MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Despre civilizație la metrou

317 posts, 815034 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim

Sa il faca matze da-l  :twisted: u.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stiri Mircea G

Multa lume priveste statiile de metrou cu invidie ...spatii mari , climatizate , hai sa facem ceva in ele ! Totusi ideea este gresita . Spatiile sint mari deoarece sint adaptate traficului si functionarii , nu pot fi transformate in spatii de spectacole sau experimente pe grupuri mari de oameni . Este aberatie , chestia aceea cu spectacole in statiile de metrou , muzica simfonica sau mai stiu eu ce alta idee.
In principiu , in aglomerarile mari de oameni , singurul lucru care prinde , este CIRCUL , nu cultura . Mai mult de atit , aparitia unui " act de cultura " intr-o aglomeratie umana ( agitata ) poate avea reactii contrare .
Referitor la experimentul cu cartile ...de toata jena . sa pui o carte legata cu LANT in vagon , cred ca este maximul de decadere umana si asa ceva trebuia sa nu se faca . Carte legata cu lant / ce vrea sa arate ? Setea de cultura , si se fura cartea , sau saracia si se fura cartea pt wc si lantul , sa fie la casa omului ....
Cine a avut ideea asta dar si cel ce a acceptat asa ceva , ar merita un mare pumn in gura ! Scurt ! Oamenii cu asemenea idei nu pot fi educati sau lamuriti , merita doar acest tratament .
................
Eu am un tomberon de gunoi care in ziua programata sta citeva ore la poarta . Al meu este curat, spalat , ingrijit si este posibil sa faca pasi . In unele zone selecte ale orasului , lumea le-a legat cu lanturi de gard ...eu am considerat ca nici macar tomberonul nu poate avea un asa tratament , imaginea unui tomberon legat cu lant , ar da o imagine generala si despre mine , jalnica ...deci daca va dispare ...asta este .

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri sab

Spatii climatizate ? In afara faptului ca sunt incalzite iarna, nu stiu la ce climatizare te referi. Poate climatizare..naturala.

 


Re: Stiri ByOnu

@ tomberonul aratos - daca va disparea o sa iei altul si faci la fel, sa stie lumea de unde sa se aprovizioneze cu tomberoane noi? :lol: ;)

Dar bicicleta n-o legi cu lant? ;)

 


Re: Stiri Celestin Draganescu

Bai, oamenilor, dar noi chiar nu ne-am mai invatat sa apreciem ce ni se ofera? Toate aceste evenimente care au loc in incinta metroului ar trebui sa ne bucure, deoarece atrag atentia asupra acestui mijloc de transport unic in tarisoara noastra. Ca sa nu mai vorbim si de faptul ca poate se mai descretesc si cateva frunti care ies plictisite din trenuri dupa ce i-a enervat un sef care se poate compara cu... orice persoana enervanta va vine in cap.
Tocmai pentru ca spatiile de la metrou sunt adaptate traficului mare de oameni prin dimensiunea lor le fac cele mai propice locuri pentru astfel de evenimente.
Iar in ceea ce priveste climatizarea ne ajuta DEX-ul:
CLIMATIZÁRE, climatizări, s. f. Operație prin care aerul dintr-o încăpere este menținut la o anumită temperatură, umiditate, puritate etc. – După fr. climatisation.
Pumni in gura merita cei care nu respecta bunul public si care nu apreciaza nici macar atunci cand se incearca sa se faca ceva bun in comunitate.

 


Re: Stiri Slasher1985

Ei, as, draga @Celestin, bine intentionat de altfel, dar nu putem sa spunem aceste cuvinte frumoase barbosilor nespalati, nerasi, mutati pe camp langa Ciorogarla care abia asteapta cateva surse de foc in plus pe langa celebrele ziare Ring, Adevarul de Seara si fostul Compact. Pe langa colectia impresionanta de sticle de plastic adunate de prin toate tomberoanele sectoarelor Bucurestiului, alaturi de tomberoane cu ajutorul prietenului @Mircea G ( :lol: ), acestia saliveaza dupa orice alt obiect cu valoare dubioasa pe care sa puna mana moca. Cultura ? Lor le trebuie cultura ? Noroc ca ne mai protejeaza din cand in cand dragii nostri prieteni de la Scorseze, mult mai putin decat ar trebui, dar suficient cat sa mai degajeze atmosfera urat mirositoare din unele trenuri de metrou.

