MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2545 posts, 582940 views
 
Go to page:  1  ... 142 143 144 145 146 147 148  ... 182
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente andrei11

Nici IVA n-ar trebui să plece cu ușile deschise.

 


Re: Accidente / incidente punmeister

sab wrote:
Cred ca BM2 si BM3 au si sisteme de protectie. Pot sa plece cu usile deschise ?

N-ai cum, ca nu te lasa TCMS-ul sa pleci.

 


Re: Accidente / incidente alexxd_31

Dupa acest accident care este punctul de vedere al domnului Bieleta Rupta legat de trenurile de metrou vechi care in opinia dansului sunt mult mai sigure ca cele de generatie noua?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Nu stiu cine este domnul respectiv, dar ce treaba are siguranta cu un buimac care se arunca in tren cand usile se inchid si cu un mecanic ajutor care nu respecta procedura sa se asigure ca usile s-au inchis cum trebuie ?
Pana la urma, aceasta este meseria lui, nu conduce trenul, nu face altceva toata ziua decat se asigura ca s-au inchis usile. Si asta pe bani multi... Platim asa ceva (ce nu exista in alte tari), tocmai pentru ca trenul nu are senzori sau sisteme super-sofisticate la bord care nu existau acum peste 30 ani. Mai nou, vad ca platim asa ceva si pe M3, desi acolo avem Bombardiere, nu IVA.

 


Re: Accidente / incidente subway guru

E sefu de la sindicatele MRex...la varsta ta ar fi trebuit sa stii...
:bere:

 


Re: Accidente / incidente alexxd_31

Chiar despre el e vorba. De fiecare data cand acorda un interviu repeta povestea cu bieleta rupta care a pus viata a 2000 de persoane in pericol. Acum vad ca s-a facut mic de tot. Credeam ca apare la tv si la astfel de evenimente, nu numai cand este vorba de spatii comerciale si de bani.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Pai ce sa spuna acum ? Ca un sindicalist de-al lui n-a fost in stare sa vada bine nici macar daca s-au inchis usile sau nu ? Normal ca tace...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Tom

Afirmația aia afișată prin vagoane că "Metrorex nu-și asumă nicio răspundere..." nu se referă decât la faptul că Metroul lui Rex nu poate fi tras la răspundere că un călător si-a rupt vreo mână sau picior, că i-a șters machiajul de pe față sau că i-a spart ouălele (din sacoșă, nu discutăm chestiuni indecente aici) &c, ca urmare a închiderii ușii și a tentativei respectivului călător de a urca sau coborâ după anunțul de închidere a ușilor. Răspunde însă inclusiv penal pentru orice accidente cauzate de neatenția personalului manipulant.

 


Re: Accidente / incidente subway guru

Ca sa poata da astfel de despagubiri altfel decat pe calea tribunalului ar avea nevoie de un contract cu o societate de asigurari...si n-are, asa ca se spala pe maini, daca se intampla ceva e raspunderea persoanelor implicate...ca nu au respectat <regulamentul>. Smecheria asta merge la incidente marunte, daca e ceva grav cu pagube semnificative o persoana fizica nu are cum sa le acopere <despagubirile>...iar treaba asta lasa cu ochii in soare pe toata lumea, angajati, calatori si Metrorex...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Intamplare ciudata in aceasta seara la 18:51 la GdN1. Cand sa plece trenul din statie, probabil ca un calator a fortat urcarea. Mecanicul a anuntat "Datorita unui calator indisciplinat, vom stationa 5 minute".
Apoi se da jos din cabina folisind usa interioara, apoi vad ca iese in extetrior  :D  pe la a doua usa si se duce la respectivul calator. Il aud urland ca trebuie sac reseteze calculatorul (SIC!), se intoarce furios in cabina si pleaca in cateva secunde.
Culmea este ca mi s-a parut ca abia preluase trenul )a GdN. Cam nervos la intratul in tura... Si mai mult a durat sa se dea jos si sa se ratoiasca la respectivul calator decat inchipuita "resetare". Peste 1,5 min intarziere...

 


Re: Accidente / incidente subway guru

Eu zic sa spui merci ca nu a dat un anunt <bomba> gen: datorita unui calator indisciplinat ne retragem la depou pentru refacere pisicologica dupa un asemenea stress si afront asa ca sa faceti bine sa debarcati de urgenta, sa va carabaniti si sa va cautati alt tren, cu alt mecanic mai ingaduitor!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Clipe de panică la metrou. Evacuare la stația Tineretului. Un călător a făcut atac de panică
https://www.antena3.ro/actualitate/clip ... 44507.html
Defecțiune tehnică la metroul bucureștean.
A fost panică la stația de metrou Tineretului. Un tren a fost evacuat marți seara, în urma unei defecțiuni tehnice.
Conducta principală de frână s-a fisurat între două vagoane ale metroului, blocând trenul între staţii.
Mecanicul a izolat conducta și trenul s-a deplasat la ora 20:30 la Depoul Berceni.
Directorul general a dispus o cercetare tehnică miercuri dimineață, pentru a stabili cauzele ruperii acelui furtun dintre vagoane.
---------

Un călător a făcut atac de panică și a leșinat.
Mai multe echipaje SMURD intervin la fața locului

UPDATE - „Vă rugăm să vă păstrați calmul, nu există niciun pericol”. Este anunțul unui conductor de metrou pentru călătorii care erau aproape de stația Tineretului.
Va dura remedierea defecțiunii.

-------------

Mai multe trenuri de călători staționează în tunel, marți seară, pe ruta Pipera-Berceni.
Circulaţia metrourilor se desfăşoară cu dificultate pe Magistrala 2

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Tom

Dacă nea' Joystick (că nea' Manivelă nu știu dacă e cazul) se comportă așa, atunci probabil că eu ar fi trebuit să-l iau la pumni și picioare pentru halul în care m-am murdărit pe pantaloni de la JEGUL de pe ușile infecte ale acestui vierme feroviar din această văgăună cu șine numită pompos "metrăul bucalestan". Ca și astăzi când am pus mâna doar pe o nenorocită de bară de lângă ușă și m-am umplut de JEG pe mâini. Deși nu este aici locul potrivit, nu cumva și domnii ăștia nervoși sunt tot bugetarii de ale căror salarii se plâng unii că sunt prea mari? Sau ei au forța în mână că dacă trag pe dreapta, paralizează Dîmbovițburgul? Au vrut capitalism pe pâine, să suporte condițiile ca restul poporului, la care orăcăie prin stații după ce vine la 7-8 minute (asta nu la orele când vine la 10-15): "Folosiți toate ușile trenului!"

 


Re: Accidente / incidente alexxd_31

Tom de ce esti nervos?
Eu sunt de parere ca un picior prins intre usi face minuni atunci cand trenul deja are intarziere mare si raman oameni pe peron.  Mecanicul si dispeceratul cand vede ca trenul nu prea are cum sa plece din statie fara sa piarda un minut de fiecare data, data viitoare va pleca la timp de la capat si va asigura un interval decent de circulatie.

 


Go to page:  1  ... 142 143 144 145 146 147 148  ... 182
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use