Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2494 posts, 487009 views
 
Go to page:  1  ... 149 150 151 152 153 154 155  ... 179
 
 

📖 Pagination options
  • lucica
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului lucica

Am auzit că din weekend se deschide circulația tramvaielor in zona.Vedem dacă-i mâine sau duminică,dar cum au anunțat cei de la meteo că plouă cu găleata în weekend mi-e greu sa cred că se vor întinde până duminica-luni.Vedem.

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

E un lucru bun ca incep si cu marcajele. La intersectia cu Grigorescu, mergand spre ParkLake, m-am saturat sa-i feresc pe toti "soferii" care nu sunt in stare sa isi tina banda. Pentru cei care nu stiu, in acea intersectie sunt trei benzi, prima doar la dreapta, a doua doar inainte, a treia inainte sau stanga. Exista chiar si indicator cu putin inainte de interesctie. Daca merg pe a treia banda (care se transforma in banda doi in mijlocul intersectiei), cei de pe a doua banda (care se transforma in prima banda in mijlocul intersectiei) efectiv vor sa intre in mine. Am avut un incident cu un meltean saptamana trecuta, in sensul ca m-a sicanat pana la Campia Libertatii.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alexandru

Da, au marcat benzile inclusiv prin intersectie.

 


  • lucica
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului lucica

S-a reluat circulatia lui 23 ? La probe a fost ieri si #152.

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alchimistul

Haideti, domnilor locuitori ai Baltii Albe! Asteptam o surpriza placuta din partea voastra, parol! Mare mi-i dezamagirea ca n-ati postat nimic legat de revenirea lui 23 pe traseul "traditional" :(

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Robert24

Pai daca nu a revenit inca...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alchimistul

Stii vorba aia...nu-ti face iluzii sa n-ai deziluzii. Ziceam ca de nu s-a intamplat duminica minunea, sigur se intampla azi...

 


  • lucica
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului lucica

Din ce am inteles au fost probleme la probe,de ordin tehnic ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alexxd_31

Pana nu este anunțată pe site-ul Ratb modificarea traseului liniei 23 putine șanse.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului PinkyHog

Activitatea este concentrata pe pregatirea terenului pentru gazon. Intre 1 Decembrie 1918 si Barajul Dunarii e gata. De aici pana la Titan mai au mult de munca.

Astazi pe la 8, baietii frezau in dreptul liniei de tramvai in intersectia de la Barajul Dunarii, sensul spre 1 Decembrie 1918. Au frezat si in zona parcarii, la intrare si la iesire. Sigur in seara asta se asterne uzură. Sa vedem pana unde... Personal, cred ca va fi pana la biserica, cel mult.

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului clt

Se asterne uzura!!! La ora aceasta!!

Edit: Abia incepusera cand am trecut eu, deci e greu de estimat pana unde ar lucra, dar cred si eu ca tot pana la biserica.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Victor92

Am inspectat zona. 23 va fi dus la Faur. Revin cu poze diseara.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Cristy

Sursa: pagina de Facebook PMB

Circulatia tramvaiului pe bulevardul Liviu Rebreanu va fi reluata sambata, 24 iunie 2017

Primaria Municipiului Bucuresti a finalizat lucrarile la tronsonul II al bulevardului Liviu Rebreanu, respectiv zona delimitata intre Bulevardul Nicolae Grigorescu si Bulevardul 1 Decembrie 1918.
Astfel, dupa 7 ani de la oprirea circulatiei tramvaielor pe bulevardul Liviu Rebreanu, aceasta va fi reluata incepand de sambata, 24 iunie 2017.
Intrucat in aceste zile se fac probe pe linia de tramvai respectiva, PMB face un apel catre cetatenii care locuiesc sau lucreaza in zona sa parcheze in locurile special amenajate, nu pe linia de tramvai, pentru a nu impiedica circulatia acestuia.

In acest sens, Primaria Municipiului Bucuresti a amenajat un numar total de 507 de locuri noi de parcare, alaturi de celelalte lucrari de modernizare realizate in etapa a II-a: modernizarea liniei de tramvai, a retelei de contact, a peroanelor statiilor de tramvai, a carosabilului, a trotuarelor si a pistei pentru biciclete, amenajarea a aproximativ 2500 mp spatii verzi, refacerea semaforizarii de la intersectia cu bd. 1 Decembrie 1918, Barajul Dunarii si Barajul Sadului, devierea retelelor edilitare pe acest culoar (apa, canalizare, Net City) si refacerea bransamentelor, inlocuirea retelei de termoficare si lucrari de modernizare a infrastructurii si suprastructurii stradale, reamenajarea intersectiilor, extinderea sistemului de management al traficului si in intersectiile situate pe acest tronson, modernizarea sistemului de iluminat public pe aceasta artera.
Lucrarile de modernizare a Bulevardului Liviu Rebreanu au inceput in anul 2010 si au fost impartite in doua tronsoane: tronsonul 1, intre Camil Ressu – Nicolae Grigorescu si tronsonul 2, intre Nicolae Grigorescu si 1 Decembrie, fiecare dintre aceste tronsoane avand cate doua benzi pe sens.
Bulevardul Liviu Rebreanu face legatura intre Bdul Camil Ressu, Nicolae Grigorescu si 1 Decembrie 1918, fiind unul dintre bulevardele importante ale Sectorului 3, dar si din Municipiul Bucuresti.

Unele dintre beneficiile importante ale reabilitarii acestui bulevardul sunt urmatoarele: imbunatatirea conditiilor de circulatie, prin cresterea fluentei traficului si a gradului de siguranta, atat pentru soferi cat si pentru pietoni si biciclisti, cresterea calitatii transportului cu mijloacele de transport in comun prin marirea vitezei de deplasare a acestora, promovarea utilizarii multiplelor mijloace de transport cu scopul de a asigura o mobilitate ridicata si de a controla incarcarea traficului. -->  :lol:  Are you kidding me ? Cu un 23 la 20-25 de minute ?  :twisted:

 


Go to page:  1  ... 149 150 151 152 153 154 155  ... 179
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Liviu Rebreanu (FINALIZAT octombrie 2018)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use