MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2545 posts, 582469 views
 
Go to page:  1  ... 128 129 130 131 132 133 134  ... 182
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente SniperGuy

Eu am gasit articolul acesta:

Pasageri EVACUAȚI de la metrou în București

Călătorii au fost evacuați, luni dimineață, de la stația de metrou Dristor, dintr-o garnitură din care ieșea fum, informează reprezentanții ISU București-Ilfov. Garnitura a fost tractată fără probleme.
Călătorii au fost evacuați dintr-o garnitură de metrou din care ieșea fum, informează ISU București-Ilfov. Garnitura se afla la stația de metrou Dristor, ulterior aceasta fiind tractată la depou, fără probleme.
Potrivit sursei citate, nu a existat apel la 112 pentru acest incident.
Călătorii din celelalte stații de pe magistrala 1 au fost informați de către reprezentanții Metrorex că circulația trenurilor se desfășoară cu dificultate din cauza unor defecțiuni tehnice.

Sursa: https://www.realitatea.net/se-circula-g ... ign=trkweb

LE: si acesta, unde scrie ca au fost de fapt doua incidente, unul tehnic (degajare de fum la un metrou) si o tentativa de suicid ulterior...

UPDATE 09.14 În ceea ce pare un al doilea incident, călătorii de la stația Dristor 1 au fost anunțați că sunt probleme de circulație din cauza unei tentative de suicid, potrivit unui jurnalist HotNews.ro de la fața locului.
UPDATE 08.56 Călătorii au fost evacuați dintr-o garnitură de metrou din care ieșea fum, informează ISU București-Ilfov, citat de Mediafax. Garnitura se afla la stația de metrou Dristor, ulterior aceasta fiind tractată la depou, fără probleme. Potrivit sursei citate, nu a existat apel la 112 pentru acest incident.

Sursa: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... ehnice.htm

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Chiar miram ce are metroul care a trecut gol si impins cu suicidul.. Oricum afisajul este "praf", nu a avut nicio legatura cu ce sosea in statie.
Culmea afisajului..pleaca simultan ambele trenuri.
thumbnail (10).jpeg (16.85 KB; downloaded 2113 times)

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Tom

La ora 8:30 am ajuns în stație și am văzut o mulțime de oameni care așteptau trenul spre centru, așa că am așteptat trenul spre Preciziei. Era anunțat unul la 8:33 și următorul la 8:45!!. M-am urcat în primul, am ajuns la capăt, am văzut un tren cum pleacă și am așteptat să vină alt tren spre centru, m-am urcat și am stat în el. La 8:45 pe linia opusă (spre Depoul Militari) a trecut prin stație trenul 2123/1123 cu toate luminile stinse și împins din spate de trenul 2004/1004. De abia după ce a trenul fantomă a trecut prin stație, trenul în care eram a plecat și a luat toată aglomerația din stațiile din Militari. Nu știu dacă aglomerația era din cauza incidentului (incidentelor??) sau și din cauză că au început școlile. Având în vedere că mai plecase deja un tren cu 6-7 minute înainte, cred că totuși circulația începuse deja să intre în normal.
Edit: în foto de mai sus, e trenul fantomă sau e doar afișajul dubios din stație? Trenul fantomă a ajuns la Preciziei la 8:45.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Trenul fantoma este unul din cele doua de D2 din prima poza, cel care apare la 8:30. :)

 


Re: Accidente / incidente aztec

Asta cu "tentativa suicid" este noua moda ce rezolva mai tot...fara batai de cap, fara sa mai trebuiasca explicatii...
Daca erau CAF-uri erau proaste, daca sunt Bombardiere sau IVA...sunt tentative suicid.

Cred ca a vrut sa se sinucida rama de metrou si a tras un fum de tigara  in galerie dupa primul stalp,....

 


Re: Accidente / incidente misterr

Metrorex: Incidentul de la staţia Dristor 1, provocat de o degajare de praf cauzată de obturarea temporară a unei supape de ventilaţie; nu a fost fum, iar pasagerii nu au fost în pericol





Metrorex anunţă că incidentul produs, luni dimineaţă, la staţia Dristor 1, unde pasagerii au fost evacuaţi, a fost provocat de o degajare de praf cauzată de obturarea temporară a unei supape de ventilaţie. Compania precizează că sesizarea de fum nu s-a confirmat, iar pasagerii nu au fost în pericol.

