Greva la metrou

Discuții generale despre metroul din București

Re: Stiri si articole din presa

Mesajde cris_m » Joi, 06 Dec 2018, 22:51

Probabil se vor reorienta oamenii. Sincer si eu as face asta daca as sta ca sardina si as da o poala de bani pe abonament...
cris_m
Moderator forum

Re: Greva la metrou

Mesajde Puss in Boots » Vin, 07 Dec 2018, 05:41

Oamenii stau ca sardinele si acum. Si in trecut cand abonamentul era mai ieftin. De multe ori e dificil si alteori imposibil aproape sa te reorientezi fara a pierde timp suplimentar duium sau sa trebuiasca sa pleci pe la 5 sau 6 de acasa ca sa ajungi unde ai nevoie. De ex cei din Berceni si Leonida fara metrou sunt fiii ploii. Daca am avea un transport coerent la suprafata (cu tot ce presupune el, luati orice oras din Vest si stiti despre ce vorbesc) atunci da, poate vor fi alternative chiar daca vor dura ceva minute in plus. De asta si consider ca disparitia tramvaiului din zone unde e metrou doar pt ca e metrou nu se justifica, cand vezi cata lume si cate masini sunt si la suprafata (sos Berceni, Calea Grivitei...acolo am inteles ca dispare Griro si apar blocuri? Super inca cateva sute de masini). Metroul nu face fata si nu va face in continuare, orasul se mareste, trebuie alternative si sper sa le obtinem candva.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde andrei11 » Vin, 07 Dec 2018, 10:45

Dacă fac 100 lei abonamentul în loc de 70 ( parcă atât e acum ) asta înseamnă nici 3 pachete de țigări. Fumați mai puțin, tovarăși ! Sau - că tot era o discuție între mine și Costin la << Club >> luați-vă pachețel de mâncare de acasă, e mult mai ieftin decât fast - food ul de la parterul multinaționalei.
andrei11
Moderator forum

Mesajde sab » Vin, 07 Dec 2018, 10:58

Este clar ca 100 lei nu este mult, mai ales ca unora le-au crescut salariile binisor in ultima vreme. Iar alternative la metrou NU EXISTA.
sab
Membru Gold

Mesajde aztec » Vin, 07 Dec 2018, 11:20

Au crescut salariile daca esti angajat la stat si stai si mai decontezi si pretul abonamentului...
La privat...
aztec
Membru Silver

Mesajde TibiV » Vin, 07 Dec 2018, 14:17

andrei11 scrie:Dacă fac 100 lei abonamentul în loc de 70 ( parcă atât e acum ) asta înseamnă nici 3 pachete de țigări. Fumați mai puțin, tovarăși ! Sau - că tot era o discuție între mine și Costin la << Club >> luați-vă pachețel de mâncare de acasă, e mult mai ieftin decât fast - food ul de la parterul multinaționalei.

Si nu mai cumparati pantofi/gegi/canadiene noi in fiecare an...
Ganditi-va ca donati banii aia sarmanilor angajati Mrex, pastoriti de inegalabilul senator PSD Radoi...

Imi pare foarte rau ca nu construieste PMB bulevarde cu cel putin 8 benzi/sens, ca sa ii putem ”sunta” pe nesimtitii care au monopolul subteran (monopol de la trenuri pana la chioscurile cu ziare sau cu merdenele....)

Cei care lucrati in mediul privat...
A avut cineva crestere de salariu mai mare de 20-25% in ultimii 10 ani ?!...
Eu am avut pe la vreo 5% intr-un deceniu...
Ei (sindomet) scot +20% de pe un an pe altul.
Restul gandurilor le pastrez pentru mine, caci publicarea lor ar contrazice flagrant regulamentul forumului...
:(
TibiV
Membru Gold

Mesajde Puss in Boots » Sâm, 08 Dec 2018, 05:27

Nu tuturor le e asa simplu sa dea 100 lei. Nu toti fumeaza ca sa aiba la ce renunta. Nu toti sunt corporatisti bine platiti care mananca la mall. Nu inteleg de ce priviti atat de "la bara din fata". Nu alora le plang de mila. Ma enerveaza doar ca tot noi suntem cei care suportam mizeriile astea si trebuie sa decontam pt ca NU avem variante. 100 poate e putin pt voi dar pt multi altii nu e deloc. Si pana la urma, nu sunt banii "mei"? Nu trebuie sa pot eu decide ce sa fac cu ei? Ii dau pe tigari daca vreau, e placerea mea daca fumez, poate in rest nu fac nimic altceva, nu merg in vacante, mananc putin am mica placere a fumatului. Ar trebui sa ma pot bucura de ea nu sa ma simt prizonierul unora care maresc mereu tarifele ca sa le fie lor bine. Si pt ca se stiu cu sacii in caruta indiferent cum ar fi.
Inlocuiti tigarile din exemplul de mai sus cu orice. Pana si o merdenea. Sau familiile cu 2-3-4 copii. Ar fi cam 4-600 lei pe luna. E chiar asa putin? Si nu fumeaza nimeni sa zicem. Caz ideal.
Mi-as dori ceva utopic la noi si anume o companie de transport de suprafata ca in Vest, cu tot ceea ce presupune si sustinuta de infrastructura stradala. Nu va egala niciodata metroul la viteza dar bine organizata ar putea constitui o alternativa viabila si mai ieftina pt multi. Metroul nu ar intra in faliment dar macar multi dintre aia care ii platesc acum abonament si care nu isi permit cresterile astea ar putea trece la suprafata fara sa simta ca acum ca trece viata pe langa ei blocati in cine stie ce ambuteiaj creat de vreun dobitoc cu covrig.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde adila » Dum, 09 Dec 2018, 01:37

:bere:
adila
Membru Bronze

Anterior

Înapoi la Știri, noutăți și discuții despre metrou