MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Despre civilizație la metrou

317 posts, 813791 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre civilizatie la metrou alex230ro

nu ai cu cine...

 


Re: Despre civilizatie la metrou ByOnu

Sunt singurul care a prins constant in ultimele zile cersetori colindatori in CAF pe M2? :shock:

 


Re: Despre civilizatie la metrou punmeister

Nu, nu esti singurul. Păi sunt cersetorii cu bebelusi in brate, asa, ca sa mai inmoaie inima bucuresteanului ignorant si preocupat de notificarile de pe telefon.

 


Re: Despre civilizatie la metrou argos

Am depus o petitie pe siteul Metrorex:

"" Buna ziua!

Rog verificati corectitudinea / eficienta serviciului de paza de la statia Parc Bazilescu, accesul dinspre statia Jiului.
In aceasta dimineata, 22 Dec 2016, in jurul orei 08:30 a fost acordat accesul (fara a se valida), pe la poarta pentru persoane cu deficiente, unui grup de 10-15 "colindatori", dotati cu acordeoane, si ustensile aferente.
Este cu atat mai revoltator, cu cat se vedea exact scopul viitorilor pasageri: acela de a cersi / deranja calatorii de buna credinta.
Multumesc!
""


Nu am precizat etnia 'colindatorilor', dar se subintelege.

 


Re: Despre civilizatie la metrou BodoMinea

E jale cu paza la accese pe M4... mă rog, e la pământ tot ce ține de pază pe M4. Cam de fiecare dată când trec pe acolo, mai ales pe la Jiului sau Parc Bazilescu, agenții de pază dorm în post, doamna de la cabină, unde există se joacă pe telefon, iar lumea face concurs de sărit peste turnicheți și intrat contra fluxului de ieșire pe la porțile de acces special.

Și cerșetorii și colindătorii, de altfel din aceași categorie și aceași etnie... N-am văzut cu ochii mei paza să-i lase intrând din simplul fapt că se întâmplă să doarmă în post de fiecare dată când trec eu pe acolo (rar). Nelipsiți și „cu strategie”. Cântă doar în trenuri, în vagoanele intermediare, iar în stații ascund echipamentul și vedeți... Călători cinstiți  :popa: Evident, lucru facilitat de lipsa oricărei supravegheri sau paze (mda... mai greu în IVA) în tren pe această magistrală și de indiferența personalului din stații la alertarea cu privire la aceste elemente perturbatoare.



Și pe partea exterioară a stației Basarab, M4 către Gara de Nord 2... așa se prezintă toate băncile... să tot aștepți trenul. Și pe sensul celălalt al M4 la fel, și pereții din zona de corespondență M1-M4, și pereții exteriori din sticlă ai casei liftului care coboară la peron, etc. „Mirific”
GfBasarab2.jpg (213.55 KB; downloaded 6401 times)

Ca să îi liniștească puțin pe contractorii de pază și să îi determine să își aleagă și instruiască coresponzător corpul de resurse umane, Metrorex ar trebui să facă din când în când controale folosind înregistrările CCTV: câte intrări fără taxare s-au trecut cu vederea? Să despăgubească firma, că li s-a plătit pentru un serviciu ineficient - și țepuit și cu banii luați. Sună cunoscut?

Puțin respect și interes pentru călători și experiența lor overall? Soluții s-ar găsi... dar nu...

 


Re: Despre civilizatie la metrou punmeister

@BodoMinea
Ce ai prins tu in video era cea care se credea smardoi in fața mea in August la Aviatorilor...  :popa: E asa-zisa "clienta fidela a Metrorex", de cateva ori am prins momente pe M2 cand paza o dadea afara din tren cand intra, si nu glumesc.
Paza de pe M4 lasa mult de dorit, de cate ori am trecut pe M4, paznicii din cabine erau in lumea de dincolo.

 


Re: Despre civilizatie la metrou mcosmin

Situatia s-a inrautatit de cand s-a facut "ieconomie" la paza.
Paznicii sunt ultra vigilenti cand vine vorba de membrii ai forumului care vor sa faca poze....in rest nu.

 


Re: Despre civilizatie la metrou cris_m

Hai sa profitam de vigilenta asta sporita a paznicilor la vederea obiectivului si sa le dam specimenelor (colindatori, blatisti) drept cadou cateva camere de jucarie inainte sa intre la metrou. Sa vezi atunci cum o sa îi prinda :mrgreen:

 



Re: Despre civilizatie la metrou mcosmin

Acel moment cand pudelul sta pe scaun si lume in picioare.

 


Re: Despre civilizatie la metrou mcosmin

M-am uitat mai atent in ultimele zile si intr-adevar nu mai sunt 2 paznici pe tren pe M1/3, probabil la fel e si pe celelalte magistrale.

Intre timp paznicii nu se mai agata de scandalagi, dar sunt foarte vigilenți la capitolul frauda bilete.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Despre civilizatie la metrou sab

Cum sunt atenti la capitolul frauda bilete ? Te referi la cei din statii ?

 


Re: Despre civilizatie la metrou mcosmin

Da, cei din statii. "Cei" adica unul la fiecare grup de porti.

 


Re: Despre civilizatie la metrou BodoMinea

In urmă cu 15 minute la stația Piața Victoriei, sensul spre Dristor 2 al M1, așa se comportă suporterii unei echipe de fotbal. Adresează injurii și semne obscene publicului călător, în timp ce acționează distructiv asupra trenului de metrou. Paza Bronic efectiv a fugit, in schimb știm toți ce vigilenți sunt cu copii care vorbesc mai tare sau se joaca, sau cu o persoană care face o poză in stație :popa:





Civilizație și siguranță maximă pentru călători.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use