MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Sisteme de informare în stații

446 posts, 146014 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 32
 
 

📖 Pagination options
Re: Sisteme de informare in statii misterr

Probabil că în acele condiții și circulația sonorului se desfășura cu dificultate...

 


Re: Sisteme de informare in statii BodoMinea

Nu funcționează informarea pe M2.. Observați cum afișajul din vestibul are și o eroare de calibrare.
IMG_20190103_114554-min.jpg (854.78 KB; downloaded 4527 times)

IMG_20190103_115709-min.jpg (485.82 KB; downloaded 4521 times)

P.S.: la stația Păcii încă apar pe monitor trenuri care sunt la peron în Preciziei, iar apoi arată plecarea următoare conform orarului deși trenul spre Anghel Saligny se aproprie. Pe scurt, mai rău încurcă lumea.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Asa se intampla si in celalat capat( am observat la N. Teclu). Se pare ca sistemul "isi intra in paine" si incepe sa afiseze corect abia dupa ce trece de a doua statie. Interesant de la ce balize isi ia primele date.

 


Re: Sisteme de informare in statii BodoMinea

Trecem pe lângă caricatura de sistem de informare din terminalul multimodal, pentru că aici vorbim de STAȚII, dar dacă vă interesează aruncați un ochi pe viewtopic.php?p=296568#p296568

Presupun că majoritatea știți cum arată monitoarele de informare de la metroul nostru din București:
Cele de la nivelul vestibulelor arată o listă cu plecările și în câte minute sunt (ignorați că acesta nu merge bine, e doar pentru exemplu):
Snapchat-519511742.jpg (221.36 KB; downloaded 4365 times)

Până aici totul ok și foarte util și intuitiv ca layout... nu? Trecem pe lângă monitoarele de mai sus și coborâm la peron. Unde vedem..
20170115_150725.jpg (264.73 KB; downloaded 4357 times)

WHAT?!  :geek:
De ce mă mir? Pentru că deși metrourile vin la un interval mai mic de 10 minute între ele, monitoarele arată ORA de plecare, nu minutele până la plecare. Știați că nu se mai întâmplă asta prin nicio rețea de metrou? Nu se mai întâmplă pentru că nu are niciun sens. Informația e structurată prost, ora o afișezi pentru evenimente mai îndepărtate de 15-20 de minute, plecare unor trenuri cu orar ne-cadențat dintr-o stație de cale ferată „clasică”. Dată fiind proiectarea ilogică a acestor afișaje, îi înțeleg pe cei care sunt încurcați de ele. Fie că e vorba de trenuri de metrou, tramvaie sau autobuze, dacă e un mod de transport care vine des și regulat, nu după un orar fix cu ore de trecere prin stație bătute în cuie și separate de peste 20 de minute... se afișează MINUTELE!

Vă voi prezenta mai jos exemple de afișaje de la metrouri și sisteme de transport urbane în general din capitale europene foarte bine puse la punct și de la târguri de profil.



Aveți vreo idee de ce Metrorex trebuie să fie excepția notabilă și negativă în ceva ce ține de o modificare foarte simplă în soft?
Desigur, am făcut sesizări în acest sens și aștept răspuns la ele.

 


Re: Sisteme de informare in statii PTMZ

Din ce știu eu, imediat după plecarea trenului se afișează ora de sosire a următorului, iar după un minut sau două o modifică la cea de plecare.

 


Re: Sisteme de informare in statii misterr

La Piața Victoriei (M2) peroanele și culoarele pînă la ieșire au fost marcate în culori (linie discontinuă și săgeți) pentru delimitarea sensurilor de deplasare a călătorilor (cam cum se încercase în pasajul de corespondență de la Unirii, dar aici e cu marcaje mult mai late și colorate). Acum stația seamănă cu un loc de joacă pentru copii...

 


Re: Sisteme de informare in statii Puss in Boots

Lasa asa sa fie culoare ca si asa totul e tern la metroul din Bucuresti. Oricum nu respecta nimeni marcajele.

 


Re: Sisteme de informare in statii Volvo 65

S-a schimbat și sensul scărilor rulante care duc de la M1 spre Pipera

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Fii mai explicit...s-a schimbat schimbarea ? Că acum vreo lună le-au mai schimbat odată sensul...

 


Re: Sisteme de informare in statii misterr

Săgețile colorate duc pînă la scările rulante. A fost ales sensul scărilor rulante astfel încît să nu se mai intersecteze fluxurile de călători. Sînt de-a-ndoaselea față de cum erau înainte. Cea dinspre sud coboară, cea dinspre nord urcă.

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Aha, sensul acesta de funcționare e de vreo două luni. M-am gândit că l-au inversat din nou.  :)

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

De ce laGdN 1 ( M 1 ) există ( cel puțin în vestibul ) afisaj cu trenurile care sosesc în stație ?  Că nu e pe tronsonul comun cu M 3 și  nu e nici stație de legătură...

 


Re: Sisteme de informare in statii punmeister

Da, exista.

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Păi știu că există, că le-am văzut, dar DE CE EXISTĂ  ? De ce nu sunt tabelele respective pe toată rețeaua M 1 ?

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use