MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400328 views
 
Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 131
 
 

📖 Pagination options

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

Cristi N wrote:
... Odata cu trecerea la carduri contactless toate portile ar putea deveni bidirectionale doar din configurare software sau ar mai avea nevoie si de alte piese mecanice?

Nu necesita alte piese, e doar o setare/configurare a portii de acces.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Cristi N

Asta e o veste foarte buna, exista sansa ca odata cu noile carduri contactless sa aveam o ajustare dinamica a portilor de acces in functie de fluxurile de intrare/iesire  :bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Problema este destul de delicata daca nu lasi niste porti dedicate. S-ar putea ca la anumite statii/ore sa nu ai pe unde intra/iesi, daca fluxul celalalt este extrem de mare.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing mcosmin

Asta e o gluma, nu?

Fireste ca se vor pune limitari, ca sa nu ai toate portile doar de intrare sau doar de iesire.. :popa:  :popa:  :popa:  :popa:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

Nu, nu e o glumă.# sab a sugerat altceva, nu te-ai prins.  ;)
Dacă vrei, poți să-ți explic.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

sab wrote:
Problema este destul de delicata daca nu lasi niste porti dedicate. S-ar putea ca la anumite statii/ore sa nu ai pe unde intra/iesi, daca fluxul celalalt este extrem de mare.

Corect!  ;)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Puss in Boots

Nu e zi in care sa nu fie una din portile de iesire de la Leonida out of service. Si mereu aceeasi sau aceleasi doua, alternativ (adica azi ba e una, maine e cealalta, poimaine iar prima si tot asa). Poate ar trebui intervenit la ele si verificat ce se intampla. Ce-i drept aseara mergeau toate, azi dimineata se revenise la "normal".

Si inca o chestie, nu mai stiu dar la Piata Sudului sunt porti de iesire care pot fi configurate in porti de intrare? cel putin de dimineata e foarte multa lume care intra si mai putina care iese (si oricum la iesire debitul e mai mare). Ar ajuta sa mai fie cateva porti acolo in plus (daca se poate). Parca (si subliniez parca) pe partea cu Big (ca sa zic asa) mai e o poarta unde mi se pare ca am vazut fanta de intrare, ea fiind poarta de iesire. Ar ajuta si aia daca ar fi reconfigurata. Nu stiu dincolo spre Sun.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

Puss in Boots wrote:
Nu e zi in care sa nu fie una din portile de iesire de la Leonida out of service. Si mereu aceeasi sau aceleasi doua, alternativ (adica azi ba e una, maine e cealalta, poimaine iar prima si tot asa). Poate ar trebui intervenit la ele si verificat ce se intampla. Ce-i drept aseara mergeau toate, azi dimineata se revenise la "normal".

Ce numere au cele doua porti? (Uita-te pe display, in partea "albastra" stinga-jos este un numar).

Si inca o chestie, nu mai stiu dar la Piata Sudului sunt porti de iesire care pot fi configurate in porti de intrare? cel putin de dimineata e foarte multa lume care intra si mai putina care iese (si oricum la iesire debitul e mai mare). Ar ajuta sa mai fie cateva porti acolo in plus (daca se poate). Parca (si subliniez parca) pe partea cu Big (ca sa zic asa) mai e o poarta unde mi se pare ca am vazut fanta de intrare, ea fiind poarta de iesire. Ar ajuta si aia daca ar fi reconfigurata. Nu stiu dincolo spre Sun.

Exista o solutie care s-a aplicat si la alte statii (Obor, Aparatorii Patriei, etc):
Trebuie sa faci o cerere/sugestie direct la Metrorex (aici: http://www.metrorex.ro/contact_p1388-1) si apoi o comisie va veni in statia respectiva si va analiza situatia.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

Incepind de duminica Metrorex baga noile cartele: G3, G4, G5, 1 calatorie si... abonamentul anual (horror  :? 720 lei...).
http://www.metrorex.ro/_read512-1#

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

ZOLI wrote:
Trebuie sa faci o cerere/sugestie direct la Metrorex... si apoi o comisie va veni in statia respectiva si va analiza situatia.

Ai spus-o serios ?
Dar acele vietăți care stau în cabină,  vorbesc la infinit la telefon / urmăresc filme / etc, etc, nu au nicio responsabilitate în acest sens ?
RUȘINE Metrorex. Așadar INCAPABILOR de la Metrorex vrei să le scriu eu o cerere în acest sens ? Nu, din păcate alta e soluția, în caz de înghesuială din cauza incopetentelor umbre din cabina de supraveghere o să mă prezint cu așa ceva în subteran :
10-12-2017 3-48-58 PM.jpg (49.59 KB; downloaded 2441 times)
Și o să rezolv definitiv problema porților << reversibile >>. Chiar așa nu se poate delega competențe personalului care supraveghează porțile de acces, în funcție de flux să inverseze unele porți ? De ce le-ați făcut reversibile ? Trebuie să semneze directorul general pentru fiecare [Bip] care-l dă fiecare angajat ?
Firma de pază o să mă oprească ? Cred că moșilor / burtoșilșor care asigură paza ( securitatea noastră în caz de incident ) ar trebui să le angajați o altă firmă de pază care să-i păzească.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Puss in Boots

ZOLI wrote:
Ce numere au cele doua porti? (Uita-te pe display, in partea "albastra" stinga-jos este un numar).


O sa incerc sa ma uit cand le prind mai libere. E prima de langa geam si a treia cum numeri de la ea spre interior. Dar incerc sa ma uit si la numere. Cred ca mai bine le-ati revizui pe toate primele 4 dinspre geam spre interior. O data am vazut-o si pe a doua blocata, asa ca mai bine revizuiti-le pe toate 4. Restul n-am vazut sa aiba probleme. Nu incat sa tina si sa le apuc eu cu scaunul in dreptul lor. Interesant e ca nu s-au nimerit doua stricate deodata. E ca si cand ai o piesa si o muti de colo colo si merge cand una cand alta. Ceva de gen.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ZOLI

@andrei11: Cred ca ai avut (sau ai) o zi mai nasoala.
Si eu am avut o zi grea, dar n-am ajuns la machine-gun (inca). Probabil diseara la Watch Dogs, daca mai am timp...  :lol:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing abc_XC

La Dimitrie Leonida pentru a semnaliza poarta de iesire defecta se foloseste un scaun, iar pe spatarul acestuia era un afis lipit pe care scria "DEFECT".  Astazi, la ora 17.25 nu am mai vazut scaunul, in schimb era o poarta de intrare larg deschisa, . Porti de intrare defecte am mai vazut, insa erau inchise.
Sunt curios daca aceste porti sunt stricate de catre calatorii care forteaza intrarea sau au alte probleme tehnice.

 


Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use