MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Vitezele ramelor metrou

15 posts, 23727 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Vitezele ramelor metrou iliutu

Stiu ca de la deschiderea metroului pana prin cca. 1994 viteza de circulatie a trenurilor era de 60 km/h, apoi a fost marita la 80 km/h. Care erau cauzele mentinerii la 60 km/h si care au fost considerentele in baza carora a fost marita viteza de circulatie ?

 


Re: Viteza rame metrou subway guru

iliutu wrote:
Stiu ca de la deschiderea metroului pana prin cca. 1994 viteza de circulatie a trenurilor era de 60 km/h, apoi a fost marita la 80 km/h. Care erau cauzele mentinerii la 60 km/h si care au fost considerentele in baza carora a fost marita viteza de circulatie ?

1994...e exagerat...
Nu uita ca deschiderea primului tronson de metrou s-a facut in regim de 'probe si rodaj' cu calatori!!!
Atat pentru rame cat si pentru linie... :o  :o  :o

 


Re: Viteza rame metrou iliutu

Spun asta pentru ca in acea perioada faceam reglaj final la INDUSI si mai umblam prin depouri unde am auzit asta.

 


Re: Viteza rame metrou subway guru

Nu uita ca inainte de 1989, pe vremea lui Turbut, s-a circulat la 90sec...nu cred ca ar fi fost posibil daca era o restrictie generala de viteza...dar nu am date concrete, nici pro, nici contra...
In 1994 era posibil orice...ca doar 'ne castigasem libertatea' sa facem orice imbecilitate... :mrgreen:

 


Re: Viteza rame metrou telvanni

Si acum cam care sunt vitezele si cum sunt acestea in raport cu alte orase?

 


Re: Viteza rame metrou bercenicity

Sistemele de tip sovietic au Vmax 90km/h
In general sistemele de metrou au vitezele maxime sunt intre 65 si 90km/h, cu 80km/h cea mai comuna. Unele linii care sunt undeva intre metrou si tren suburban ajung si la 110km/h (San Francisco), 130 km/h (Hong Kong - Airport Express).

Beneficiul unei viteze maxime mai mare este proportional cu lungimea interstatiei... La interstatii mai mici o acceleratie mare conteaza mai mult.

 


Re: Vitezele ramelor metrou tedexy

Oare CAF-urile au deocamdata ceva restrictii la 80 km/h? Recunosc ca nu am mers prea mult cu noile trenuri dar de fieare data cand am mers impresia a fost ca viteza nu trece de 60-65 km/h.

 


Re: Vitezele ramelor metrou puidemorosan

A fost doar o impresie. Am facut insotiri aproape in fiecare zi si 80 km/h este o viteza foarte des atinsa de caf. In probe trenul a folosit o versiune ccu modificata care a permis atingerea vitezei de 92 km/h. Acum versiunea ccu nu permite mai mult de 80 km/h.

 


Re: Vitezele ramelor metrou subway guru

80km/h e viteza maxima prescrisa de reglementarile Metrorex.

 


  • Michael_ARI
  • Posted:
  •  

Re: Vitezele ramelor metrou Michael_ARI

Atât înainte de 1989, cât și după, au existat cazuri în care viteza a fost drastic redusă chiar sub 30 km/h pe anumite porțiuni ale rețelei de metrou.

 


Re: Vitezele ramelor metrou shoppy

Exista si azi portiuni care au viteza maxima sub 30, unele sunt pe M1 la cele 2 curbe dintre GdN si Victoriei, de asemenea ai ciruclatia la macaz pe abatuta, cum are M1 la Eroilor.
Apoi mai sunt restrictiile de viteza temporare (cum este cea temporara de cativa ani pe M1 intre Crangasi si Petrache Peonaru) din cauza liniei slabite sau a altor lucrari de prin zona.

 


Re: Vitezele ramelor metrou andrei11

La Petrache Poenaru părerea mea e că linia e în pantă de la Crângași iar la Petrache Poenaru se intră pe abătută...

 


  • Michael_ARI
  • Posted:
  •  

Re: Vitezele ramelor metrou Michael_ARI

Prieteni eu vorbeam de linie dreaptă...

 


Re: Vitezele ramelor metrou Costin

Sunt, probabil, restrictii temporare cauzate de diverse defectiuni din zona respectiva. Desi intre Crangasi si Petrache numai temporara nu e daca tine de cel putin 5 ani (si nu, nu a fost asa dintotdeauna).

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use