MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400912 views
 
Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 131
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Este normal daca te-ai obisnuit de 25 ani cu vechii turnicheti.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing florin

Exact, anormal e ce face Metrorex. Ce posibil motiv ar fi pentru inversarea orientării cartelei? Sau nu s-au obosit să scrie nicăieri detalii d-astea neimportante pentru ei și constructorul le-a pus cum i-a fost mai ușor?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Mentosan

Cum se bagă cartela în turnicheții noi? Cu fața în sus, dar invers? Sau cu fața în jos sau alte combinații dubioase?
Dacă se înlocuiesc absolut toți turnicheții de la metrou cu mișcarea asta, atunci vor putea schimba săgețica de pe cartele și oamenii se vor obișnui cu noua orientare.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing SniperGuy

Aceasta metoda de a introduce cartela invers a fost implementata prima data la statiile Jiului si Bazilescu. A fost foarte mare confuzie o buna bucata de timp, si chiar si acum mai sunt oameni care introduc cartela "normal" cum e in toate celelalte statii. Si eu la inceput m-am lasat pacalit de puterea obisnuintei.

Ar fi amuzant sa stai sa privesti oamenii de la statiile cu sistemele de acces modernizate, ca sigur va fi haos.

Prima impresie pe care ti-o faci cand iti "scuipa" cartela afara este ca este ceva in neregula cu cartela, si o mai introduci o data, tot in aceeasi pozitie, si inca o data, si inca o data, eventual incerci si la alt validator, pana cand de obicei vine nenea de la paza si te ajuta. Semnul informativ de pe validatoare cu banda magnetica in stanga nu ajuta foarte mult.

@Mentosan: Cartela se introduce cu sageata spre tine, cu banda magnetica in stanga, sus.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Minunat. Deci vom avea 3 moduri de introducere a cartelei.
Pun pariu ca daca o sa mai facem o licitatie peste 5 ani sa inlocuim ce nu se inlocuieste acum, se va introduce cartela cu banda magnetica in jos. Sau pe diagonala...Ca asa facem noi caietul de sarcini...

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

florin wrote:
... anormal e ce face Metrorex. Ce posibil motiv ar fi pentru inversarea orientării cartelei? Sau nu s-au obosit să scrie nicăieri detalii d-astea neimportante pentru ei și constructorul le-a pus cum i-a fost mai ușor?

Nu e nimic anormal. Pur si simplu nu e posibil dpdv fizic/mecanic sa pui reader-ul magnetic in alta pozitie.
Am un reader magnetic pe birou chiar acum, deci stiu ce vorbesc.
Nu e vorba de nici un sabotaj sau conspiratie de-a Metrorex-ului sau de-a constructorului (asa ca poti sa stai linistit :) ).

BTW: Am pus poza cum trebuie introdusa cartela, mai demult,  pe pagina 21 :


 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

sab wrote:
Pun pariu ca daca o sa mai facem o licitatie peste 5 ani sa inlocuim ce nu se inlocuieste acum, se va introduce cartela cu banda magnetica in jos. Sau pe diagonala...Ca asa facem noi caietul de sarcini...

Nincs.
Sfatul meu este sa nu pui pariu...
Peste 5 ani nu vor mai fi cartele magnetice. :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Nu zic ca nu va fi asa.
Noi vrem sa depasim si orase cunoscute in aceasta privinta (vezi Viena, care nu are asa ceva, ara un amarat de carton pe care se tipareste data si ora calatoriei). Si asta dupa ce sistemul RATB cu carduri este un fiasco total.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing mcosmin

Sistemul RATB nu este prost gandit, ci prost implementat.

La metrou sunt alte circumstante si probabil sistemul va merge mai bine.

Si vad ca iar avem o problema cu atitudinea. Sa nu cumva sa facem ceva ultramodern, ca vine x-ulescu si ne bate in palma cu nuiaua de alun?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing subway guru

:bere:  :bere:  :bere:
Perfect corect, asa e!

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

sab wrote:
Si asta dupa ce sistemul RATB cu carduri este un fiasco total.

Aaa... NU! - cu scuzele de rigoare - dar NU sint de acord :(
Am muncit prea mult la acest AFC ca sa vina cineva acum sa spuna ca e "un fiasco total"...
Eu unul stiu sigur (100%) ca m-am straduit cit am putut de mult!

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing alexxd_31

Azi dimineata la metrou la Titan era haos. Introducerea sistemului de taxare la Ratb a fost cu dedicatie pentru baietii destepti. Sistemul de la Ratb nu prea este fiabil atat timp cat toate validatoarele nu au aceleasi caracteristici ( uneori validarea are loc după expunerea cardului de cateva ori, alteori deloc).

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing subway guru

:ED38: Zoli, nu e vorba nici de conceptie, ce la vremea respectiva era de-a dreptul de ultimul strigat al tendintei mondiale ci de modul cum a fost 'managerit' si batjocorit...si stiu prea bine despre ce vorbesc, la momentul acela am venit si cu 'modelul Singapore' cu cartelele contactless 'returnabile', am contribuit din greu si la obtinerea finantarii, si la ocolirea orgoliilor prostesti pentru realizarea protocolului cu Mrex si nu in ultimul rand la supervizarea implementarii...asa ca stiu prea bine care sunt capabilitatile sistemului si cat zero la suta sunt folosite...
Nu te ambala degeaba, mersul tehnicii si progresului nu-l va opri nimeni, profesionistii stiu de ce, stim bine ca mai devreme sau mai tarziu tot acelasi parcurs il vom face, de la alfa la omega...ideal ar fi sa fie cat mai curand nu la pastele cailor cand deja e prea tarziu si costisitor...
:bere:
P.S.
Eu sincer n-am inteles de ce trebuie sa bagi carteaua magnetica cu dosul in sus, cu banda la vedere si nu cu 'coperta' la vedere, cand modul 'standard' uzual la bancomate e invers...
:oops:
Imi suna la fel de penibil ca 'moda' cu maioul peste camasa si cravata sau cu haina de la costum cu captuseala la vedere...aiurea-n tramvai...pardon, metrou!
Singura explicatie pe care o gasesc e ca nu se aduna atata mizerie pe capul magnetic de citire...avantaj lenea la mentenanta...ai tu alt argument Logic valabil?
:bere:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Silnik

Apropo de aglomerație, ma asteptam ca noile puncte de acces sa fie setate cu dublu sens, pentru a se adapta automat la fluxul de călători pe intrare/iesire. In schimb, am văzut la N Grigorescu azi în prima zi de la montare, coada de dimineață pt acces deoarece punctele de acces au fost presetate( 5-6 pt intrare și restul pt ieșire). Nu înțeleg de ce nu le-au setat ca pe cele duble existente pana acum (cele pt bagaje) pe unde poti sa intri sau sa iesi în funcție de nevoie.

 


Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use