MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 403052 views
 
Go to page:  1  ... 101 102 103 104 105 106 107  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Ar trebui oferita facilitatea pana sa se rezolve portile alea. Daca tot sunt dotate portile moderne cu cititor de card, sa avem si card zic eu.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Beaver_27

Nu pe porțiunea Jiului-Străulești sunt porți noi? Așa că doar GdN-1 Mai.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces essco

sab wrote:
Programul este acelasi de ani de zile, din cate stiu eu. Problema este ca au fost vacante si toti au "navalit" acum. Nu stiu de ce nu au fost prevazatori sa-si faca inainte de vacanta...

Pentru ca in vacante este mai rau: nu se vand abonamente decat la vreo 3 statii, tot cu program redus.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Beaver_27 wrote:
Nu pe porțiunea Jiului-Străulești sunt porți noi? Așa că doar GdN-1 Mai.

La Jiului si Bazilescu sunt tot turnichete, ele doar seamna cu portile.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BGP2597

Sunt turnicheți, dar parcă au același corp cu cititor ca porțile, nu? Deci ar fi în stare să proceseze carduri.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Beaver_27

Bănuiesc că interiorul este diferit(chiar dacă corpul este indentic) deci cel mai probabil nu?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Ele au doar cititorul de magnetic.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

essco wrote:
Pentru ca in vacante este mai rau: nu se vand abonamente decat la vreo 3 statii, tot cu program redus.

Da, si cu toate astea sunt 3-4 persoane...:)
Dar eu ma refeream INAINTE de vacanta.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

De asta ar trebui sa intram in digitalizare mai abitir nu sa ne poticnim ca unele statii n-au porti noi. Banuiesc ca si din banii Metrorex se pot lua cate doua-trei pe luna si pana la urma le fac si pe alea in regie proprie. N-ar mai fi aglomerare decat daca esti cu capul, mai ales ca elevii si studentii -mai ales in vremea noastra- sunt prin definitie extrem de in pas cu vremurile si cu tehnologia.
Ca off-topic, primaria S4 a pus de anul asta mai multe mijloace de plata online. Am vazut cozi uriase in primele zile de cand se achita, cu oameni de la care asa la prima impresie ma gandeam ca sunt mai moderni... Posibil ca noua romanilor sa ne placa statul la coada :D "Ce se da? nu se da nimic. Am vazut o coada si m-am asezat la ea".

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Problema cred ca este alta. Exista stocuri de cartele de carton. Pana nu se epuizeaza, nicio sansa...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Problema ar fi daca s-ar baga cardurile, in statiile unde mai sunt turnichete lumea o sa se inghesuie sa valideze la acele 2-3 turnichete cu validatoare ex-RATB/acces.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Asta daca cele ex-Ratb ar fi compatibile. Ar fi? In orice caz asta e un motiv in plus sa le schimbe si turnichetele vechi cat mai repede. Marea parte din retea e pe sistemul nou, eu ma gandesc ca n-ar trebui sa stam blocati in a folosi o solutie mai moderna pe 80% din retea (procent din gatul mainii) si mai usor de utilizat pentru cateva statii. De ce nu se pot bugeta portile pentru statiile lipsa? Nu cred ca Metrorex n-are banii sau nu ii poate primi.

Amintesc ca portile noi au si sistem de cartela. Pe care il folosim acum. Cine vrea cartela isi ia cartela si o foloseste peste tot 100%, cine vrea card isi ia card si il foloseste 80% si la zonele lipsa daca se pot monta niste validatoare temporare atunci se rezolva toate problemele. Daca nu se poate si chiar daca da si e buluceala aia de care zici -eu nu cred- atunci persoana in cauza isi ia cartela normala. Simplu.

Cum era la inceput cu cardul Activ cand o perioada se mergea in paralel cu biletele de hartie. Cam asa ceva am in minte ca principiu.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Puss in Boots wrote:
. De ce nu se pot bugeta portile pentru statiile lipsa?

Parca am mai discutat si s-a spus ca nu sunt amortizate.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Ok, atunci se aplica restul din ce am zis pana se amortizeaza portile alea. Deja tronsonul NG-AS are ceva ani, cati ani mai sunt de amortizat la portile alea? Daca sunt 20 ce facem? Ideea -a mea cel putin- e sa nu stam 80% din retea blocati doar pt ca avem cateva statii pe stil vechi.
Daca se doreste, solutii se gasesc.

 


Go to page:  1  ... 101 102 103 104 105 106 107  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use