MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400369 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Automate de cartele la metrou? subway guru

Uite aici komunikatul de pe siteul Metrorex:
Metrorex pune la dispozitia publicului calator noi tehnologii utilizate la sistemele de plata la metrou, prin montarea a 35 de automate de vandut cartele(AVC).
Metrorex a achizitionat un numar de 35 de automate de vandut cartele (AVC), care urmeaza a fi montate si puse esalonat in functiune incepand cu data de 15 iunie 2011, in statiile: Aparatorii Patriei, Piata Sudului, Eroii Revolutiei, Piata Unirii 1, Piata Unirii 2, Universitate, Piata Romana, Aviatorilor, Titan, Nicolae Grigorescu 1, Dristor 1, Eroilor, Lujerului, Gorjului, Pacii, Grozavesti, Cringasi (2 aparate), Basarab, Gara de Nord 1, Piata Victoriei 2, Obor, Piata Iancului, Aurel Vlaicu, 1 Mai, 1 Decembrie 1918, Anghel Saligny, Preciziei, Pipera, Republica, Stefan cel Mare, Piata Muncii, Berceni, Pajura si Parc Bazilescu.
AVC-ul, folosit pentru vanzarea titlurilor de calatorie cu metroul, a fost dezvoltat astfel incat sa poata fi utilizat si de persoanele cu dizabilitati. Automatul de vandut cartele contine un ecran de comanda (touch screen) pozitionat astfel incat sa asigure o buna vizibilitate si afiseaza un meniu usor de folosit de catre calator, in limbile romana si engleza. Plata se va putea face in monede si bancnote romanesti indicate pe aparat sau cu card bancar tip Visa si MasterCard.
Demersul Metrorex se inscrie pe linia cresterii calitatii transportului cu metroul si a eficientizarii activitatii companiei.

 


Re: Automate de cartele la metrou? DanCld

Eroii Revolutiei...
automat-er.jpg (91.27 KB; downloaded 10033 times)

 


Re: Automate de cartele la metrou? ANTENA

Azi am vazut si eu, minunea aparuta la metrou. Automatul de cartele.
Dar, sa te tii, mizeria nu stie sa dea rest. Culmea penibilului, in toate automatele din Europa se da rest, doar in Romania nu se poate.
Chiar asa, care director de la metrou a semnat achizitia aparatelor, nu l-o fi durut mana cand semneaza? Cat de usor isi bat joc de banul public.
Deci, daca ma prezint cu o bancnota de 10 Ron si vreau o cartela cu 10 calatorii care costa 9 Ron, dulapul cu pricina refuza tranzactia. Nu stie sa scuipe 2 fise de 50 de bani. In stilul asta, nu le va folosi nimeni. Sa le fie rusine

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? Dr2005

Păi cum să le folosească cineva, să dispară tanti cu 2300 RON/lună salariu care vinde cartele?

Pe de altă parte, automatele am înţeles că ştiu de plata cu cardul, iar card bancar avem cam toţi.

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? IK4

ANTENA wrote:
Azi am vazut si eu, minunea aparuta la metrou. Automatul de cartele.
Dar, sa te tii, mizeria nu stie sa dea rest. Culmea penibilului, in toate automatele din Europa se da rest, doar in Romania nu se poate.
Chiar asa, care director de la metrou a semnat achizitia aparatelor, nu l-o fi durut mana cand semneaza? Cat de usor isi bat joc de banul public.
Deci, daca ma prezint cu o bancnota de 10 Ron si vreau o cartela cu 10 calatorii care costa 9 Ron, dulapul cu pricina refuza tranzactia. Nu stie sa scuipe 2 fise de 50 de bani. In stilul asta, nu le va folosi nimeni. Sa le fie rusine


Stai linistit. Peste putin timp, "in urma analizei comportarii in exploatare a echipamentului AVM se constata necesitatea echiparii cu module prelucrare bancnote/monede cu acordare de rest". Cum tinichelele sunt in garantie, tranc actul aditional si modificarea va fi efectuata cu mare interes de catre f*uti, ocazie cu care, vorba acelui banc, i se va dubla valoarea. Prietenii stiu de ce! :lol:

 


Re: Automate de cartele la metrou? misterr

La Apărătorii Patriei "monstrul" a fost în sfîrșit scos din cutie și "trezit la viață":


Fotografie0142.jpg (78.63 KB; downloaded 10292 times)


Fotografie0143.jpg (75.29 KB; downloaded 10290 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? Utilizator anonim

Stie sa incarce si carduri ? Ca nu prea am avut cand sa analizez jucaria...

 


Re: Automate de cartele la metrou? misterr

Cel din stînga (mai mic, albastru, pe care scrie BCR - bancomat) încarcă carduri ACTIV (folosind orice card bancar, nu numai BCR), iar cel din dreapta (mai mare, portocaliu, pe care scrie Metrorex - Automat de vîndut cartele) vinde cartele de metrou din carton (folosind numerar sau card bancar VISA sau MasterCard). Împreună formează cuplul Stan și Bran...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? Dr2005

Reamintesc că o cartelă cu 10 călătorii are un preţ pe călătorie mult mai mic decât un card Activ! De fapt, pentru cei care călătoresc de 2 - 3 ori pe lună cu metroul mi se pare chiar o prostie să folosească cardul Activ.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? sab

Utilizator anonim wrote:
Stie sa incarce si carduri ? ...

