MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 399848 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Automate de cartele la metrou? shoppy

O fii vrut sa spuna 18...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? Dr2005

Să vedem:
- 12 angajaţi pentru vândut cartele (4 accese * 3 angajaţi)
- 6 IDM (3 IDM pentru fiecare staţie, 1 pe schimb)
- 6 mecanici (2 trenuri în plus, 3 schimburi)
- 6 ajutor-mecanici (2 trenuri în plus, 3 schimburi)
- 150 de rude, cunoştiinţe, nepoţi, prieteni ai celor deja angajaţi, preferabil membrii de Partid (ce, nu ştiaţi că la Metrorex au întâietate la angajare rudele celor deja angajaţi? E prevăzut asta şi în contractul colectiv de muncă)

Salariul minim la Metrorex e de vreo 1800 RON (şi asta pentru arhivar, urmează după aia casierele, cu vreo 2100 RON).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? sab

Pai da, afectiunea fata de metrou se transmite din tata-n-fiu.. :lol:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? Utilizator anonim

Nu uitati ca la deschiderea NG-Anghel Saligny nu s-a facut nicio angajare si acum probabil recupereaza...

 


Re: Automate de cartele la metrou? 3mil

sab wrote:
"Dacă trecem graniţa, putem observa că o călătorie simplă cu metroul dintr-o capitală europeană costă circa un euro", explică Udrişte.

Da, dar cat sunt salariile peste granite, domnule Udriste? :evil:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? Dr2005

Şi tarifele din afară sunt subvenţionate.

 


Re: Automate de cartele la metrou? rails

comparatia cu metroul din alte tari mi se pare cel putin cretina. buna gluma cu angajarile  :lol:

 


Achitarea cu cardul a legitimațiilor de călătorie misterr

La cîteva luni de la lansarea oficială, sistemul de achitare cu cardul a cartelelor nu este încă funcțional.

Am transmis mesajul acum două săptămîni și pe adresa Metrorex, fără a primi vreun răspuns:

Deși a fost anunțată de mai mult timp posibilitatea achiziționării legitimațiilor de călătorie folosind plata cu cardul bancar, și este afișată sigla "VISA", acest sistem nu este încă funcțional.
Menționez că eu călătoresc zilnic cu metroul de la stația "Apărătorii Patriei" la "Piața Victoriei" și retur, folosind abonamentul lunar de 62 călătorii.
La stația "Apărătorii Patriei", care se află pe lista stațiilor în care ar trebui să fie posibilă plata cu cardul, persoana de la cabină îmi spune că nu are POS, și tranzacțiile cu cardul nu se pot face decît la casă. Numai că această "casă" (unde este afișată sigla "VISA") este întotdeauna închisă. Mi s-a explicat că s-au făcut reduceri de personal și... asta e situația.
Am încercat și la stația "Piața Victoriei" (1 și 2), care este o stație mare, unde nu ar trebui să fie probleme privind achiziționarea legitimațiilor de călătorie, și mi s-a spus că în această stație nu este posibilă plata cu cardul.
Am încercat și în alte stații ("Piața Romană" etc.), dar tranzacția nu a fost posibilă. Deși exista POS, acesta fie "nu avea semnal", fie, în alte cazuri, casiera nu știa să îl utilizeze.
Aș dori să cunosc punctul dvs. de vedere și soluțiile pentru rezolvarea acestor probleme.


Am primit doar o confirmare de primire, chiar de la... Gheorghe Udriște!!!

1.jpg (100.01 KB; downloaded 9833 times)

 


Re: Achitarea cu cardul a legitimațiilor de călătorie ByOnu

Dar cu sistemul de achitare prin telefonul mobil ce s-a intamplat? Aparatul de la Universitate a disparut de mult... :|

 


Re: Achitarea cu cardul a legitimațiilor de călătorie misterr

Nici la Piața Victoriei nu l-am mai văzut. A rămas doar cel pentru Instant Pay...

Deocamdată vă rog să nu-l deranjați pe dl. Udriște! Lucrează încă din greu la răspunsul pentru e-mailul meu!

Între timp eu mi-am permis să mai fac încercări pentru plata cu cardul, tot fără succes. Însă am avut parte din nou de faze tari:
• La Piața Romană: îi dau cardul casierei. Casiera ia cardul și se uită cînd la card, cînd la mine. Nu face nici o conexiune despre ce ar trebui să urmeze mai departe. Îi fac semn discret către POS (că ar fi un moment potrivit să-l introducă în mica cutiuță). Îl introduce pe dos (cu cipul în jos). Îi fac din nou semn că trebuie introdus invers. După ce îl introduce corect, începe din nou să se uite la mine zîmbind. Mă gîndesc: să-i spun tot eu că ar trebui să tasteze suma (27,00)? Am curiozitatea să văd ce se întîmplă dacă nu-i mai spun nimic. Scoate cardul din POS, mi-l dă înapoi ridicînd din umeri și trece la următoarea persoană!
• La Brâncoveanu: casiera îmi spune de la început: "Nu are rost să încercăm, pentru că aparatele nu au funcționat niciodată de cînd ni le-au adus. Nici nu știu de ce ni le-au lăsat aici, pentru că la metrou nu e semnal!"

Cît trebuie să mai avem răbdare să-și bată joc de noi ăștia de la metrou, cu zîmbetul pe buze? Și mai au și tupeul să afișeze prin metrou tot felul de reclame cu "Telefonul călătorului", "Părerea dvs. ne interesează" etc. (făcute tot pe banii noștri, evident), ca să mimeze interesul pentru călător, care de fapt nu există...

