Titluri de călătorie și sisteme de acces

Discuții generale despre metroul din București

Re: Discutii: statia Laminorului

Mesajde SniperGuy » Mar, 20 Dec 2016, 11:02

abc_XC scrie:@SniperGuy, tu te inseli. Cardurile contactless exista, dar pana acum un an bancile cereau un comision suplimentar pentru emiterea unui astfel de card, asa ca destula lume are carduri bancare care nu sunt contactless, cum este si cazul meu. Eu nu pot folosi noile aparate deoarece la fiecare tranzactie trebuie introdus codul PIN.

Nu stiu exact cu ce ma insel eu. Am precizat punctual ca in momentul de fata exista posibilitatea de a plati cu card bancar prin metoda contactless. Nu vad ce legatura are asta cu faptul ca nu toata lumea are un card contactless? :?: ING spre exemplu emite standard cardurile contactless fara a fi adaugate alte taxe suplimentare. Cardurile contactless nu sunt asa o raritate.
SniperGuy
Membru Bronze

Mesajde Mirceam » Mar, 20 Dec 2016, 15:06

Din Octombrie am inteles ca toate cardurile de la BT sunt si ele contactless.
Mirceam

Mesajde zapacitu » Mar, 20 Dec 2016, 16:20

De ani buni (cam vreo 2) majoritatea bancilor emit carduri contactless, permitand totodata utilizatorului sa schimbe limita de contactless. Se poate seta limita la 0 pentru dezactivarea functiei, daca omul nu doreste functia.
zapacitu
Membru Silver

Mesajde sab » Mar, 20 Dec 2016, 17:08

abc_XC scrie: pana acum un an bancile cereau un comision suplimentar pentru emiterea unui astfel de card, .

Care erau aceste banci "minunate" ? Eu nu am auzit de asa ceva. Ba chiar bancile iti baga pe gat fortat aceste carduri, care nu sunt deloc sigure...
Ultima oară modificat de sab pe Mar, 20 Dec 2016, 17:09, modificat 1 dată în total.
sab
Membru Gold

Mesajde ZOLI » Mar, 20 Dec 2016, 17:09

SniperGuy scrie:
scuberula scrie:Una e plata cu card contactless cum are RATB si alta e plata cu card bancar...
Deci, raspunsul este: NU, momentan nu se poate plati cu card bancar.

Aici te inseli. Cardurile bancare pot fi folosite contactless de ceva timp (PayWave de la VISA si PayPass de la MasterCard). Dispozitivul din poza mea de mai sus exact la asta este folosit. Nu are treaba cu sistemul RATB. Platesti pretul calatoriei de 2.5 lei direct din contul bancar.

NU ma insel absolut deloc. Matale faci confuzie intre contactless Mifare si contactless EMV.
Crede-ma ca stiu ce vorbesc, sint insider si vorbesc in cunostinta de cauza.
NU am nevoie de "poza de mai sus" pentru ca eu am "dispozitivul" pe birou.
Contactless-ul MIfare bineinteles ca are legatura cu RATB, in sensul ca sunt prelucrate identic.
NU platesti direct din contul bancar - alta aiureala... Orice plata EMV la acest gen de aplicatie este 99% offline.
Stima :)
<<ZOLI>>
ZOLI

Mesajde ZOLI » Mar, 20 Dec 2016, 17:11

Adrian Rosca scrie:Da, sunt porti. Cerinta ISU, ca sa se poata deschide in caz de incendiu. O alta varianta era cu turnicheti cu brat colapsabil, v-am pomenit de ea acum ceva timp.

Dap, asta era solutia cea mai decenta: turnicheti cu brat colapsabil...
<<ZOLI>>
ZOLI

Mesajde sab » Mar, 20 Dec 2016, 17:12

Eu de cand tot spun ca acest contactless este offline. Dar unii...nu si nu... ;)
Ultima oară modificat de sab pe Mar, 20 Dec 2016, 17:18, modificat de 2 ori în total.
sab
Membru Gold

Mesajde ZOLI » Mar, 20 Dec 2016, 17:15

SniperGuy scrie:Nu stiu exact cu ce ma insel eu. Am precizat punctual ca in momentul de fata exista posibilitatea de a plati cu card bancar prin metoda contactless. Nu vad ce legatura are asta cu faptul ca nu toata lumea are un card contactless? :?: ING spre exemplu emite standard cardurile contactless fara a fi adaugate alte taxe suplimentare. Cardurile contactless nu sunt asa o raritate.

Tot punctual pot sa va spun ca in momentul asta (deci nu fac referire la viitor) NU exista posibilitatea de a plati cu card bancar la portile Metrosex. Deocamdata e doar teorie, dar sint sperante pt viitor :)
Ultima oară modificat de ZOLI pe Mar, 20 Dec 2016, 17:22, modificat 1 dată în total.
<<ZOLI>>
ZOLI

Mesajde ZOLI » Mar, 20 Dec 2016, 17:18

sab scrie:Eu de cand tot spun ca acest contactless este offline. Dar unii...nu si nu... ;)

Da, plata cu card bancar contactless in astfel de situatii este (in 99% din cazuri) OFFLINE !
E de bun simt, pt 2-3 lei cine se incurca sa o faca online ???
Ultima oară modificat de ZOLI pe Mar, 20 Dec 2016, 17:25, modificat de 2 ori în total.
<<ZOLI>>
ZOLI

Mesajde sab » Mar, 20 Dec 2016, 19:10

@scuberula Ai dreptate, dar pentru cei neinitiati tot un card bancar ramane, ca asta au in mana. Ca el este 2 in 1 sau chiar 3 in 1, este alta poveste...
Adevarul este ca am observat de mult semnul de contactless la portile speciale pentru "handicapati", dar eu nu stiu sa se fi putut intra pe acolo cu cardul.
sab
Membru Gold

Mesajde adila » Mar, 20 Dec 2016, 23:39

Era de asteptat sa nu mearga plata cu cardul la aceste porti. Sunt acelasi tip de porti ca si cele pentru acces special deja instalate in mai toate statiile, corect?
adila
Membru Bronze

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing

Mesajde adila » Mar, 20 Dec 2016, 23:58

Avem o problema cu aceste porti unde sunt instalate cititoare contactless, aceea ca nu se mai poate intra cu cartela normala Metrorex. Practic avem statii unde la ore de varf stai la coada sa bagi cartela la 5-6 porti, in timp ce doua porti pentru contactless sunt in permanenta goale. Ca si exemplu va dau Brancoveanu. Se putea gasi o solutie tehnica si pentru functionarea in paralel a celor doua sisteme.
adila
Membru Bronze

Mesajde subway guru » Mie, 21 Dec 2016, 00:09

Nope...
subway guru
Membru Silver

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing

Mesajde sab » Mie, 21 Dec 2016, 07:03

Nu cred ca avem o problema mai mare decat pana acum. Nu sunt aceleasi validatoare care aveau cititoare portocalii de RATB pana acum si care stateau nefolosite ?
sab
Membru Gold

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Știri, noutăți și discuții despre metrou