MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Despre civilizație la metrou

317 posts, 814900 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre civilizatie la metrou Slasher1985

Hai sa fim seriosi. Daca ar sta mereu sa se sincronizeze cu toate metrourile, s-ar bulversa de tot circulatia. Daca te sincronizezi bine, daca nu, asta e, vine urmatorul metrou. Cand ma uit cum "isi rup unii gatul" sa prinda metroul la Eroilor, nu o data i-am vazut pe unii cazand pe scari...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Tom

Apropo de sincronizare, observ de cateva zile ca in fiecare statie, cand trenul in care ma aflu este acolo, ori este deja un tren pe linia din sens invers, ori tocmai pleaca, ori tocmai soseste. Astazi am observat asta in toate statiile prin care am trecut.

 


Re: Despre civilizatie la metrou florin

Asta e o problemă frecvent întâlnită la Piața Victoriei. Problemă pentru că vin ambele trenuri de pe M1 și se aglomerează foarte mult peronul comun și scările de acces, fiind afectată îmbarcarea/debarcarea => timpi de staționari foarte mari. În astfel de stații ar trebui făcut programul de circulație în așa fel încât trenurile să sosească alternativ.

 


Re: Despre civilizatie la metrou andrei11

Ti-a rasapuns colegul #Slasher1985. Nu ai cum sa faci ca trenurile sa soseasca alternativ. Si daca sosesc alternativ, tot in acelasi timp s-ar goli peronul, dar timpul total va fi mai lung. Nu am dreptate ? E vorba de orele de inghesuiala maxima, nu de orele normale.
Daca cele 2 trenuri sosesc in acelasi timp in statie, trenul 1 si trenul 2, scarile se umplu la maxim iar peronul s-ar evacua in t1 + t2 secunde. ( t1 timpul necesar de evacuare al primului tren, t2 timpul de evacuare al celui de al doilea tren )
Daca cele 2 trenuri ajungdecalat, timpul de evacuare va fi t1 respectiv t2 + ta, unde ta este timpul de asteptare al celui de al doilea tren in tunel ca cele 2 trenuri sa nu soseasca in acelasi timp, deci pe asamblu cine e in al doilea tren e pe pierdere.

 


Re: Despre civilizatie la metrou florin

Cred că n-ai înțeles ce am zis eu. Este vorba de anumite stații, cum ar fi Piața Victoriei (poate și singura de pe M1), nu am zis să se sincronizeze în toate stațiile. Dar unde știi că ai o stație cu peronul subdimensionat, poți să faci orarul în așa fel încât trenurile să ajungă decalat fără să staționeze în tunel.

 


Re: Despre civilizatie la metrou Slasher1985

Acum vorbim de doua linii de metrou care au interval de succedare diferit (M1 si M2). Orice schimbare la intervalul de succedare pe M1 pentru a-l aduce la standardul de pe M2 implicit va afecta sincronizarea trenurilor in statia Eroilor. Orice schimbare la intervalul de succedare pe M2 va duce la aglomeratii imense catre Pipera, unde chiar si cu un interval la 3 minute la ore de varf, trenurile sunt arhipline. Sau, poate n-am inteles bine, te referi la sincronizarea trenurilor pe aceeasi linie, dar in sensuri diferite?

 


Re: Despre civilizatie la metrou andrei11

Se refera strict la M 1
Am inteles perfect.
N-ai inteles ideea.
Fac programul pe calculator, iau de exemplu programul actual si rezulta ca in 2 cazuri din 10 se intra simultan in statie. ( cifrele sunt din burta ).
Metroul mai repede nu se poate misca, asadar un metrou il voi intarzia. Nu-l opresc in afara statiei, il intarzii, de la Eroilor de exemplu pana la GdN 1 il intarzii cu doua minute.
Am  rezolvat-o la Victoriei, dar :
Metroul asta intarziat nu va mai recuprea in veci intarzierea, inseamna ca in loc de 8 minute ecartul va fi de 10, iar urmatorul urmatorului ecartul se va micsora la 6 minute.
Cum o rezolvi, lasi asa 10 + 6 si care la un moment dat se va transforma in 12 + 4 ( posibil ).
Astept o rezolvare logica.
Cei 3 timpi, t1, t2 si ta raman, desi pot sa-i denumesc altcumva...

 


Re: Despre civilizatie la metrou misterr

Ca să fie și mai sadic, nu-l oprești în tunel, nu-l întîrzii, ci îl adunci în stație odată cu celălalt tren, dar nu deschizi ușile decît cînd se termină de evacuat călătorii din primul tren.

 


Re: Despre civilizatie la metrou subway guru

Mister prietene, chiar vrei sa-i isterizezi pe sarmanii pasageri si sa ajunga sa vandalize asa  frumusete  de trenuri spargand geamurile ca sa iasa pe fereastra in loc de usa ??? :shock:

 


Re: Despre civilizatie la metrou misterr

Procedînd cum am zis, garantez că va primi felicitări și aplauze de la călătorii din tren.
Am dat exemplul ăsta ca să se înțeleagă mai bine cum e cu timpii ăia t1, t2, ta etc.

 


Re: Despre civilizatie la metrou BodoMinea

Cred că tot la capitolul (ne)civilizație intră...

După ce am văzut în decembrie persoane cărând bradul în metrou, și de mai multe ori oameni cu scaune pliabile personale, eventual așezați în ușă, astăzi a fost cea mai tare experiență  :lol:

02-18-02.06.29.jpg (288.72 KB; downloaded 5189 times)


Oare introduce Metrorex serviciu de cărat moloz, nisip, balastru?

 


Re: Despre civilizatie la metrou ByOnu

Universitate, peron, in zona scarilor fixe. Safety level: Ø



 


Re: Despre civilizatie la metrou andrei11

Discutiile despre ipoteticele schimbari la statia Eroilor 1 ( M 1 / M 3 ) le gasiti in topicul Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou

 


Re: Despre civilizatie la metrou BodoMinea

Stimații călători își lasă amprenta pe teritoriul de lângă ușa R1-1 a BM-ului Nufărul 1014-2014...
20161019_112727-min.jpg (1.28 MB; downloaded 4600 times)

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use