MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2553 posts, 583982 views
 
Go to page:  1  ... 119 120 121 122 123 124 125  ... 183
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente cris_m

Nu domne, eu zic de "tembelizoarele" alea de iti arata ora cand vine metroul. Sunt si pe M2 si pe M1. Nu zic de alea cu leduri mici si galbene de pe corespondenta, alea sunt alta treaba, alea merg puse la intrarea in statii (inainte de porti!).

 


Re: Accidente / incidente punmeister

Pai la alea m-am referit.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Da, sau alea cu reclame, că la astea cu reclame belește ochii cam toată lumea. Trebuie să întrerupă reclama și să dea informația pe țeavă !
__________________________
BELÍ, belesc, vb. IV. (Pop.) 1. Tranz. A jupui. 2. Tranz. și refl. A (se) juli. 3. Tranz. (În expr.) A-(și) beli ochii = a deschide ochii mari; a privi cu mirare, prostește. ◊ Refl. Ce te belești așa la mine? – Din sl. bĕliti.

 


Re: Accidente / incidente cris_m

Exact! Sunt convins ca acestea au un sistem cat decat centralizat in spate, un circuit inchis ceva, astfel incat sa poata fi trimisa informatia instantaneu in toate statiile. Daca nu, ghinion, sa cumpere! :evil:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Confundati lucrurile. Monitoarele cu reclame, care sunt prezente in toate statiile, nu sunt ale Metrorex.
Punmeister are dreptate, monitoarele care arata cand vine metroul sunt instalate numai pe M3 si M4. Pe restul magistralelor exista astfel de monitoare numai in statiile de corespondenta (PU M2, PV M1 si M2, Basarab M1, NG M1....). Deci...

 


Re: Accidente / incidente punmeister

sab wrote:
Confundati lucrurile. Monitoarele cu reclame, care sunt prezente in toate statiile, nu sunt ale Metrorex.

Exact, LCD-urile Samsung din statii sunt ale BlitzTV, nu ale Metrorex.

 


Re: Accidente / incidente cris_m

E uite ca n-am remarcat faza cu monitoarele oracol. :oops:
Oricum nu mi se pare o investitie prea mare de realizat. Daca e continuam subiectul in alta parte, caci nu este locul lui aici :ugeek:

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Cel puțin la mine la lancului există monitor cu ora de sosire al trenului, și fiind o singură magistrală se afișează două trenuri. Sunt absolut convis că există monitoare pe toată magistrala M 1.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Nu sunt sigur in toate statiile M1.
La Iancului s-or fi gandit ca este intersectie. Cu M5. :)

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Îți spun sigur că cel  puțin  pe fosta M 3 sunt televizoare din astea, Obor ( intersecție cu M 7  :lol:  :lol:  :lol:  ),  Muncii, Ștefan cel Mare.
Vezi că GdN 1 n-are corespondență, greșeală impardonabilă din partea ta.  :lol:  :bere:

________________
Tot off topicul o să-l mut în altă parte cât de curând.

 


Re: Accidente / incidente florin

Cred că faci o confuzie, nu e niciun monitor la Obor care să îți afișeze când vine metroul, doar unele cu reclame.

E fix cum zice sab:

monitoarele care arata cand vine metroul sunt instalate numai pe M3 si M4. Pe restul magistralelor exista astfel de monitoare numai in statiile de corespondenta (PU M2, PV M1 si M2, Basarab M1, NG M1....).

 


Re: Accidente / incidente Puss in Boots

Confirm. Nu e monitor cu minute nicaieri in alta parte decat in cele mentionate. Poate ai vazut pe televizor anuntul ala care rula cu "in x minute urmeaza infarctul" sau ceva de genul  :lol:  aduce cu monitorul de minute.

Poate n-ar fi rau sa puna monitoare de genul peste tot. E vreo initiativa in sensul asta o data cu modernizarea magistralelor? Macar pe M2.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Poate cand schimba/modernizeaza sistemul . Da din ce in ce mai des rateuri...
Mai nou, la Eroilor am observat ca sistemul de afisaj "ramane in urma". Mai exact, in aceasta seara arata ca la peronul mic se afla un metrou de Preciziei. Lumea alerga dintr-un metrou sosit dinspre Grozavesti se bulucea sa se urce in acest metrou, luandu-se dupa afisajul de pe monitor. Numai ca, surpriza, metroul circula in directia D2....Noroc ca mecanicii mai au bunul obicei sa anunte si ei. Va dati seama ce deruta a fost, unii coborau si se uitau nedumeriti la monitor.  Sunt convins ca altii au ajuns totusi inapoi la Grozavesti pentru ca nu au "receptionat" anuntul mecanicului.
Si mai ciudat mi s-a parut ca, aproape de momentul in care s-au inchis usile, pentru cateva secunde a aparut pe monitor informatia ca ar fi ambele metrouri la peron ( a disparut ora si clipea "steluta" din dreptul ambelor trenuri de pe monitor).
Alt mod de functionare defectoasa in ultima vreme tot la Eroilor este ca de multe ori arata in continuare ca ar fi un metrou la peron (clipeste "steluta"), desi acesta nu se mai afla de mult in statie. Comportamentul per ansamblu pare a fi de "intarziere", asa cum am spus.

 


Re: Accidente / incidente cris_m

Si la Politehnica am mai observat problema cu steluta care clipeste, chiar daca a plecat trenul din statie...

 


Go to page:  1  ... 119 120 121 122 123 124 125  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use