MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Greva la metrou

292 posts, 103008 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Greva la metrou TibiV

Mi-am promis ca nu mai intru in dialog cu tine.
Dar de data asta ai dreptate. Foarte mare dreptate.
Pute!!! Rau... :(
Am renuntat in ultima clipa la scrierea initialelor de partid care "pute"...  :cry:
Doar suntem apolitici... :(

 


Re: Greva la metrou mcosmin

Eu tot nu pricep. :popa:
Daca greva se face la nivelul Alstom, de ce s-a zis ca va fi afectata circulatia trenurilor? Pe de alta parte Metrorez zice ca angajatii sai isi vor desfasura activitatea in mod normal (deci fara intarzieri la trenuri, nu?).

Eu tind sa cred ca fetiscanele de la Romania TV nu prea au stiut ce zic acolo si au preluat si toti ceilalti fara sa verifice, tipic romanesc.
Nu se specifica o sursa, iar pe site-ul USLM nu vad nimic de genul acesta.

 


Re: Greva la metrou punmeister

Pai daca fac greva la nivelul Alstom ar insemna ca mentenanta sa fie ca la RATB, adica nema mentenanta.

 


Re: Greva la metrou mcosmin

Hai sa fim seriosi, e o greva de 2 ore, nu are cum sa impiedice circulatia trenurilor, ca doar nu sta 50% din flota in mentenanta in alea 2 ore.
Plus ca ALSTOM are un contract cu Metrorex pe care este obligata sa il respecte, indiferent cate greve se fac, nu e ca la RATB unde mentenanta se face "in house" tot de RATB.

Din ce inteleg eu, sindicatul Metrorex nu are nici o legatura cu asta. Totul se intampla la nivelul ALSTOM, USLM doar a facut anuntul.

 


Re: Greva la metrou subway guru

Din cate-mi amintesc, Alstom a preluat URMRI cu tot cu angajati+sindicatul acestora...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Greva la metrou sab

Sindicaliştii de la Metrou ameninţă cu greva generală
http://www.antena3.ro/actualitate/socia...81187.html

Unitatea - Sindicatul Liber Metrou (USLM) anunţă, vineri, că ar putea fi declanşat un conflict colectiv de muncă la nivelul Metrorex, ce ar putea duce la o grevă generală şi la blocarea trenurilor de metrou, după ce o nouă rundă de negocieri privind încheierea unui Contract Colectiv de Muncă, pentru anul 2016-2017, s-a sfârşit fără prea multe rezultate, potrivit News.ro.

Negocierile dintre USLM şi Metrorex SA au durat peste cinci ore, dar anumite puncte au rămas în divergenţă, în special cele referitoare la îmbunătăţirea condiţiilor de muncă, spun reprezentanţii sindicaliştilor.

Potrivit USLM, actualul Contract Colectiv de Muncă va expira în 23 octombrie. În luna august, circa 500 de angajaţi ai Alstom, societatea care asigură mentenanţa la metrou, au fost în grevă de avertisment. Angajaţii, membri ai USLM, au fost nemulţumiţi de faptul că societatea nu a dat curs solicitării lor de a semna un nou Contract Colectiv de Muncă, în care să fie prevăzută o majorare cu opt la sută a salariilor.

 


Re: Greva la metrou abc_XC

Singurii care ar fi indreptatiti sa faca greva sunt calatorii care trebuie sa indure aglomeratia din trenuri si din statii si atitudinea sfidatoare a Metrorex care nu raspunde sesizarilor, desi sunt obligati prin lege. Nu mai zic de disparitia cartelei cu 62 de calatorii motivata oficial ca fiind "in urma nemultumirilor publicului calator", un moment cand bataia de joc a atins un nivel greu de imaginat.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Greva la metrou sab

Iar incepeti cu cartela de 62 calatorii, inventie pur romaneasca , nici abonament, nici cartela ?  :)

 


Re: Greva la metrou punmeister

Era considerat abonament fiindca avea o luna de valabilitate dupa ce il validezi si nu un an+ cum au cartelele.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Greva la metrou sab

Nu, era considerat abonament doar pentru scria pe el si ca sa inchida gura celor care ar fi protestat ca s-a scumpit prea mult adevaratul abonament. Un abonament este abonament, calatoresc cat vreau.
In realitate era doar o cartela multipla cu o valabilitate foarte mica. O tampenie pur romaneasca, o asa-zisa masura de protectie sociala. Iar noi am inghitit-o si am zis ca este un abonament.
Cine poate, sa dea un exemplu de astfel de titlu de calatorie in alta tara. Altfel nu-si are rost discutia, am dezbatut subiectul pe toate partile.

 


Re: Greva la metrou andrei11

In sfarsit, eu o foloseam, aveam 62 de calatorii in decurs de o luna. Abonament sau cartela mai putin conteaza, conteaza ca era cea mai ieftina calatorie. O foloseam si eu si frate-miu si taica-meu si cine mai avea nevoie, oricum se termina inainte de expirare. Dupa aceea luam alta.
___________
PS : Exista si abonamente cu numar limitat de calatorii, de exemplu aveam abonament pe maxi - taxi care ma ducea la Stefanesti, ni se dadeau la inceput de luna 42 - 44  bilete cu pret redus ( costa 1 leu / biletul fata de biletele normale care erau 1,5 lei ).
Daca aveai treaba de mai multe ori pe zi ti se terminau inainte de sfarsitul lunii si dupa ce le consumai pe cele   42  sau 44   ( oricum  erau calculate zilele lucratoare din luna respectiva ) iti luai bilete normale.
Nu aveai voie sa raportezi biletele de pe o luna pe alta, scria clar si mare luna / anul pe bilet.

 


Re: Greva la metrou abc_XC

Nu am vrut sa reiau discutia despre cele 62 de calatorii, doar sa subliniez maniera in care Metrorex a argumentat desfintarea ei.

 


Re: Greva la metrou stefan_br

Cei de la Metrorex daca ar fi la privat nu ar mai face greva. Acolo daca nu scoti banu esti out. La noi toti de pe la regii si societati de stat vor majorari peste majorari indiferent daca ofera un serviciu de calitate sau nu...

Angajatii de la metrou au salari frumoase iar calitatea serviciilor oferite de Metrorex este tot mai jalnica. Ca tot vorbeau de 8%, cum e posibil ca intr-o zi din cursul saptamanii, la 7:20 sa astept 8 minute si 30 secunde un metrou pe M1? Cum este posibil ca trenurile de metrou sa nu se astepte la Eroilor? Cum este posibil ca mereu cand doresc sa schimb un metrou la Dristor 1 (venind dinspre Titan) catre Dristor 2, acesta sa plece fix la cateva secunde sau 1 minut inainte sa ajung la metroul de schimb? Cum este posibil ca la metrou usile de la intrari/iesiri sa stea jumatate ferecate? ..iar exemplele pot continua. Daca ma ambitionez le si pozez crapaturile imense de la statia Titan si alte minunatii pentru care ar trebui sa-si bage capul sub pamant si sa taca.

P.S. Cand au de gand sa schimbe afisajele informative de pe vremea lui Nea Nicu de pe M1 si M2? Pe la Iancului M1 inca figureaza ca M3 in unele desene (si nu este singurul exemplu).

 


Re: Greva la metrou mcosmin

Aici e o intreaga discutie la mijloc, dar pui problema gresit.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use