 


Re: Achitarea cu cardul a legitimațiilor de călătorie misterr

ByOnu wrote:
Dar cu sistemul de achitare prin telefonul mobil ce s-a intamplat? Aparatul de la Universitate a disparut de mult... :|

Astăzi la Piața Victoriei mi-am adus aminte de tine și am întrebat casiera unde este dispozitivul de achitare prin telefonul mobil, că nu-l mai văd.
Răspuns: "Păi dacă nu-l mai vedeți, înseamnă că nu mai este!"
Bine, zic, dar a fost anunț, s-a făcut promovare pentru sistemul ăsta, totuși ce s-a-ntîmplat de a dispărut?
Răspuns: "Dar de ce ne întrebați pe noi? Noi nu știm d'astea..."

Pentru a veni in sprijinul calatorilor care utilizeaza cardul ACTIV, METROREX  cu sprijinul BCR a finalizat actiunea de adaptare a ATM-urilor amplasate in statiile de metrou pentru a permite reincarcarea cardului ACTIV.
Cele 32 de aparate sunt amplasate in urmatoarele statii de metrou: Titan, Nicolae Grigorescu, Timpuri Noi, Piata Unirii 1 si 2, Izvor, Eroilor, Grozavesti, Crangasi, Basarab, Gara de Nord 1, Piata Victoriei 1 si 2, Stefan cel Mare, Piata Iancului, Piata Muncii, Dristor 1, Politehnica, Lujerului, Gorjului, Pacii, Pipera, Aurel Vlaicu, Aviatorilor, Piata Romana, Tineretului, Eroii Revolutiei, Constantin Brancoveanu, Piata Sudului si Aparatorii Patriei.
Cardul de metrou poate fi incarcat in 30 de statii de metrou direct de la bancomatele BCR. Cele 32 de ATM-uri care permit incarcarea simpla si rapida a cartelei de transport sunt amplasate in zonele de acces in statii.

Am întrebat astăzi la Apărătorii Patriei și la Piața Victoriei cum se procedează pentru încărcarea cardului direct de la ATM-urile BCR montate în stație. Răspunsuri:
• Apărătorii Patriei: "Nu aveți cum, cine v-a spus așa ceva?! La bancomat scoateți bani, cartelele se cumpără de la casă!"
• Piața Victoriei: "Simplu! Scoateți bani de la bancomat și veniți la mine să vă dau abonament"

 


Re: Achitarea cu cardul a legitimațiilor de călătorie argos

misterr wrote:
Am întrebat astăzi la Apărătorii Patriei și la Piața Victoriei cum se procedează pentru încărcarea cardului direct de la ATM-urile BCR montate în stație. Răspunsuri:
• Apărătorii Patriei: "Nu aveți cum, cine v-a spus așa ceva?! La bancomat scoateți bani, cartelele se cumpără de la casă!"
• Piața Victoriei: "Simplu! Scoateți bani de la bancomat și veniți la mine să vă dau abonament"



LOL

M-ai binedispus pe ziua de azi! (stiu ca e trista situatia, dar imi vine sa rad de stupizenia si sinceritatea raspunsurilor...  E ca in clipul ala cu babuta care se spala cu otet de mere)

 


Re: Achitarea cu cardul a legitimațiilor de călătorie Celestin Draganescu

Inseamna ca eu sunt fericitul calator de aici: Am fost la Piata Unirii sa-mi fac abonament, i-am dat documentele si cardul bancar.
Primesc intrebarea "Platiti cu cardul?"
Desigur, raspunsul evident era "Nu, vi l-am dat sa-mi spuneti daca va place desenul de pe el." DAR m-am abtinut si i-am spus ca da, dupa care il introduce in POS si tranzactia functioneaza corect. :)

 


Re: Automate de cartele la metrou? Gabi23

Metrorex va monta 35 de automate de vândut cartele
Automatele vor fi puse în funcţiune începând cu data de 15 iunie 2011, informează Agerpres citând un comunicat al companiei.
Automatele vor fi montate în staţiile Apărătorii Patriei, Piaţa Sudului, Eroii Revoluţiei, Piaţa Unirii I, Piaţa Unirii 2, Universitate, Piaţa Romană, Aviatorilor, Titan, Nicolae Grigorescu 1, Dristor 1, Eroilor, Lujerului, Gorjului, Păcii, Grozăveşti, Crângaşi (2 aparate), Basarab, (Gară de Nord 1, Piaţa Victoriei 2, Obor, Piaţa Iancului, Aurel Vlaicu, 1 Mai, 1 Decembrie 1918, Anghel Saligny, Preciziei, Pipera. Republica, Ştefan cel Mare, Piaţa Muncii, Berceni, Pajura şi Parc Bazilescu.
AVC-ul folosit pentru vânzarea titlurilor de călătorie cu metroul a fost dezvoltat astfel încât să poală fi utilizat şi de persoanele cu dizabilităţi.
Automatul de vândut cartele conţine un ecran de comandă (touch screen), în limbile română şi engleză, poziţionat astfel încât să asigure o bună vizibilitate şi afişează un meniu uşor de folosit de către călător.
Plata se va putea face în monede şi bancnote româneşti indicate pe aparat sau cu card bancar tip Visa şi MasterCard.AGERPRES

Sursa: Adevarul.ro
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 51282.html

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use