MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Sisteme de informare în stații

446 posts, 146015 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 32
 
 

📖 Pagination options
Re: Sisteme de informare in statii CA 205

Eu ma refeream la tabelele de la gura de acces la metrou. ;) De astea stiam.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Sunt doua autocolante diferite, "M" si "1" , de au marimi diferite ? :lol:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii GPS

Actualizări și pe M2.
Stația Apărătorii Patriei.


image by mihaipăcurețu, on Flickr


image by mihaipăcurețu, on Flickr

La Universitate încă nu au acoperit M1 și M3.


image by mihaipăcurețu, on Flickr

 


Re: Sisteme de informare in statii Puss in Boots

In orice caz, sunt modificari intarziate de ani de zile.....lucruri care nu luau mai mult de cateva ore, hai un weekend sa le faci pe toate.

 


Re: Sisteme de informare in statii Bogdan MD

Inca astept cu ardoare momentul cand Metrorex o sa printeze niste virgulite si niste caciulite pe care sa le lipeasca pe toate panourile alea de informare, ca sa foloseasca limba romana corect. Am ramas cu un gust foarte amar in gura cand am vazut pozele facute pe M5 de PUM, unde apar aceleasi panouri fara urma de diacritice care anunta numele statiilor. Panouri care, culmea, folosesc diacritice atunci cand te informeaza ce gasesti la suprafata pe respectiva iesire.

Am putea face un demers oficial catre Metrorex. Nici nu ar trebui sa coste mare lucru, ori cateva simboluri printate pe care le lipesc pe panourile existente, ori vopsesc cu spray prin sablon, ca la RATB. Iar orice alt panou sau harta care se va realiza pe viitor sa fie facut cum trebuie din start.

NB: stiu ca eu scriu fara diacritice de obicei, dar nu are niciun rost sa comparam un forum unde scrii de pe mobil, cu indicatoarele realizate pe bani public de o institutie care au rolul de a dirija milioane de suflete, unele straine locului, deci fara habar de topinimele locale, scrise aiurea pe indicator.

[img width=900 height=507]https://i.imgur.com/Rmt6lAhh.jpg[/img]

[img width=577 height=1024]https://i.imgur.com/DRUQ77jh.jpg[/img]

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Categoric pe panourile de informare trebuie folosite diacriticele. Nu există nicio excepție de la această regulă.

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

Eu inca astept ziua in care o sa inteleg exact de pe panou cum sa ajung de la Piata Iancului la Izvor.  :popa:

Si ca tot veni vorba de sisteme de informare: exista in statii niste butonase de alarma care semnalizeaza prezenta unui om pe sine. Este abolsut ridicol cat de prost sunt semnalizate aceste butoane, de altfel foarte folositoare in caz de  :popa:

Nici nu au toate desenul cu omul cazut de pe peron (doar la Eroilor am vazut asta), nu sunt toate in acelasi locuri (uneori sunt in capetele liniilor, alteori pe stalpii de sustinere, alteori pe peretii statiei), deci daca nu stii exact ce fac si unde sunt, sunt total inutile. De multe ori ma gandesc ca sunt singurul om de pe peron care stie de existenta lor.

Ar trebui semnalizate ca atare: panouri luminoase, care sa se vada de la distanta, si care sa indice exact ce fac ele, si anume oprire de urgenta a trenurilor.

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Ha ?   :shock:
Care-s alea ? Că doar nu sunt bornele SOS.

 


Re: Sisteme de informare in statii MikeT

Sunt butoane in niste rame patrate de aproximativ 10x10cm. Pe geamul prins in rama exista un desen cu un omulet care se apleaca de pe peron deasupra sinei.

 


Re: Sisteme de informare in statii Robert24

Daca chiar exista asemenea butoane, este FOARTE GRAV ca Metrorex nu a dus / nu duce o campanie masiva de informare a publicului.
Nu este primul caz si cu siguranta nu va fi nici ultimul.

 


Re: Sisteme de informare in statii shoppy

Sigur ca exista (sau au existat ca le tin si eu minte), oricum, la cum aratau, mereu mi-au dat impresia ca degeaba apesi ca nu o sa se intample nimic.
Mai erau si acele borne de ajutor in statii.

 


Re: Sisteme de informare in statii subway guru

Exista ambele sisteme, unul pentru scoatere de sub tensiune celalalt pentru apel de urgenta in dispecerat

 


Re: Sisteme de informare in statii BodoMinea

Butoanele mici, roșii, aflate în capetele peroanelor, scot tensiunea din șina a3-a de pe partea de peron pe care se găsesc. Se află în spatele unei carcase de sticlă asemena unui buton de alarmă de incendiu. Deci nu e frânare de urgență, nu e legat la ATO, ci doar oprește curentul in secțiunea de alimentare din dreptul peronului respectiv, în unele locuri sunt și etichetate - neintuitiv ce-i drept (CAP X L1 DECONECTARE.. Sau așa ceva).

Iar bornele de apel sunt cele mari, portocalii. Acelea apelează o cameră de comunicații de la unirii.

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

Oprirea alimentarii este mult mai eficienta decat trimiterea unui semnal catre ATP.

O campanie de informare ar fi total inutila daca nu sunt semnalizate corect. Daca vad pe cineva pe sina, nu trebuie sa alerg pe peron sa caut unde e pitit butonul (nu este mereu in capatul peronului). Ar trebui sa ridic privirea si sa le vad, semnalizate luminos.

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use