MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2561 posts, 589780 views
 
Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87  ... 183
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente shoppy

Cred ca problema este data de echipa de mecanici, adica daca pe M4 pica o rama atunci echipa trebuie sa o duca acolo unde o sa fie reparata si apoi sa ia rezerva tot de acolo, ca doar nu duce echipa rama in Ciurel si dupaia vine cu M1 pana la Crangasi / GdN ca sa ia rezerva de acolo; ca inca se tin IVA in Militari este aberant, trebuie mutate toate echipamentele la Ciurel iar Militari sa ramana specializat pe BM.

 


Re: Accidente / incidente punmeister

Se mai tin in Militari deoarece Ciurelul poate gazdui maxim 7 trenuri + unul pe linia 3 la intrarea in Ciurel, asta in timp ce sunt 15 TEM-uri IVA din 3 REM in parcul activ al Metrorex.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Lasa ca in 2 - 3 ani o sa aiba M 4 ditamai depoul, o sa se piardă IVE - le pe acolo.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Nu cred ca sunt mai mult de 7 trenuri IVA rezerva cu Dimetronic, deci ar putea sa le tina numai in Ciurel. Sau nu mai conteaza pe M4 daca are sau nu Dimetronic ?
Pana la urma la Ciurel se tin si BM2-uri ?

 


Re: Accidente / incidente punmeister

Toate trenurile IVA din lotul fiabilizat au ATC Dimetronic, iar 11 din ele sunt alocate parcului de pe M4. M4 avand normal 4 trenuri plus o rezerva.
Iar pe M4 nu poti trimite trenuri fara ATC Dimetronic datorita faptului ca nu exista Indusi pe acesta magistrala. In acest caz e si M2, nu poti trimite trenuri pe M2 fara ATC Bombardier.


 


Re: Accidente / incidente mcosmin

Ca sa faca o manevra de mutat IVA de la GdN pana pe M4 au nevoie de cel putin 10 minute in trafic (schimbat macaz, asteptat la cale libera etc).
Iar la Eroilor se pastreaza alternanta M1-M3, deci daca bagi o intarziere pe oricare din magistrale, ambele sunt afectate.

Cu cat IVA sta mai mult pe drum, cu atat e mai incurcat traficul.

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Nu veniti pe M4, s-a blocat o IVA intre 1 Mai si Jiului.

 


Re: Accidente / incidente alexxd_31

La Piata Unirii M1 se anunta: " Datorita unei defectiuni tehnice pe magistrala patru se circula cu dificultate!"

 


Re: Accidente / incidente Robert24

Si s-a propagat si pe M2? Ca trenurile vin la 6 minute... Mega full!

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Pe M4 s-a blocat o IVA pe la Grivita pe sensul de GdN si decizia a fost sa o aduca inapoi pana la 1 Mai unde sa o mute pe sensul de Straulesti si sa o trimita la Straulesti, timp in care au mai trimis 2 rame pe celalat sens la Straulesti.
A 4-a rama a debarcat pasagerii in 1 Mai si s-a intors la GdN iar pe parcurs am vazut o a 5-a rama spre 1 Mai, probabil adusa din GdN sau Ciurel.

Problema este ca tot baga rame pe care nu le-am mai vazut niciodata si astea dau blocari.

 


Re: Accidente / incidente punmeister

shoppy wrote:
Problema este ca tot baga rame pe care nu le-am mai vazut niciodata si astea dau blocari.


Sunt rame din lotul ex-M3:
010-049-060
164-098-112
142-096-150
172-107-110

 


Re: Accidente / incidente Costin

Robert24 wrote:
Si s-a propagat si pe M2? Ca trenurile vin la 6 minute... Mega full!

La 8:20 veneau la 50 de secunde (bonus, erau cel putin 2 Bombardiere) si tot super full erau...

 


Re: Accidente / incidente uvictor

Inca o problema pe M4: o rama de pe segmentul Straulesti - Bazilescu s-a retras spre Grivita in jur de ora 19.
Două  de  Straulesti in acelasi timp la Bazilescu h19:40. Primul sosit a plecat ultimul iar ultimul sosit, primul si a fost si gol. Ca la nebuni.

 


Re: Accidente / incidente BodoMinea

La aceasta oră se circulă cu dificultate pe M1: Ștefan cel Mare - Gara de Nord. Cred că în pendulă - în stația Piața Victoriei (M1) se folosește doar sensul spre Dristor 2. Sunt anunțuri audio și pe afișajele de informare dinamica din toate stațiile.

Cauza este o avarie la o conductă RADET.

 


Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421844 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use