MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 405249 views
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing mcosmin

Nu.

Merge cu orice card. BCR e doar banca furnizator de serviciu.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing BodoMinea

mcosmin wrote:
furnizator *furnizor


Da, nu știu dacă au intrat în funcțiune, știu că se lucra la Unirii alaltăieri (era un turnichet 'desfăcut' din cei cu cititoare de card) și am mai văzut prin stații cititoare neacoperite. Cred că luni testez și eu :D

Și sigur că acceptă orice card, doar nu și-a cumpărat BCR porți de acces la metrou, e în beneficiul călătorilor indiferent de banca de unde au cardul, doar să fie contactless pentru plata direct la poarta de acces.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

La Piata Sudului functioneaza, am vazut pe cineva trecand.

 


Re: Discutii: statia Laminorului adila

Si cu sistemul de plata contactless implementat de BCR si VISA/Mastercard cum ramane? Este deja integrat?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii: statia Laminorului GPS

Probabil, cred ca trebuie sa pui cardul in zona aceea unde este ecranul, cum scrie la cele pentru persoane invalide "Validati cardul"

 


Re: Discutii: statia Laminorului SniperGuy

La Bazilescu si Jiului s-au instalat niste aparate, special pentru platile contactless. 2.5 lei/calatorie. Aparent si la Universitate, unde am facut si poza. Scuze de poza miscata dar cand am incercat sa mai fac una, doamna de la casierie m-a rugat insistent sa nu mai pozez ca nu e voie.
945.png (377.55 KB; downloaded 3002 times)

 


Re: Discutii: statia Laminorului General_Katana

GPS wrote:
In caz de urgenta evacuarea se va face mult mai ușor acum ca s-au eliminat turnicheții !
Noul model este mult mai frumos!




Cu siguranta e mai safe pentru calatorii cinstiti dar ce facem cu cei campioni la saritura peste bariere ? Avem cum sa-i oprim pana la imbarcare sau macar la urmatoarea statie sa fie dati jos din tren si amendati cat 99x pretul unei calatorii ?  :mrgreen:

 


Re: Discutii: statia Laminorului ZOLI

Noul model de poarta de acces este mai "frumos", dar:
- nu este mai safe pt calator
- nu este "antifrauda"
- nu este mai fiabil decit un turnichet tip tripod.
GPS wrote:
Probabil, cred ca trebuie sa pui cardul in zona aceea unde este ecranul, cum scrie la cele pentru persoane invalide "Validati cardul"

Una e plata cu card contactless cum are RATB si alta e plata cu card bancar...
Deci, raspunsul este: NU, momentan nu se poate plati cu card bancar.

 


Re: Discutii: statia Laminorului andrei11

scuberula wrote:
- nu este "antifrauda"

Da nesimtita aia care sta la ghereta si prostovanul ala de la Secret Service ce pazesc acolo toata ziua ?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing BodoMinea

Am intrat astăzi cu un card bancar, prezentându-l la una dintre porțile echipate cu POS de la BCR. Cardul este emis de altă bancă și este utilizatil doar la terminale online: am putut intra fără probleme la Piața Unirii (M1/3). Deci sistemul funcționează, ura!

Pe ecranul POS-ului se vede că face tranzacția atunci, pe moment și verifică disponibilitatea fondurilor. Probabil de asta și durează puțin mai mult decât cu sistemul precedent. Dacă a reușit, apare caracteristicul text LIBER.

În schimb în alte stații de pe Magistrala 3 cititoarele sunt încă acoperite. Probabil nu pentru mult timp  :D

 


Re: Discutii: statia Laminorului iliutu

Acesti turnicheti sunt prevazuti cu usi si cred ca usile pot fi si mai inalte, in caz de nevoie.

 


Re: Discutii: statia Laminorului Adrian Rosca

Da, sunt porti. Cerinta ISU, ca sa se poata deschide in caz de incendiu. O alta varianta era cu turnicheti cu brat colapsabil, v-am pomenit de ea acum ceva timp.

 


Re: Discutii: statia Laminorului SniperGuy

scuberula wrote:
Una e plata cu card contactless cum are RATB si alta e plata cu card bancar...
Deci, raspunsul este: NU, momentan nu se poate plati cu card bancar.


Aici te inseli. Cardurile bancare pot fi folosite contactless de ceva timp (PayWave de la VISA si PayPass de la MasterCard). Dispozitivul din poza mea de mai sus exact la asta este folosit. Nu are treaba cu sistemul RATB. Platesti pretul calatoriei de 2.5 lei direct din contul bancar.

 


Re: Discutii: statia Laminorului abc_XC

Doar eu am vazut oameni care baga cartela si apoi se reped in turnichet, chiar daca acesta nu a fost deblocat din diferite motive? Poarta rezista la o asemenea confruntare sau un calator mai vanjos o da peste cap si eventul o baga si in reparatii? Solutia lui Adrian Rosca imbina rezistenta actuala cu posibilitatea unei evacuari rapide.
Nu stiu daca o sa avem si casiera la fiecare intrare, la statia Jiului, la accesul A (cel nordic) e doar un automat de cartele si un paznic care se joaca pe telefon sau dormiteaza in ghereta.

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422043 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use