Cardul ACTIV este creatia RATB. Ca atare se incarca la RATB (sau online, dar tot RATB-ul detine pagina...). La metrou acest card este doar "tolerat".. ;) .
Bineinteles ca Dr 2005 are dreptate si, cu exceptia abonamentului, nu prea iti este de folos. Nu mai spun ca si in cazul abonamentului limitat de 62 calatorii nu prea poti sa verifici cate calatorii mai ai, asa cum poti cu abonamentul "de carton". Asa ca nu prea ii vad rostul la metrou, deocamdata, decat daca am abonament si/sau circul combinat RATB-metrou...

 


Re: Automate de cartele la metrou? andrei11

sab wrote:
Nu mai spun ca si in cazul abonamentului limitat de 62 calatorii nu prea poti sa verifici cate calatorii mai ai, asa cum poti cu abonamentul "de carton". Asa ca nu prea ii vad rostul la metrou, deocamdata...
Ba se poate, cel putin in 2 statii ai un aparat de verificare - Stefan cel Mare si GdN 1 - iesirea "secundara" precum si noii turnicheti de la AS - NT - 1 Decembrie si am impresia si la noile statii cu care se lauda Udriste - Parc... si Municipiul Petrosani.
S-ar putea sa fie montate aparate si in alte statii vechi, dar eu nu le folosesc. La Stefan cel Mare si GdN trebuie cautate in vestibul, in afara perimetrului taxabil.

 


Re: Automate de cartele la metrou? misterr

Dr2005 wrote:
Reamintesc că o cartelă cu 10 călătorii are un preţ pe călătorie mult mai mic decât un card Activ!

Probabil e o confuzie:
1. pe cardul Activ nu se încarcă cartela de 10 călătorii, ci abonamentul de 1 săptămînă (15 lei), deci nu se poate face o comparație directă. Dacă e să comparăm direct, cardul Activ pe care am încărcată cartela de 62 călătorii bate de departe cartela de 10 călătorii la prețul pe călătorie (27 lei / 62 călătorii = 0,43 lei / călătorie față de 9 lei / 10 călătorii = 0,90 lei pe călătorie - practic dublu!). Problema cu cartela de 62 călătorii, față de cea de 10, este limitarea utilizării la 1 lună, dar asta nu are legătură cu suportul (card versus carton), deci nu face obiectul discuției de aici.
2. cardul Activ nu are nici un preț, se eliberează gratuit (cel nominal). Se achită doar contravaloarea titlurilor încărcate pe el, care este exact aceeași ca în cazul cartelelor din carton (iar în cazul cardului Zîmbet BCR se acordă un bonus de 5%!).
Dr2005 wrote:
De fapt, pentru cei care călătoresc de 2 - 3 ori pe lună cu metroul mi se pare chiar o prostie să folosească cardul Activ.

Pentru cei care călătoresc de 2-3 ori pe lună cu metroul, prețul pe călătorie este același:
1. Dacă folosesc cartela de carton, o vor folosi pe cea de 2 călătorii, unde prețul pe călătorie este 1,50 lei.
2. Dacă folosesc cardul Activ, vor folosi portofelul electronic, unde 1 călătorie se tarifează tot cu 1,50 lei (informație neoficială, nepublicată nicăieri, neverificată, dar postată aici de #sab). Este însă mai comod (comoditatea utilizării cardului, plus că nu mai trebuie achiziționată cartela).
sab wrote:
Nu mai spun ca si in cazul abonamentului limitat de 62 calatorii nu prea poti sa verifici cate calatorii mai ai, asa cum poti cu abonamentul "de carton".

Și aici e o confuzie:
1. Verificarea numărului de călătorii rămase pe cardul Activ (și în general situația soldului - suma rămasă în portofel, situația celorlalte titluri), se poate face fie la validator (vezi instrucțiunile), fie online.
2. Verificarea numărului de călătorii rămase pe abonamentul din carton este mai dificilă - fie apelezi la operatoarea de la cabină, care trebuie să vină cu cartela de control, fie trebuie să mergi la una din puținele stații care au turnicheți de tip nou, care afișează informațiile de pe cartelă.
sab wrote:
Cardul ACTIV este creatia RATB. Ca atare se incarca la RATB (sau online, dar tot RATB-ul detine pagina...). La metrou acest card este doar "tolerat".. ;) .

Cardul Activ a fost implementat și gestionat de RATB pentru că deocamdată doar RATB este la primărie, dar odată cu constituirea Autorității Metropolitane și includerea Metrorex, va fi în egală măsură și al metroului (de fapt al noii Autorități). E doar o chestiune de timp.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? sab

misterr2 wrote:
. Verificarea numărului de călătorii rămase pe abonamentul din carton este mai dificilă - fie apelezi la operatoarea de la cabină, care trebuie să vină cu cartela de control, fie trebuie să mergi la una din puținele stații care au turnicheți de tip nou, care afișează informațiile de pe cartelă.

Nu este tocmai asa. In majoritatea statiilor s-au instalat aparate rosii (situate inainte de zona turnichetilor) la care poti sa verifici cate calatorii ti-au mai ramas pe abonamentele de carton. Nu mai trebuie sa apelezi la personalul de la casa/cabina.

 


Re: Automate de cartele la metrou? misterr

Mulțumesc, nu știam (eu nu mai folosesc de ceva vreme cartelele de carton). Oricum, la mine la Apărătorii Patriei n-am văzut încă aparatele de care zici...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use