Discutii diverse despre Metrorex

Discuții generale despre metroul din București

Re: Discutii diverse despre Metrorex

Mesajde subway guru » Joi, 16 Mai 2019, 22:54

I-o fi pus sa curete tot jegul de uleiuri arse de la prajeala din instalatiile Mrex???
:mrgreen:
subway guru
Membru Silver

Mesajde theoslavic » Vin, 17 Mai 2019, 09:08

Cam clickbait titlul, dar iata:
https://www.capital.ro/bucurestenii-au- ... surse.html

Restaurantul McDonald’s de la stația de metrou Piața Unirii 2 a fost închis. Informația care a provocat șoc printre iubitorii lanțului de restaurante a fost oferită de DCNews. Surse citate de aceștia au declarat că spațiul a fost scos la licitație.

Conducerea McDonald’s a reușit doar să ia câteva echipamente aflate în încăpere, în prezent existând sigiliu pe uși. Potrivit surse DCNews, spațiul a fost scos la licitație.

Urmează să se vadă dacă McDonald’s va câștiga licitația și va redeschide în continuare restaurantul de la Piața Unirii 2. Conform acelorași surse, spațiul este dorit de mai multe companii.

Printre cei interesanți se află și Starbucks, cel mai mare lanț de cafenele din lume.
theoslavic

Mesajde punmeister » Vin, 17 Mai 2019, 09:18

A da, ca ala e singurul spatiu comercial care nu era al Sindomet.
punmeister
Membru Gold

Mesajde sab » Vin, 17 Mai 2019, 09:24

Si eu care credeam ca se apuca in sfarsit de o lucrare absolut necesara, dublarea corespodentei.. :)
sab
Membru Gold

Mesajde sab » Lun, 20 Mai 2019, 18:18

Apropo de inchiderea restaurantului...

https://www.news.ro/economic/mcdonald-s ... 1819008827

Contractul a avut o durată de 20 de ani. A expirat acum doi ani, timp în care Metrorex a făcut demersuri ca societatea privată să respecte decizia de încetare a contractului, în vederea valorificării spaţiului :shock: . Metrorex va scoate spaţiul la licitaţie în cel mai scurt timp", au declarat pentru News.ro surse din cadrul Metrorex.

Deci nu este o inchidere asa, venita din senin ...
sab
Membru Gold

Mesajde Tom » Mie, 22 Mai 2019, 21:44

Despre McDonald's, numai de bine... Oricum tot un junk-food se va deschide în locul lui, dacă nu revin ei.
În schimb, un episod amuzant astăzi în stația Preciziei. Am luat metroul în sens invers pentru a evita înghesuiala spre oraș. Ajunge trenul la capăt, iar următorul era anunțat că vine peste 3 minute. Mi-am dat seama că va rebrusa rapid și va veni la linia cealaltă, așa că mi-era lene să cobor din el. La cum se mișcau unii călători spre coborâre, chiar mă așteptam să apară "badigardul" să strige prin tren "ultima stație". În final mă îndrept spre ușă cu alții care cred că erau fie dezorientați, fie aveau exact aceleași sentimente, când se aude o voce în difuzor: "TRENUL CIRCULĂ ÎN DIRECȚIA..... ĂĂĂĂ.... ULTIMA STAȚIE! VĂ RUGĂM SĂ COBORÂȚI!"
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde punmeister » Mie, 22 Mai 2019, 21:57

Da, se va deschide un Radoi Fried Chicken :))))))
punmeister
Membru Gold

Mesajde rosetti61 » Mie, 22 Mai 2019, 23:53

Tom, trenurile nu rebruseaza cu calatori niciodata (in afara de Dristor 2 si Gara de Nord 2),
Nu poti sa ramai in el, mecanicii se schimba in statie si controleaza trenul. Nu cred ca a fost o regula, dar odata mecanicii s-au schimbat in tunel inainte de Republica (era o cursa speciala, acum multi ani*).

*Vizita organizata la metrou in cadrul unui simpozion tinut la Politehnica Bucuresti, se intampla in 1989. Am "participat" la evemiment (unul din parinti lucra la facultatea unde s-a organizat simpozionul si am prins ocazia) - s-a plecat de la Eroilor si delegatia a ramas la Titan iar trenul a mers gol pana la Republica si inapoi, am ramas in cabina pana la sfarsit, la Piata Unirii, de unde s-a luat alt tren special pana la Piata Victoriei. La Unirii s-a vizitat dispeceratul - am mai intrat acolo atunci cand au fost "portile deschise" in 2009 sau 2010.
rosetti61
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Joi, 23 Mai 2019, 08:07

Și la Străulești și la Anghel Saligny se rebrusează tot cu călători. ;)
andrei11
Moderator forum

Mesajde punmeister » Joi, 23 Mai 2019, 08:27

Si la Berceni daca in tren se afla cineva care a facut cerere la Metrorex sa viziteze depoul :wink:
punmeister
Membru Gold

Mesajde Tom » Joi, 23 Mai 2019, 09:14

rosetti61 scrie:Tom, trenurile nu rebruseaza cu calatori niciodata (in afara de Dristor 2 si Gara de Nord 2),
Nu poti sa ramai in el, mecanicii se schimba in statie si controleaza trenul...
Nu mă așteptam să rămân în el, dar când în final coboram printre ultimii, m-a amuzat anunțul: "Trenul circulă în direcția....".
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde GPS » Joi, 23 Mai 2019, 11:39

punmeister scrie:Si la Berceni daca in tren se afla cineva care a facut cerere la Metrorex sa viziteze depoul :wink:

La Berceni? Intrarea în depou se face după stația Dimitrie Leonida. Singurul loc în care poți merge este centura...
GPS
Membru Silver

Mesajde punmeister » Joi, 23 Mai 2019, 11:42

Eu cand am fost la Berceni acum 3 ani trenul a rebursat (inainte de a ajunge in statie la Berceni) ca sa ajunga la linia 1 unde intri direct in hala de parcare.
punmeister
Membru Gold

Mesajde GPS » Joi, 23 Mai 2019, 12:14

Se utilizează foarte rar acest mod de rebrusare.
GPS
Membru Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Știri, noutăți și discuții despre metrou