MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 399947 views
 
Go to page:  1  ... 95 96 97 98 99 100 101  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Puss in Boots wrote:
Ea ar avea ce valida -cartela exista, fizic- dar la ce bun?  Mesajul e "Card anulat" pe un fond galben sau galbui sau ceva de genul asta. A aparut pe turnichetul de intrare primul de langa cele de iesire. L-a incercat si pe urmatorul deja raul era facut si mesajul a fost acelasi. Nu stiu daca si altii au patit la fel pe aceeasi poarta. Acelasi mesaj a aparut si la Universitate, l-a probat sa vada daca merge sa intre.

Trimite-mi te rog pe "Mesaj Privat" poza fata si verso cu cartela/abonamentul.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Moderator :
Nu se pot atașa poze pe Mesaj Privat. Faceți schimb de e - mailuri pe MP și trimiteți / primiți poza pe e mail.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Nu știu dacă s-a mai spus, stația Pantelimon are turnicheți noi, am luat eu metroul de acolo în jurul orei 17,00 ( e vorba de ziua de vineri 10 August ).

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Old news Andrei... :mrgreen: :bere:

ZOLI pe 10 septembrie 2017 wrote:
Da, asa cum a spus si colegul punmeister, weekend-ul viitor vor incepe lucrarile la Pantelimon (Antilopa).
De fapt, vom aborda simultan pentru modernizare ultimele 2 statii (etapa finala) :
· Pantelimon
· Basarab 1
Foarte probabil, lucrarile se vor desfasura in perioada 16 - 18 septembrie, urmind ca pe data de 19 septembrie aceste ultime 2 statii sa fie deschise pentru public.
@adila: Evident, toate statiile modernizate vor avea cabina.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

:oops:
:mrgreen:
Așa e dacă n-am prea trecut pe acolo. Ideea de fapt e alta, la stația Basarab avem la ora actuală și turnicheți noi și turnicheți vechi.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces neur000

Poate vor să facă acolo un muzeu al turnicheţilor. :P

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

AVL - poarta bidirectionala 28 defecta.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BodoMinea

Hop așa... Linux Kernel Panic :lol: S-a corupt storageul... Gara de Nord M1, una din cele două zone cu scări rulante pe unde doar se iese.
IMG_20180818_081345-min.jpg (1.68 MB; downloaded 2418 times)
IMG_20180818_081348-min.jpg (1.29 MB; downloaded 2416 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces mcosmin

Pare ca a fost un wipe in memoria sistemului... Probabil o fi fost un soc electric/scurt circuit sau cineva s-a jucat cu un magnet puternic.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Stocarea nu e pe SSD? Daca e pe SSD nici macar un magnet neodim il va afecta.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces mcosmin

SSD-ul e scump, probabil are EMMC sau ceva mai slabut. Magnetul poate corupe memoria RAM, sau intrerupe momentan alimentarea, si apoi coruptia se imprastie prin tot sistemul.

La un moment dat erau niste huse magnetice pentru telefoane, dupa o vreme iti facea wipe la bootloader si trebuia sa duci telefonul la service... Eu totusi cred ca mai probabil e o problema la alimentare.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces neur000

BodoMinea wrote:
Hop așa... Linux Kernel Panic :lol: S-a corupt storageul... Gara de Nord M1, una din cele două zone cu scări rulante pe unde doar se iese.

O fi incercat vreun hecar hacker sa bage cartela de RATB.  :lol:

Hard disk la un sistem care trebuie doar sa citeasca niste cartele? Probabil ca e card SD sau chiar ceva NAND flash incorporat pe placa de baza.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BodoMinea

Stai liniștit că acea acțiune hecărească nu ar avea consecințe dezastruoase. E unul și același sistem de codare a informației pe card. Uite aici un video de-al meu consultând cardul de RATB la poartă. În acest moment nu se mai poate face asta cu un card ACTIV, doar cu cel comun, din câte îmi amintesc.



Cât despre poarta în cauză, are ceva mediu de flash storage, fie el un SSD/MMC/chiar SD, s-a corupt, eventual de la niște opriri nu prea graceful. Poate le e lene celor de la Mtx să facă shut down și le taie curentul când au de făcut vreo intervenție sau când.. îi lovește econimia. Verifică-le uptime-ul, @ZOLI!  :lol:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces mcosmin

Cardurile alea se pot citii cu orice telefon echipat cu chip NFC.

Ca fapt divers, daca esti suficient de plictisit, poti chiar si sa modifici fondurile de pe card. Iti trebuie doar cheile de criptare, si cu un PC decent, le poti sparge in cateva zile. Apoi cu minime cunostinte informatice, poti sa modifici adresele magice (am facut asta cu cardul de cafea de la munca, chiar eram atat de plictisit - din nefericire automatul a depistat modificarea mea si mi-a anulat cardul  :lol: - nici dupa ce am reflash-uit datele de pe chip cu cele nemodificate nu a mai mers  :lol:  :lol:  )

 


Go to page:  1  ... 95 96 97 98 99 100 101  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420547 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use