”Metrorex informează publicul că astăzi, 11 februarie a.c., în intervalul 08:00 - 08:20, trenurile de metrou au circulat cu întârzieri faţă de graficul normal de circulaţie. Într-unul din trenurile care circula pe Magistrala 1, în direcţia Piaţa Unirii, mai mulţi călători au anunţat o posibilă degajare de fum şi au anunţat serviciul naţional de urgenţă apelând la 112. Trenul a fost oprit în staţia Dristor 1 şi călătorii au fost debarcaţi. Echipele Metrorex împreună cu echipele ISU au verificat starea tehnică a trenului. Astfel, nu s-a confirmat sesizarea de degajare de fum, fiind vorba despre o degajare de praf din cauza obturării temporare a unei supape de ventilaţie”, a trasmis, luni, Metrorex.

Compania a precizat că s-a intervenit în scopul prevenirii oricăror eventuale pericole conform procedurilor in vigoare.

”Evenimentul sesizat a fost, însă, o alarmă falsă, siguranţa călătorilor nu a fost pusă în pericol în niciun moment. Societatea respectă normele şi prevederile în vigoare, iar măsurile luate sunt pentru a preveni orice tip de eveniment care ar putea avea impact asupra siguranţei transportului călătorilor cu metroul”, a mai anunţat compania.

Călătorii care se aflau în staţia de metrou Dristor 1 au fost evacuaţi, luni dimineaţă, fiind sesizat fum la o garnitură de tren.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Și nuca are creier mai mult ca ziariștii lui Pește Prăjit. Dacă incidentul  a fost la Dristor 1 de ce au pus poza de la Berceni ?

 


Re: Accidente / incidente WT_fan06

Poate pentru că nu au drepturi de autor pentru nicio poză de la D1. Sau au cumpărat un "stock photo" generic şi bineînțeles că vor folosi acea poză pentru toate ştirile ce includ un metrou în ele. De ce credeți că toate site-urile pun aceeaşi poză pentru un anume subiect?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Andrei, tu ai fi vrut ca ziaristul sa fie fix la D1 la momentul incidentului  si sa surprinda eventual si fumul in poza ?  :lol:

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Asta e ca aia cu "s-a produs extorsiunea unui degajament"...
Daca tot tineau mortis sa ne puna o poza atunci in loc de doar sa umple spatiul la norma puteau si ei sa trimita un gigi la Dristor sa faca o poza si acea poza chiar ar fi adus o informatie, intr-o ora era dus si venit. Sau si mai bine, daca vor neaparat sa fie rapizi cu stirea atunci trimit maine un gigi sa pozeze toate statiile de pe retea, si asa au materialul pregatit.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Tom

Dar trenul 2123/1123 sigur a avut o problemă. Arăta chiar ca un tren fantomă. E prima dată când văd un tren în mișcare care nici măcar luminile de poziție nu le are aprinse. Cred că și IVA pe care le plimbau de la un depou la altul aveau o lumină aprinsă. Iar ce am mai văzut trenuri Bombardier defecte, chiar și împinse din spate, aveau afișaj cu "Defect" sau "Fără călători" și lumini, chiar dacă nu în salon, aveau măcar faruri sau lămpi de poziție.

 


Re: Accidente / incidente aztec

Au presupus un scurt circuit cu degajare de fum.
Normal e sa il scoti de sub tensiune si sa in verifici, ...asa ca nu vad nimic anormal in fantoma.
Poate si daca ar fi avut un back-up pt iluminare, nestiind problema initiala...opresti tot, pt siguranta.

 


Re: Accidente / incidente TibiV

shoppy wrote:
Daca tot tineau mortis sa ne puna o poza atunci in loc de doar sa umple spatiul la norma puteau si ei sa trimita un gigi la Dristor sa faca o poza si acea poza chiar ar fi adus o informatie, intr-o ora era dus si venit.

Ai vazut sursa?....
Aia au 4-5 oameni pe tura, care scriu la foc automat... NU au oameni de teren, decat la evenimente majore, de regula pe politic...
Pentru ei un deranjament la metrou este la "fapt divers", nimeni nu se chinuie sa caute poza statiei cu pricina... Chiar si cautatul unei poze cu o statie de metrou oarecare cred ca a fost considerata pierdere de timp...

 


Re: Accidente / incidente Puss in Boots

Bine macar ca au pus o poza din Bucuresti si nu una cu un metrou, la intamplare.

 


Go to page:  1  ... 128 129 130 131 132 133 134  ... 182
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use