 


Re: Despre civilizatie la metrou Celestin Draganescu

Barbosii mentionati de tine @Slasher1985 sunt, din pacate, prezenti in toate colturile tarisoarei noastre dragi... metroul, evident, nu face exceptie. Nu, lor nu le trebuie cultura, le trebuiA educatie la momentul potrivit...

In fine... sunt oameni si oameni dar mentin ce am scris mai sus, metroul este mai mult decat un mijloc de transport in comun, este un loc unde ne adunam din ce in ce mai multi dintre noi, in cea mai mare parte de nevoie, si calatoria cu acest "tren galben fara cai" ne surprinde in foarte multe ipostaze si cine stie cand ne pica bine sa auzim o muzica live pe peron la Piata Unirii sau cine stie ce carte vrem sa citim pe eBook... :)

 


Re: Despre civilizatie la metrou telvanni

Nu stiu daca s-a discutat acest aspect pana acum dar va voi spune ca am asistat de curand la o scena:
O tanara intra in vagon cu un pahar de suc in mana, se aseaza pe scaun si pune paharul pe scaunul liber de langa. In momentul cand a vazut o alta doamna ca se indreapta catre scaunul cu pricina a ridicat paharul lasand pe scaun cateva picaturi de apa (de la condens). Doamna i-a cerut sa stearga scaunul si a certat-o ca e needucata. A inceput scandalul. Tinara parca refuza sa admita ca a gresit si ca doamna avea dreptate cand ii spunea ca nu poti manca sau bea in mijloacele de transport in comun tocmai pentru ca se pot intampla accidente in care patezi sau mai rau frigi pe cineva (cafea sau ceai); sau poti face mizerie pe jos (firimituri, resturi samd). M-a uimit incapatanarea pustoaicei pentru ca parea din "breasla" celor cu 7 ani de acasa.
Ar trebui facuta o campanie in genul "Transpiratia strica reputatia!"

Oameni buni, este total lipsit de respect fata de ceilalti sa mancati sau sa beti din pahare in  mijloacele de transport. Cel mult se poate bea din sticla dar sa intri cu cafea, merdenele sau covrigi deja mi se pare comportament de Ilfov (fara suparare).
Mai e si un aspect de "scarba" ca sa zic asa. Mai vad cate-o grasa care baga o merdenea...si parca mi se face rau vazand cum molfaie si cum se umple toata de firimituri pe care la sfarsit le scutura pe jos. Ii mai raman si bucati lipite de gura...imi cer scuze, poate unii se pregatesc sa manance.

Deci: NU MANCARE, NU BAUTURA. Exceptie: apa din sticla ptr ca poate iti e rau.

 


Re: Despre civilizatie la metrou bercenicity

Metroul Tokyo, campanie initiata in 1974, in fiecare an afisele sunt improspatate

De exemplu:








Aici restul de afise:
http://gakuranman.com/36-iconic-tokyo-m ... 2008-2010/

 



Re: Despre civilizatie la metrou radu73

macheta218 wrote:




Parca astea aveau paza ... ce i-as pune sa se dea cu ele pe post de deo ...  :lol:    :lol:   :lol:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou Utilizator anonim 2

Am remarcat ca de vreo saptamina au inceput sa difuzeze colinde. Primele "acorduri" le-am auzit la Aviatorilor prin acele difuzoare care suna ca de pe lumea cealalta. A trebuit sa indur supliciul timp de 20 de minute cit am asteptat pe cineva. In celelalte statii se aude mai bine insa sint aceleasi 4 piese: una cu "Florile dalbe", una cu o voce barbateasca, una cu o voce de copil usor retard cu "Steaua sus rasare" si alta cu o plingacioasa care zice ceva de cetina si cetinioara. E exasperant!
Astazi am mers la casa de bilete sa ii rog sa faca ceva sa opreasca magaoaia insa se pare ca nu e de la ei, sistemul e comandat din alta parte. Spunea si tanti de acolo ca are capul mare, ca au innebunit-o...Cred si eu.
Nu stiu daca ati vazut filmul Lili Marlene (regizat de Rainer Werner Fassbinder). Era o secventa cu unul inchis de Gestapo intr-o celula si dintr-un difuzor se auzea neincetat aceeasi melodie... :)

 



Re: Despre civilizatie la metrou ByOnu

Colindele, desi nu se aud prea clar, sunt foarte bine venite pentru mine. :)  Si nu-s doar 4, sunt mai multe, sunt cel putin doua si de la Fuego (Impodobeste mama bradu' si nu mai stiu...). Lasati colindele in pace, macar la metrou sa mai auzim colinde, ca in rest doar in reclame si masini de stors bani. Ce sa facem, traim Xmas-ul American!! :x

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use