), chiar si executia  de pana acum vazuta din pozele voastre(cu toate ca e putin de laudat la celalalte santiere, unde in parte e o adevarata catastrofa, v. DNCB, largirea DN5 din Bucuresti, etc..)
Sper sa nu se inece ca t...nul la mal. Si poate continua candva trasarea bulevardului dincolo de intersectia cu 1 Decembrie(pana la Valea Sadului ar avea loc de o strada gen Aviatorilor, de ce nu...daca nu ar fi oribilitatile alea de blocuri...Inca se mai fac blocuri cu o mie de etaje, spre camp...)
Cum se spune? Nici Roma nu a fost construita intr-o zi...
:bere:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

O noua strapungere pana in Drumul Intre Tarlale (de ce nu chiar DNCB) este un must in urmatorii ani. Totusi, fix aici a fost ridicata o hidosenie de mini-blok. :evil:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

ByOnu, insisti pe un non sens.
Cui i-ar folosi strapungerea asta?
Care nici macar nu are cum sa ajunga unde zici tu.
Nici, nici.

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

Si eu sunt PRO pentru penetratie pana in Centura, am mai spus-o si eu pe la jumatatea subiectului. Si trebuie facuta cat mai repede, cand exproprierile pot fi mai ieftine. Mai ales ca in acea zona multi colorati nu au acte de proprietate.

Centura modernizata + Penetratie L. Rebreanu rezulta un trafic mai lejer pe Theodor Pallady si in Pantelimon. Plus avantajele de rigoare (folosirea centurii pentru deplasarea in Militari, Otopeni, si alte zone, fara a intra in centrul orasului, intr-un timp foarte scurt, si altele).

OFF-TOPIC: Astazi l-am luat la perpules pe un biciclist ce efectiv mi s-a aruncat in fata masinii chiar in fata magazinului Titan, inainte de asta, facea slalom ca disperatul printre masini. Mi se pare o inconstienta maxima si o bataie de joc. Atat timp cat au piste speciale, de ce muma lor nu circula pe ea? Am o boala teribila pe ei si intr-o zi voi altoi unul d-asta. Pur si simplu nu-i mai suport in trafic, ori calc unul, ori il bat. Deja e al nu stiu catelea care m-a enervat in trafic, desi toti au avut piste pe trotuar.

Edit: Conduc foarte prudent, de fapt era foarte aglomerat, se circula cu maxim 20km/h. Imi spui ca sunt frustrat, tie ti-ar conveni sa-ti sara un kamikaze d-asta in banda 2? In fata masinii? Ca el sunt multi, si probabil tu nu ai intalnit atat de multi care sa te calce pe nervi, ei bine eu am intalnit. Ce cauta sa faca slalom printre masini? Sa respecte regulile de circulatie daca se arunca in trafic, daca nu, sa circule in siguranta pe pistele ilegale de pe trotuar.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

Pista de pe Rebreanu a fost inchisa de Brigada Rutiera pana la finalizarea lucrarilor. Parca s-au si instalat indicatoare cu interzis bicicletelor. Daca ii dau drumul dupa ce finalizeaza, mai vedem. De fapt, daca te-ai documenta, ai afla ca astazi in Bucuresti exista o singura pista legala pe trotuar, respectiv pe Bd. Aviatorilor, in rest este ilegal sa circuli cu bicicleta pe acolo. Legal, au obligatia de a circula pe carosabil si interdictia de a circula pe trotuar. Desigur, la pachet cu respectarea regulilor de circulatie.

In oras trebuie sa conduci prudent. La fel de bine poate sa-ti sara in fata oricand un copil.

 


Go to page:  1  ... 141 142 143 144 145 146 147  ... 179
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421932 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use