MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Greva la metrou

292 posts, 104483 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 21
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Greva la metrou sab

Nu cred ca sunt asa profunzi... :)

 


Re: Greva la metrou subway guru

Indicatorul de stufosenie e nr.personal/km retea.
Comparativ cu alte administratii Mrex e pe primul loc...din coada clasamentului.
:bere:
De aici si proportia aberanta a cheltuielilor salariale de 50% din totalul cheltuielilor de exploatare, in pofida tuturor investitiilor facute pentru automatizare...si tineti cont ca anumite joburi sunt externalizate si nu apar in jumatatea bilantului contabilizata la capitolul cheltuielilor salariale directe!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Greva la metrou sab

Sindicaliștii de la metrou renunță la grevă. Anunțul lui Ion Rădoi

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/s ... te-1042886

Angajații Metrorex au anunțat că renunță la greva generală. Vor primi 20% în plus la salariu, în urma negocierilor, a anunțat șeful sindicatului angajaților de la metrou, Ion Rădoi, la Digi24.

De asemenea, vor crește și sporurile.

Directorul Metrorex, Dumitru Şodolescu, anunțase în urmă cu câteva ore că se aşteaptă ca sindicaliştii de la metrou să renunţe la greva generală, în urma negocierilor. Noi discuţii au avut loc marţi între angajaţii Metrorex şi conducerea companiei.

 


Re: Greva la metrou Cristi N

Nu vad scris nimic in articol legat de spatiile comerciale si panourile publicitare. Cu alea cum ramane, au pus batista pe tambal?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Greva la metrou sab

Pai nu pot sa spuna ca asta era de fapt motivul acestei grevei...Pentru asta fac o alta greva..

 


Re: Greva la metrou intelintel

20 % si suntem multumiti...restul e cancan

 


Re: Greva la metrou misterr

Angajații de la Metrorex renunță la grevă. Procentul cu care au fost majorate salariile





Metrorex a anunțat că pe data de 4 decembrie a fost încheiat Contractul Colectiv de Muncă pentru 2018-2019 între administrația Metrorex și partenerul social Unitatea-Sindicatul Liber din Metrou (USLM).

”Astfel, conflictul de muncă a fost stins, părțile convenind o mărire salarială de 20%”, anunță directorul general, Dumitru Șoldănescu.

“După foarte multe runde de negocieri, am ajuns cumva la o înţelegere - încă nu am înregistrat contractul (colectiv de muncă pentru 2018-2019- n. r.), îl vom înregistra cu data de mâine. Este vorba de o creştere salarială de 20% pentru toată lumea şi acordarea primelor conform contractului pe care îl avem încă în execuţie. Bineînţeles, în condiţiile astea, s-a încheiat conflictul şi trecem la treabă”, a declarat, marţi, pentru Agerpres, vicepreşedintele USLM Marian Bărăgău.

Potrivit acestuia, este prevăzută acordarea mai multor prime, în primul rând a celei restante, de Ziua Metroului, dar şi a unei prime de Crăciun.

“Sunt prevăzute mai multe prime, dar deocamdată avem prima care era restantă şi trebuia dată în noiembrie, de Ziua Metroului, şi urmează prima de Crăciun, prevăzută în contract. Prima de Ziua Metroului este în cuantum de 1.000 de lei şi urmează să negociem prima de Crăciun, dar mai e până atunci”, a precizat Bărăgău.

Vicepreşedintele USLM a afirmat că media salarială va ajunge la Metrou la 5.000 - 5.500 de lei brut, fără sporuri.

Marian Bărăgău a subliniat că miercuri, 5 decembrie, va fi înregistrat la Inspectoratul Teritorial de Muncă noul Contract Colectiv de Muncă valabil în perioada 2018-2019.

“Teoretic, conflictul de muncă s-a încheiat, dar practic, până nu vedem înregistrat contractul şi numărul de la Direcţia de Muncă unde trebuie să înregistrăm contractul mâine, atunci punem punct final. Acum lucrăm la acte, semnăm procese verbale, semnăm actele de înaintare şi mâine, după ce ducem contractul la Camera de Muncă şi l-am înregistrat, atunci ştim că totul e în regulă şi conform legii. Noi acum doar am bătut palma şi ne-am înţeles, dar actele nu au ajuns unde trebuie, ca să producă efecte juridice”, a explicat viceliderul sindicatelor de la Metrou.

 


Re: Greva la metrou WT_fan06

Deci, dacă am înțeles bine, salariații primesc mai mult, nu mi-e clar dacă şi eficiența/performanța creşte, iar magazinele tot la sindicat virează majoritatea banilor ca până acum, iar de magazine neadecvate la metrou nu scăpăm. Nu?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Greva la metrou sab

Sper ca ai glumit. Eficienta si performanta la metrou ???? :lol:  :lol:  :lol:
Pai daca era vorba de asa ceva, nu exista un angajat per tren doar ca sa supravgeze daca se inchid usile....

 


Re: Greva la metrou shoppy

Deci 20% prin contract, restul de 20% prin sporuri si bonusuri.

 


Re: Greva la metrou survola

Dacă e legal, ce să faci?

 


Re: Greva la metrou misterr

Șova: Creşterile salariale de la Metrorex vor fi transferate în costurile suportate de călători





Măririle salariale anunţate pentru angajaţii Metrorex vor trebui plătite de călători anul viitor, a anunţat, joi, ministrul demisionar al Transporturilor, Lucian Şova.

Sindicaliştii de la Metrorex au anunţat, la mijlocul lunii noiembrie, că vor declanşa greva generală dacă nu vor obţine o creştere salarială.

Administraţia Metrorex şi partenerul social Unitatea-Sindicatul Liber din Metrou (USLM) au încheiat, recent, un nou contract colectiv de muncă, părţile convenind o mărire salarială de 20%.

Şova consideră creşterea salarială ca fiind nejustificată, dar a spus că aceasta întruneşte condiţiile legale. Totodată, el a subliniat că aceste costuri vor fi suportate de călători.

”Din păcate, costurile acestea va trebui să le transferăm în costurile pe care utilizatorii de metrou le vor plăti de anul viitor”, a spus Şova, în cadrul unei conferinţe de presă.

 


Re: Stiri si articole din presa Puss in Boots

Sova: Santajul sindicalistilor lui Radoi scumpeste calatoria cu metroul
viewtopic.php?f=21&t=49&p=291496#p291496
Din pacate multi suntem prizonierii metroului. Pt ca ne duce repede unde avem nevoie. Pt ca pe deasupra e prapad. Si daca se face 100 lei abonamentul, ce putem face?

 


Re: Stiri si articole din presa punmeister

Imi aduc aminte ca au fost proteste la metrou dupa eliminarea abonamentului de 62 de calatorii.

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use