MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 395832 views
 
Go to page:  1  ... 106 107 108 109 110 111 112  ... 131
 
 

📖 Pagination options

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BodoMinea

Presupusul 'protagonist' a venit cu un mesaj pe site-ul reddit.
received_2435186089885410.jpeg (57.57 KB; downloaded 3347 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Eu eram convins că din proiect au mecanismul făcut în așa fel încît dacă împingi cu o forță peste o anumită limită, să se deschidă totuși, pentru a preveni spargerea geamului (dar să sune alarma, bineînțeles).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Utilizator anonim

Vazand poza asta cu validator "standard" in autobuzele privatilor care circula pe liniile din Ilfov,  postata de colegii de forum la topicul dedicat, nu pot decat sa reafirm ca Metrorex a ramas in epoca de piatra si face tot ce poate pentru a pune bete in roate sistemului unificat. Nu ai abonament comun standard, nu ai un sistem de carduri, tocand in continuare hartia aiurea si pierzand timpul pana iti valideaza sistemul minune cartela. Ca sa nu mai zic de rateurile constante ale retelei.

DSC_0127.JPG.jpg (1.38 MB; downloaded 3230 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces cris_m

Sunt vai de mama lor la metrou, pana si STB-ul s-a miscat mai natural...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces bercenicity

Metrorex nu e sub ADTPBI.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Recent mi-a expirat cardul bancar (Visa Electron - contact) și am primit de la bancă unul nou (MasterCard Standard - contactless).
Cu ocazia asta am vrut să testez AVC-urile de la Apărătorii Patriei - cumpărare abonament lunar cu număr nelimitat de călătorii - 70 lei - plata cu cardul (contactless).
Am constatat că la niciunul din cele trei AVC-uri nu funcționează cititorul de card contactless (INSIGHT - cel din stînga aparatului) (deși LED-ul verde clipește și scrie „Welcome”) ci doar cititorul de card contact (INGENICO - cel din mijlocul aparatului).
Adică am achitat ca și pînă acum, deci nu avem progres. M-am bucurat degeaba că am card contactless.
E o problemă de sistem (în general cititoarele de card contactless nu prea funcționează încă în România) sau e o problemă punctuală la Apărătorii Patriei?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Cititorul de contactless e pentru cardurile de transport (vezi STB) :popa:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Nu prea înțeleg...
Să încarc întîi online portofelul electronic de pe cardul ACTIV și apoi să merg la AVC la metrou și să folosesc suma încărcată pentru a achita (contactless) abonamentul la metrou?
Ești sigur? Nu prea cred că merge... Din cîte știu, cu cardul ACTIV se poate achita doar contravaloarea călătoriilor RATB, nu poți face alte plăți (era vorba să poți intra cu el la muzee etc., dar nici asta nu cred că merge deocamdată).

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BGP2597

Nu. În ideea în care Metrorex va înlocui o dată și o dată cartelele magnetice cu carduri, aceea va fi zona de contact pentru cardul pe care îl vei putea reîncărca singur de la AVC.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Ciudat... Cititorul are pe el semnul de „contactless” (identic cu cel de pe card), deci teoretic ar trebui să îl poată citi (să se înțeleagă unul cu altul). Așa se și spune, că unde vezi semnul respectiv, poți folosi cardul nou contactless.
Înseamnă că de fapt e un bug în softul AVC-ului.
De exemplu, am testat ieri la Auchan la casele rapide (unde te duci cu bonul și achiți singur cu cardul). Sînt exact aceleași tipuri de cititoare ca la AVC-urile de la metrou (unul contact și unul contactless) și acolo funcționează perfect. Deci e clar că au o problemă AVC-urile.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BGP2597

Nu este un bug, ci așa a fost programat. La fel și automatele STB-ului. Cititoarele pentru card sunt identice cu cele ale unui POS, dar nu vor citi carduri bancare pentru că din soft sunt programate să citească cardurile STB.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Da, deci au fost programate greșit, nu își îndeplinesc corect funcția (simbolul de pe ele). N-au știut să le programeze...
Se scutea mult din timp de exemplu dacă pentru un abonament (70 lei, deci sub 100 lei) achitai direct contactless.
Asta e, s-au tocat banii pe AVC-uri, au ajuns unde trebuie, ce mai contează că nu-și fac toate funcțiile...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Cristi N

Cred ca nici nu au cerut in caietele de sarcini functia de contactless pentru cardurile bancare. Cititorul respectiv probabil a fost mai ieftin decat unul dedicat sau o varianta care sa poata fi integrata in AVC fara sa arate ca o improvizatie.

In legatura cu cardurile bancare contactless, folosesc metoda asta de plata de vreo 2-3 ani si nu mi se intampla mai des de o data la cateva luni sa primesc eroare. E mai rapid si mult mai comod sa platesc pana si o guma de mestecat cu cardul in loc sa folosesc cash, am scapat de pumnul de monezi, de sintagma: "nu am marunt" si altele.

 


Go to page:  1  ... 106 107 108 109 110 111 112  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use