MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 395799 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Titluri de călătorie și sisteme de acces LArSON

N-am mai vazut de ani de zile asa ceva! Control la Metrorex!!!

Azi in jurul orei 9 erau vreo 4 angajate (si 2 politisti) in statie la Aviatorilor care controlau random calatorii. Sunt curios cum faceau cu cardurile activ, pentru ca nu pareau sa aiba cititor portabil.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cristi20

Pai nu prea ai cum sa mergi pe blat la metrou... pentru ca iti trebuie cartela sa poti intri. Ca sa sari iti trebuie si putina conditie fizica.
Nu cred ca un om de peste 30 de ani sare trunchetii, ci copiii sau "coloratii in negru" :evil:  de la Crangasi si nu numai (am vazut sarind un intreg grup de 12 persoane si nimeni nu le-a zis nimic... normal paznicii erau depasiti numeric).

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex rails

Se poate merge pe blat la metrou si fara sa sari.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex bercenicity

http://www.metrorex.ro/despre-reguli.html wrote:
15. In timpul cat se afla in incinta metroului, calatorii sunt obligati sa aiba in posesie o legitimatie valabila de calatorie. Contravenientii vor fi sanctionati conform Legii nr. 150/2005.

In plus, scrie si pe cartela de metrou s-o pastrezi pentru control.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex blazeady

Cand o sa bage Metrorex cartele cu o singura calatorie atunci sa faca si control.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex rails

bun bancul cu metrorexul care are pierderi.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Discutia mi se pare "fortata" de la inceput. Scrie in regulamentul de functionare ca trebuie pastrata cartela pentru control, trebuie pastrata si gata. Asta e legea. Atentie la un aspect. Cei care sunt impotriva unei legi de fapt vor sa impuna ei o lege, nu exista notiunea "fara nici o lege" - nici macar dpdv teoretic. Evident ca nu o sa dezvolt discutia, nici macar nu este off topic, ci off forum

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex 3mil

Si ce fac daca la validarea cartelei, validatorul nu are tus? Cum ii demonstrez controlorului ca eu am validat de fapt, dar nu mi s-a imprimat nimic pe cartela?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex Dr2005

Nu ai cum să demonstrezi (am păți și eu destul de des faza cu tușul), deci ești bun de plată. E la fel cum se întâmplă la RATB dacă validezi card Multiplu și șoferul își aduce aminte că nu a schimbat semicursa și o schimbă... nu ai cum să demonstrezi că ai validat, așa că ești bun de plată. Era și timpul ca controlorii de azi, care nu mai pot schimba la spate biletele cu găuri să se reorienteze spre alte metode de realizat planul de amenzi (și apoi pe cel de șpăgi).

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex rails

daca nu s-a imprimat pe cartela calatoria, controloarea de acces poate verifica daca ai "compostat" sau nu.

 


Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) DanCld

Colegul nostru Ionut Iosub a facut azi urmatoarele poze la Unirii 1, intrarea "Horoscop":

26032011961.jpg (45.35 KB; downloaded 15148 times)


26032011962.jpg (47.48 KB; downloaded 15155 times)


Oare sunt ce par a fi?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? Dr2005

Par a avea şi POS şi loc de pus card activ... oare se pot încărca pachete de 10 călătorii (la preţul cartele de 10 călătorii, deci doar 0,90 RON pe călătorie, faţă de 1,5 RON la cartela de 2 călătorii) pe card ACTIV? Nu că mi-ar plăcea enorm cardul, dar niciodată nu e coadă la turnicheţii cu SAT...

 


Re: Automate de cartele la metrou? Celestin Draganescu

Daca poti sa iti iei cel putin cartela de 2 calatorii si abonamentul de o zi de la ele, ar fi excelent. Orice doar sa mai facem si noi un pas spre modernizare...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Automate de cartele la metrou? sab

Un articol care confirma faptul ca vor fi instalate automate de cartele
Ce se schimbă anul acesta la metrou: primele automate de vânzare a cartelelor, angajări, călătorii mai scumpe şi două noi staţii
http://www.gandul.info/news/ce-se-schim ... ii-8192027

de Ionuţ MORARIU

În maximum trei luni de zile bucureştenii vor putea cumpăra cartele de metrou şi de la automatele amplasate în staţii.

În maximum trei luni de zile, bucureştenii vor putea cumpăra cartele de metrou şi de la automatele amplasate în staţii. "Este vorba de o investiţie din surse proprii ale Metrorexului în urma căreia, în 2-3 luni, vom avea 35 de automate de vânzare a cartelelor", a declarat pentru gândul directorul general al Metrorex, Gheorghe Udrişte. El a precizat că, la începutul lunii mai, va ajunge în ţară aparatul prototip.

Cât se scumpeşte cartela de metrou


Investiţiile în modernizare vor conduce la scăderea cheltuielilor companiei de stat, susţine directorul general al Metrorex. Aceasta este de altfel şi una dintre cerinţele Fondului Monetar Internaţional (FMI) care recomandă ca, până în 2012, tariful călătoriei cu metroul să se majoreze cu circa 30%. La nivelul anului 2010 costul mediu al unei călătorii cu metroul a fost de circa 0,67 lei, în timp ce costul mediu nesubvenţionat a fost de circa 3,5 lei, chiar şi în condiţiile unei majorări operate în luna septembrie a anului trecut. "Dacă trecem graniţa, putem observa că o călătorie simplă cu metroul dintr-o capitală europeană costă circa un euro", explică Udrişte.

Ideea transferului unei părţi tot mai importante a costului real al unei călătorii cu metroul către călător nu este nouă. Ministerul Transporturilor doreşte ca pe viitor să poată ajusta preţul fără a mai fi condiţionat de nivelul inflaţiei. În prezent se află în dezbatere publică un proiect de ordonanţă de urgenţă prin care se doreşte ca ministerul să aibă "posibilitatea ajustării acestor tarife la valori cât mai apropiate de costurile reale ale serviciilor oferite", potrivit reprezentanţilor Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii (MTI).

Angajări pentru staţiile Pajura şi Bazilescu

O veste bună este că, din vară, locuitorii Capitalei vor beneficia de două noi staţii de metrou: Pajura şi Parc Bazilescu. Lucrările la cele două proiecte au început în 1986 şi au fost reluate în octombrie 2010. Staţii noi înseamnă însă şi noi angajări. "Bugetul de venituri şi cheltuieli a fost actualizat prin suplimentarea numărului de personal şi a fondului de salarii aferent cu 180 salariaţi începând cu luna aprilie 2011, ca urmare a dării în exploatare în prima parte a anului 2011 a două noi capacităţi de transport prin extinderea reţelei actuale de metrou", se arata într-un comunicat al MTI. Directorul Metrorex a subliniat însă pentru gândul că "angajările se vor face doar dacă va fi nevoie. Încercăm o preluare a capacităţilor noi cu personalul existent".

În prezent, metroul bucureştean are circa 4.200 de angajaţi. În fiecare zi lucrătoare aproximativ 600.000 de persoane folosesc acest mijloc de transport în comun. Reţeaua Metrorex are 49 de staţii şi se întinde pe 66,9 kilometri de cale dublă.

180 angajati pentru cca 2 km si 2 statii noi? :shock:

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use