MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400435 views
 
Go to page:  1  ... 23 24 25 26 27 28 29  ... 131
 
 

📖 Pagination options

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing cris_m

Celestin Draganescu wrote:
1 minut o achizitie nu e mult. Ca ar trebui sa fie 4-5 automate si nu doar 1, asta e alta poveste.

Iar costul lor e o CU TOTUL alta poveste.


Cred ca zicea 1 minut pentru fiecare click, nu pentru intreaga operatiune... ceea ce e si mai rusinos  :popa:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing BodoMinea

Automatul din noua stație de metrou Laminorului de pe M4.

Rulează o versiune de soft mai nouă cu o interfață mai plăcută decât celelalte. Părea și mai rapid între ecranele de selecție, ceea ce e bine. Nu am apucat să mă joc cu el... Oare știe să dea rest? Sper..

20170416_163347.jpg (566.41 KB; downloaded 2105 times)


Ceva ce clar nu pare să știe este Mifare, deci ce vom face cu ele odată cu noul sistem de taxare?

În altă ordine de idei, automatul de la Basarab a revenit în funcțiune după o lungă absență :)

P.S.: oricât aș încerca sa fac acest 'roboțel portocaliu' să îmi fie simpatic, mai ales că sunt adeptul automatelor, să fiu optimist că există update-uri de soft.. Mă ia capul când mă gândesc la costul achiziției lui. Mă gândesc la tot ce are în el, ce face, și un adaos nesimțit și tot nu ajung la un sfert din preț... Dar s-a mai discutat.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

BodoMinea wrote:
Automatul din noua stație de metrou Laminorului de pe M4.
Nu am apucat să mă joc cu el... Oare știe să dea rest? Sper...

Nincs. Deocamdata AVM-urile din Laminorul si Straulesti NU dau rest.

Ceva ce clar nu pare să știe este Mifare, deci ce vom face cu ele odată cu noul sistem de taxare?

Nu, nu, nu...
De stiut stie Mifare, dar practic nu ar avea ce carduri Mifare sa incarce (la portile de acces nu se accepta inca Mifare).

Ideea e simpla: Dpdv hardware si software, AVM-ul poate/stie sa faca multe chestii (sa dea rest, sa incarce carduri Mifare, etc.). Dar modulele/functiile respective sint momentan "disabled".

Aaa, exista un AVM care da rest - in Republica (dar momentan capul/vestibulul respectiv e inchis).

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Celestin Draganescu

Am ajuns sa ne minunam cand primim rest de la un automat care costa cel putin cat unul facut de ICA Dortmund.
Fara comentarii.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

Celestin Draganescu wrote:
Am ajuns sa ne minunam cand primim rest de la un automat care costa cel putin cat unul facut de ICA Dortmund.

De curiozitate, cam cit costa un AVM/TVM (similar celui de la Metrorex) facut de ICA ?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing TibiV

Daca vorbiti despre "cat costa", cei care stiu sa ne spuna cat costa ambele modele...
Sa stim ce comparam.

 



Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Florinds

Celestin Draganescu wrote:
1 minut o achizitie nu e mult. Ca ar trebui sa fie 4-5 automate si nu doar 1, asta e alta poveste.

Iar costul lor e o CU TOTUL alta poveste.


Parerea mea e ca e foarte mult 1 minut... Daca iti vin deodata 50 oameni din tramvaie fara bilet ce faci, cu tot cu 4-5 automate... La Crangasi casiera vinde min. 10 cartele pe minut. Marele noroc e ca oamenii au abonamente. :) Dar dupa vreo sarbatoare sau luni dimineata se simte aglomeratia la orele de varf.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

Ok, cica miine (26 aprilie) se deschid statiile M1 cu sisteme de acces modernizate:
- Nick Grigorescu - vestibul X
- Titan - vestibul X
- Republica - vestibul X

:roll:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing zapacitu

Florinds wrote:
Celestin Draganescu wrote:
1 minut o achizitie nu e mult. Ca ar trebui sa fie 4-5 automate si nu doar 1, asta e alta poveste.

Iar costul lor e o CU TOTUL alta poveste.


Parerea mea e ca e foarte mult 1 minut... Daca iti vin deodata 50 oameni din tramvaie fara bilet ce faci, cu tot cu 4-5 automate... La Crangasi casiera vinde min. 10 cartele pe minut. Marele noroc e ca oamenii au abonamente. :) Dar dupa vreo sarbatoare sau luni dimineata se simte aglomeratia la orele de varf.

De fapt, solutia e simpla: contactless acum, cartela mai incolo.

Eu jubilez de cate ori vad noile automate contactless intrucat nu mai sunt nevoit sa cumpar aiurea o cartela magnetica. La cat merg expira cele 10 calatorii...

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

zapacitu wrote:
...
De fapt, solutia e simpla: contactless acum, cartela mai incolo.


Pai NU... Ne place sau nu ne place, Metrorex-ul inca e pe baza de cartela magnetica.
Chiar daca bagam acum cardurile contactless, tot trebe asigurata o perioada de tranzitie in care cele 2 tipuri de carduri (magnetic, contactless) vor "coexista".
Chestia cu "cartela mai incolo" nu are sens, pentru ca mai incolo cartela magnetica o sa dispara.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

Ok, azi s-au deschis statiile M1 cu sisteme de acces modernizate:
- Grigorescu - 18 porti de acces + 2 AVM
- Titan        - 13 porti de acces + 3 AVM
- Republica  - 15 porti de acces + 2 AVM

In acest moment toate portile de acces (astea noi) par sa fie functionale.
Atentie cum bagati cartela!... Sticker-ul de deasupra fantei indica pozitia corecta de introducere a cartelei.
:popa:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing mcosmin

90% nu se prind ca trebuie sa bagi cartela invers.

 


Go to page:  1  ... 23 24 25 26 27 28 29  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420648 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use