MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Sisteme de informare în stații

446 posts, 147628 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 32
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Poti sa ajungi de pe M1 pe M4 la GdN ? Poti. Deci este statie de corespondenta.... :)
Ca trebuie sa validezi din nou, este anuntat si acest lucru...

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Tocmai, că NU E ! M-am uitat atent. Eu stația Obor n-o frecventez decât în tranzit. Azi a fost o excepție. Am luat metroul de acolo. Și m-am uitat foarte atent. De fapt nici nu există vreo legendă pe desenul respectiv, în dreptul stațiilor GdN și Basarab scrie corespondență cu M 4. Dacă mă duce drumul aproximativ pe acolo sacrific 2 lei ( că merită ) și încerc să fac o poză.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Atunci este dezinformare prin omisiune la acel afisaj ;) .
Pe hartile din trenuri, cele  cu "roza vanturilor", scrie clar. O sa ma uit si la celelalte afisaje, sa vad...
Dar tehnic, este o corespondenta la GdN. Una nereusita, foarte adevarat.  Se putea mai mult la Gdn,  ca de altfel la toate corespondentele proiectate la noi :evil:. Pana si statia GdN2 este o aberatie monumentala, fara o iesire in incinta garii.

 


Re: Sisteme de informare in statii Florinds

Nici eu nu cred ca avem corespondenta la GdN... Mai bine mai mergi o statie pana la Basarab si una inapoi decat sa stai sa te plimbi prin ditamai culoarul si sa mai taxezi inca o data. Cineva cu abonament si timp de experimente poate cronometra cele doua variante... Deci asa cum avem acum nu cred ca e corespondenta.
Atunci si la Eroilor si la Hasdeu o sa avem corespondenta M5/M4, iesi la suprafata si intri din nou in cinci minute...

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Florinds wrote:
Atunci si la Eroilor si la Hasdeu o sa avem corespondenta M5/M4, iesi la suprafata si intri din nou in cinci minute...

Remarca asta face o mie de puncte, e de-a dreptul bestială.  :applause:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

N-am inteles-o pe asta, la Hasdeu o sa avem corespondenta M5-M4, iar la Eroilor M1/3-M5. Daca va referiti la Hasdeu-Izvor, atunci comparati cu GdN-Basarab.

Repet, atata timp cat poti sa schimbi metroul  acolo (si asta fara sa iesi afara) inseamna ca tehnic avem o corespondenta.
Faptul ca nu este comoda si ca , in plus, trebuie sa taxezi, conduce la nefolosirea ei pe post de corespondenta.
Banuiesc ca mai exista si pe afara rebuturi din astea.
Aaa, era sa uit, se propusese la un anumit moment corespondenta Hasdeu-Izvor de 500m. As vrea sa o vad si pe asta, daca va plangeti de GdN. La GdN 2 atat a putut proiectantul.
Daca nu am fi avut Basarab, era sau nu era corespondenta la GdN :?:

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Cine te împiedică să ieși la suprafață la Eroilor ( M 1/3/5 ) și să te deplasezi pe jos până la Hașdeu M 4  ?.
Cam așa e și cu corespondența GdN 1 / 2, numai că aici mergi pe sub pământ. Rezultatul e același !

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Atentie, vorbim de doua statii diferite si , in plus, de iesit la suprafata. Sunt cu totul altele datele problemei.

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

:?:
Nu ți se pare că la gară sunt două stații diferite ?
Bine, noi vorbim aici teoretic, dar dacă se apucă să lege subteran Cișmigiul de Izvor ( vreo 300 m pe sub str Silfidelor ) parcă văd că apare  notată o  corespondență M 1(3) / M 5...

 


Re: Sisteme de informare in statii Florinds

Normal este sa ai o corespondenta peste tot unde se intalnesc doua magistrale. Numai la noi e mai greu ca la altii care au si n statii suprapuse...
Cred ca nici macar sa cerem nu stim.
Pasaje de 300 m mai sunt pe la aeroporturi, cred ca distanta e si mai mare, nici aici in mod normal nu ar trebuie sa fie problema.
In criza de timp orice minut conteaza.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Peste tot sunt doua statii diferite, dupa Metrorex chiar si la Basarab si NG.  :lol:
Sa ne spuna alti useri daca sunt astfel de corespondente ca la GdN in afara.
Care ar fi definitia corespondentei, atunci?
Si la Unirii s-a schimbat un timp "pe afara", nu?
P.S Abia astept M4 spre sud si M6, cand Basarab nu o sa faca fata si unii vor schimba la GdN.
__________________
Deci, cum definim "corespondenta"? :)

 


Re: Sisteme de informare in statii Puss in Boots

Sincer, cat m-am plimbat pe-afara n-am pomenit sa trec de la o linie la alta in aceeasi "statie" si sa trebuiasca sa validez, cum se intampla la GdN M1/M4. Sunt doua statii diferite in teorie numerotate diferit pe harta Metrorex dar fiind practic in acelasi loc geografic (ca doar nu vorbim de GdN si Victoriei) si avand acelasi nume trebuiau de fapt sa fie o singura statie nu doua. Pe-afara cand sunt statii majore cu n-spe linii sau macar cu profil important gen Gara, vreo piata centrala etc sunt indicative care duc spre peronul liniei X si atat. Statia e una si aceeasi. Ca la GdN nu s-a putut din varii motive (pe care le ignor tinand de constructii un domeniu unde nu ma bag) aia e.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Ideea de baza este, insist, cum definim corespondenta. Sunt convins ca in afara sunt exemple mai "chinuite" si cu distante mai lungi de parcurs decat GdN.
Daca s-ar rezolva cu validarea, ar fi sau nu corespondenta?

 


Re: Sisteme de informare in statii MikeT

Cred ca orice cale de comunicare fara iesire la suprafata este definita drept corespondenta de Metrorex. Si sunt doua feluri: cu taxare si fara taxare.

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use