Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex

 

Topic: Proiecte uitate, proiecte abandonate

256 posts, 112014 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 19
 
 

📖 Pagination options
Proiecte uitate, proiecte abandonate DanCld

S-a discutat foarte mult despre statia suprapusa de la Gara de Nord; ma intreb daca a reusit sa intre cineva si la nivelul inferior sa faca niste fotografii. Nu ca ar fi acum mai mult decat o caverna pe jumatate inundata si populata de rozatoare  :roll:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Nu exista nici caverne nici catacombe sub actuala statie GdN M1!
STOP! legendelor urbane!  :mrgreen:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex DanCld

Ultima solutie... niste poze care sa probeze asta  :mrgreen:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Niet!
Ca sa te convingi ar trebui sa spargi ditamai radierul de beton armat doar ca sa te convingi ca dedesubt nu e decat ... 'pamant'...
E mai 'sanatos' sa iei de bune cele ce cu 'bunavointa' iti zice 'guru', te scuteste de un efort f-u-t-i-l. :ugeek:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Si daca este doar pamant ce rost mai are grinda intoarsa ?  :shock:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Pentru a prelua sarcinile date de sirul median de stalpi si subpresiunea apei.
Grinzi intoarse se fac deobicei pe radier. (definitie scurta radier = placa de beton rezemata pe pamant)
Si la urma urmei, chiar nu inteleg de ce ma tot 'regulati la cap' cu catacombele voastre imaginare.
Daca vreti sa muriti prosti visand la cai verzi pe pereti, n-aveti decat, in fond nu e problema mea, e problema voastra...
Eu am 'inchis' subiectul, e off topic, bagati voi un topic nou 'Legende si fantezii despre metrou care n-au nici o legatura cu realitatea' si nici ca ma mai bag, dar nu incercati sa bagati in ceata oamenii de buna credinta... :evil:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Nu trebuie sa te superi daca nu stiu de ce se fac grinzi intoarse, era o intrebare pur tehnica, nu sunt inginer de formatie. Credeam ca o grinda se construieste peste un gol si nu imi imaginam de ce este prezenta la GdN. Ma gandeam ca totusi mai exista un nivel "tehnic" sub statie, nu neaparat ceea cea trebuia sa fie cea de-a doua statie, cel putin asa credeam ca exista in toate statiile.
Deci explicatia pentru care aceasta grinda nu este prezenta in celelalte statii cu stalpi mediani este ca acolo placa nu este turnata direct pe pamant, ci mai exista un nivel tehnic dedesubt ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Hai atunci sa revenim la un nivel 'acceptabil' de discutie, daca intr-adevar aveti dorinta de a 'clarifica' lucrurile...
Cred ca ati constatat deja ca in ceea ce ma priveste, in legatura cu 'explicatiile tehnice', am o 'rabdare ing(in)ereasca' si chiar imi face placere sa explic cui e dispus sa asculte, 'de ce' si 'pentru ce'...
Daca singurul vostru contra-argument e 'vino tu cu poze' facute 'prin pamant' atunci singurul raspuns 'de bun simtz' e 'da de ce nu veniti voi cu poze' daca sustineti altceva...
Cand veti putea produce o singura pozisoara cu o 'catacomba' sub GdN M1, atunci mai discutam...si punct!

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex 2009

Eu tot nu inteleg de ce insistam cu nivelul inferior la GdN daca el nu exista. Daca ni s-a si spus ca nu exista, mai insitam mult? Exact ce spuneam si pe alt subiect ne lansam in ipoteze false. Ne plac legendele urbane, stiu asta, dar nu trebuie sa exageram si sa persistam intr-o ipoteza falsa.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex DanCld

Bun, trebuie sa imi exprim parerea de rau pentru neintelegerea creata; vorbim totusi de o legenda cu potential foarte mare de a fi adevarata. Oricum nu m-am referit la facut poze prin pamant ci la modul "daca e totusi ceva acolo atunci hai sa documentam". Nu e nimic de documentat, asta e, facem un topic special cu legende urbane si adaugam si episodul asta la "fake"  :ugeek:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Nu-i problema, draga prietene...
Mai bine taiem dintr-un inceput 'nodul gordian' decat sa ametzim invartindu-ne in jurul cozii 'motanului'...
Chiar cred ca ar fi o 'idee desteapta' sa facem un topic despre 'legendele urbane' care sa mai 'demonteze' din zvonurile ce inca persista in legatura cu metroul, ar fi chiar foarte util pentru toata lumea...
Revenind acum la statiile de metrou, intre platforma peronului si radier, exista un spatiu numit subperon prin care trece toata cablaraia si tzevaria, dar acest spatiu este prezent la 99% din statii si nu se incadreaza la 'catacombe' ci la spatii tehnice 'uzuale'...si nu e sub radier...
Toate cele bune!

P.S.
'Potentialul' de a fi adevarata legenda e egal cu zero, toate legendele urbane au o singura 'calitate', sunt pure neadevaruri repetate prosteste si cu obstinatie 'din gura-n gura', si numai repetarea la nesfarsit e singurul lucru ce le da o 'aparentza' de credibilitate...au aceeasi valoare cu 'propaganda', recte minciuni repetate pana la obosirea celor dornici de aflare a adevarului...adica 'bagare in ceatza'...
Eu am vrut doar sa va atrag atentia asupra pericolului de a nu cadea si noi in 'greseala'... ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Daca pe asta cu nivelul "-2" am lamurit-o, te rog frumos subway guru sa ne spui si ce este cu statia GdN (1) cu peron central. A existat vreodata in proiect ?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Eu personal nu am cunostinta de varianta cu peron central, doar daca gasim vre-o urma prin 'arhiva'... ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Refolmulez eu. Desi evident ca nu mai are importanta, numai asa, de amorul artei, ce fel de peroane ar fi avut 'suprapusa'. Nu trebuie sa te superi de intrebare, treaba asta m-ar interesa si pe mine, asa ca o curiozitate personala. Sper sa-ti amintesti, este aproape imposibil ca in mediul vostru sa nu se fi discutat de 'suprapusa' - mai ales ca era o premiera in constructia de statii din Bucuresti.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use