MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1052180 views
 
Go to page:  1  ... 287 288 289 290 291 292 293  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Din Puțul Gândirii marca Metrorex.
Ieri seară am luat metroul de la GdN 1.
Se anunța la difuzoare de unde  pot să-și ia elevii / studenții abonamente reduse, urmau  stațiile, blablabla, blablabla, Nicolae Grigorescu 1, blablabla.  Ha ?  :o  Sunt două stații Nicolae Grigorescu în mintea celor de la Metrorex ?
Nici măcar Basarab nu mai este notat cu două stații ! Eroilor de ce n-ar fi la fel ? Eroilor M 1,  Eroilor M 3, Eroilor M 5 !!!!!  :twisted:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

La Eroilor vorbim deja de Eroilor1 si de Eroilor 2, care este in constructie. :)
Asa cum vorbim de PU1 si PU2, de PV1 si PV2, asa ar trebui sa vorbim si de Eroilor M1 si Eroilor M3, Basarab 1 si Basarab 2 sau NG1 si NG2, acolo unde avem statii pe magistrale diferite.
Particularitatea face ca situatia din teren a permis din punct de vedere tehnic lipirea statiilor la Eroilor(M1+M3), Basarab (M1+M4) si NG (M1+M3), ceea ce face sa putem vorbi in practica  o singura statie acolo.  Dar in esenta sunt doua statii diferite, mai ales unde au fost etape diferite de constructie, cum este la Basarab sau NG. La Eroilor este mai delicata situatia...
Deci este chestie de semantica, daca vorbim de NG1 si 2. Daca oamenii inteleg la ce se refera Metrorex, nu vad asa o problema. La Metrorex vor ramane intotdeauna NG1 si NG2, fiind investitii diferite, ne agitam degeaba...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Niet,
Avem așa, Eroilor 1 pe M 1, Eroilor 2 pe M 3 și Eroilor 3 pe M 5.  :twisted:
:lol:  :lol:  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

La Eroilor este mai delicata situatia:
1. Initial era o singura magistrala M1, cu doua ramuri (Industriilor si Semanatoarea)
2. Statia a fost construita intr-o singura etapa.
Din aceste considerente  nu putem vorbi de Eroilor M1 si Eroilor M3.

Da, sunt de acord cu tine ca in realitate putem vorbi si de o singura statie cu 3 peroane la NG sau de o statie cu 4 peroane la Basarab.
La extrem putem vorbi de o singura statie chiar si la Victoriei, ca doar folosim aceleasi intrari...:)

Dar , asa cum am zis mai sus, ei merg pe delimitare dupa obiectivul de investitii.. PR- ul nu a fost punctul lor forte niciodata. Hai sa o lasam asa, nu putem schimba...:)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Păi la Victoriei scrie pe ambele stații Piața Victoriei, numai chenarele diferă, la o stație chenarul e galben, la cealaltă albastru.  ;)
La Basarab avem stația Basarab pentru toate cele 4 linii,  tot așa, cu chenare diferite, galben respectiv verde.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Pai cred ca nici la Unirii nu scrie 1 sau 2, dar asta este alta discutie, clar avem doua statii chiar daca nu scrie pe tablite.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex George

Aş vrea să vă rog să-mi explicaţi şi mie ca la proşti cum o să fie la 1 Mai, apropo de 1 Mai 1 şi 2, NG 1 şi 2 etc. O schemă ar ajuta foarte mult, sunt foarte vizual când e vorba de construcţii  :lol: şi mai ales dacă la 1 Mai va fi PSS sau PLS pentru nebunia asta de M 6 1 Mai - Tokyo.

Mulţumiri anticipate  :)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex bercenicity

Asa:
Clipboard-2.png (85.92 KB; downloaded 2032 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex George

Mulţumesc! Desigur schiţa asta comportă o groază de întrebări, ce anume există deja, ce se va săpa, se redeschide fostul PLS/PSS, ce se sapă (deschis acum)...dar e un punct bun de plecare.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex bercenicity

Poate asta e mai buna, ce se construieste e cu mov. Se inlocuieste o bucata de tunel pentru macazul pe directia spre sud - gen cum e intre N. Grigorescu si Dristor.
Spre nord se construieste in contiuare la amorsa existenta, gen cum e legatura la Eroilor. Ce e hasurat este "zona Consolidare teren"
M6-000-001-558.pdf
M6-000-001-558.pdf (1.15 MB; downloaded 174 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex George

Mulţumesc, e mult mai clar! Zona aia haşurată din intersecţia Mihalache - C Griviţei pare destul de mare, sunt curios cum se va (mai) circula...în fine!
Va fi PLS sau PSS? Aş zice PSS...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Deci au lasat amorsa si pentru sensul Pajura->1 Mai?...

Pun si eu varianta JPG...



Am si la rezolutie maxima, dar are aproape 10 MB.: https://i.imgur.com/k95aWKw.jpg

Si imi plac precizarile astea...:



1. HABAR nu avem unde sunt de fapt retelele astea...
2. Nu pune NIMENI mana pe cablurile STS... ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex misterr

George wrote:
Zona aia haşurată din intersecţia Mihalache - C Griviţei pare destul de mare, sunt curios cum se va (mai) circula...în fine!
Zona hașurată nu e la intersecţia Mihalache - Calea Griviţei, ci la apeducte.

TibiV wrote:
Deci au lasat amorsa si pentru sensul Pajura->1 Mai?...
Nu, tocmai asta e problema! Cam ca la Eroii Revoluției (dacă ar fi să se ramifice M2 spre Giurgiului).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

subway guru wrote:
Ventilatoarele noi <prea puternice>?...n-am idee, imi dau si eu cu presupusul...asta e singurul tronson cu ventilatie modernizata...

Dubios este ca si Gorjului a inceput sa se auda un zgomot asemanator. Si aici este enervant, pentru ca vorbim de CV a statiei ( peronul catre oras ).

 


Go to page:  1  ... 287 288 289 290 291 292 293  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419390 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use