MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400582 views
 
Go to page:  1  ... 41 42 43 44 45 46 47  ... 131
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa sab

Puss in Boots wrote:
Cum se facea calculul? Imparteai pretul la 62 si mai faceai ceva?

Doar imparteam 50 lei sau cat costa ultima data cartela respectiva la 62.

florin, nici eu nu cred ca o sa aiba succes abonamentul pe 1 an. Romanul nu este inca la nivelul in care sa se gandeasca la o economie pentru ca achizitioneaza in avans in serviciu. El inca este la faza "cumparaturi in rate", chiar daca asa da mai mult pe un produs, cum sa dea 700 lei in avans pe in abonament pe care il poate pierde ? Si suma este maricica pentru puterea de cumparare.
Poate daca nu are succes, vor mai reduce pretul, desi nu cred, pentru ca interesul lor este sa vanda cat mai multe abonamente lunare la 70 lei, nu sa acorde reduceri cat mai mari. Si asa pierderea Metrorex este substantiala. Nu discutam motivele...

 


Re: Stiri si articole din presa Puss in Boots

Corect, e mult pt un buget de familie 14milioane dintr-un foc. Sau mai mult daca sunt si copiii. Asa cum cartela de 62 ma avea client, abonamentul asta nu o sa ma aiba. Raman cu abonamentul clasic pana apar alte tipuri de tichete.

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Abonament anual pe cartela magnetica(fara baza de date, adica la modul actual de functionare) este o prostie, ti se poate fura sau il poti pierde / distruge si pierzi tot anul.
Pentru o persoana matura este totusi incert ca o sa ii fie util un abonament pe 1 an, ca poate te muti la alt serviciu sau se muta sediul si nu iti mai este util metroul. Este totusi util pentru studenti, ca astia stiu ca se duc la aceeasi facultate cativa ani.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa sab

Exact, cand vorbim de Sofia, reducerea de 39% este pentru un abonament anual NOMINAL, valabil pentru TOATE MIJLOACELE DE TRANSPORT, nu numai pentru metrou. Adica abonamentul are nume si poza , ca atare nu il poti imprumuta. Ceea ce noi nu avem...
Daca abonamentul este nenominal, reducerea este de numai 17%, dar poti imprumta abonamentul altor persoane. Chiar scrie chestia asta la ei pe site.

 


Re: Stiri si articole din presa elcraft

sab wrote:
Cat despre comparatia cu alte capitale, gen Viena, cand o sa coste si la noi peste 2 euro calatoria, o sa avem si reduceri de 30% daca achizitionam un abonament lunar...

E logic ca o calatorie individuala sa fie mai scumpa si un abonament sa fie nu doar cu putin ci mult mai avantajos, atragand lumea spre abonamentele mai mari, dar si in consecinta spre o utilizare mai mare. Nici la Metrorex, nici la RATB nu se vede treaba asta. Fie nu stiu sa se vanda, fie ii doare undeva.

 


Re: Stiri si articole din presa florin

@sab Diferența aia va dispărea când vor apărea cardurile contactless, probabil vor fi nominale ca la RATB. Mă îndoiesc că va apărea un abonament anual mai ieftin. Iar faptul că include toate mijloacele de transport e irelevant, arată poate doar cât de penibili suntem că nu suntem în stare să le integrăm.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa sab

elcraft wrote:
E logic ca o calatorie individuala sa fie mai scumpa si un abonament sa fie nu doar cu putin ci mult mai avantajos, atragand lumea spre abonamentele mai mari, dar si in consecinta spre o utilizare mai mare.

Si la noi nu este mult mai avantajos 70 lei/luna abonament versus 2.5 lei calatoria cu o cartela de 2 calatorii  :?:
Ideea este ca la noi este 2.5 ron calatoria, vs 2.2 euro. Adica ei recupereaza mai mult din costul calatoriei, iar costurile nu sunt mai mici cu mult la noi (energie, salarii, amortizari, etc), ca deh, suntem "integrati".  Ba ei merg cu trenuri vechi, noi cu unele de peste 6 milioane euro...Toate astea se reflecta in costul/calatorie.
florin wrote:
@sab Diferența aia va dispărea când vor apărea cardurile contactless, probabil vor fi nominale ca la RATB. Mă îndoiesc că va apărea un abonament anual mai ieftin.

Probabil ca acele carduri contacless vor fi nominale. Insa deocamdata nu avem asa ceva (si nici nu suntem siguri ca le vom avea pana la lansarea noului abonament anual), asa ca hai sa comparam deocamdata mere cu mere, nu mere cu pere.

 


Re: Stiri si articole din presa shoppy

Imposibil carduri nominale la metrou, cine ai vrea sa le verifice?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri si articole din presa sab

Mai fac niste angajari.. Nu mai au niste rude, s-au terminat ? :lol:

 


Re: Stiri si articole din presa TibiV

Sa le faca biometrice... Poza si amprenta.
Mai pun niste scanere faciale si cititoare de amprente si gata, in 5 minute ai intrat... :D

Rudele vor vinde (unele) cardurile biometrice, celelalte rude scanerele si cititoarele... ;)

 


Re: Stiri si articole din presa aztec

Abonamentele anuale sunt foarte bune..pentru decontat la firma.
Asta la firmele ce decontează transportul..

 


Re: Stiri si articole din presa Jackush

Cum vine asta cartela de grup ? Bagi odata intra 3 ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Nu stim exact. Nu cred ca bagi cartela si intra 3 deodata...
Asa cum s-a discutat putin mai sus, este posibil sa trebuiasca sa folosesti cele 3 calatorii intr-un interval foarte scurt (de ex 5 min). Altfel nu vad care ar fi diferenta fata de o simpla cartela de 3 calatorii.
Vom vedea...

 


Re: Stiri si articole din presa ZOLI

Da, cartelele pentru grup Gx (G3, G4 si G5) :
- fiecare membru al grupului valideaza cartela si apoi trece prin poarta;
- exista o restrictie de timp, dupa care cartela NU va mai putea fi utilizata (pt acces).
Acum stim... :lol:

 


Go to page:  1  ... 41 42 43 44 45 46 47  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use