MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1062852 views
 
Go to page:  1  ... 200 201 202 203 204 205 206  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex alexxd_31

Eu stiam ca ledul/neonul albastru face asta. Acela pare sa fie in legatura cu sina . Incerc maine sa fac o poza.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex alexxd_31

Acum cateva ore intre Piata Iancului si Piata Victoriei M1 sau M2 (Victoriei- Tineretului) cineva i-a sustras soției (din buzunar) telefonul mobil. La ce statie exista "Politia Metrou"? Stiam ca era la Dristor 1. In husa telefonului se gasea si abonamentul metrorex.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Gara de Nord, in dreptul lifturilor de access spre peron.

E si la Piata Unirii.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex argos

Sa depui neaparat plangere. Foarte probabil or sa-l prinda pe jigodie.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex alexxd_31

Ne ducem spre Unirii. Nu era foarte multa lume. La Stefan cel Mare il avea. La Piata Romana nu mai era. Oricum stim cu precizie cand am utilizat abonamentul. Presupun ca se poate determina seria acestuia. Ma gandesc ca daca il utilizeaza poate fi identificat usor.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex alexxd_31

E ora 21 si nu am reusit sa depunem plangerea la politie. Pana la urma ne resemnam.
Plangerea trebuie facuta la sediul comercial Ratb din strada Serban Voda 164. Am fost acolo dar datorita unor cazuri greave trebuia sa asteptam cateva ore. A ramas sa ne ducem incursul zilei de maine.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex argos

Daca respectivul foloseste telefonul (si sunt sigur ca o sa- l foloseasca), garantat il repereaza (dupa IMEI). Deci sunt sanse foarte mari sa - l prinda, la asta ma refeream.
Te inteleg in privinta cozii, asa am patit si eu cand mi s-  a furat ceva: cand eram la rand aveam inainte oameni cu adevarat pagubiti (magazin spart), un copil disparut, etc. Asa ca am renuntat. Iar ei figureaza cu o rata de criminalitate foarte scazuta. In fine, la mine sansele de a mai prinde hotul erau aproape nule, la tine nu e asa.. deci nu renunta, te rog!

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Goldmund

Nu stiam unde sa pun aceasta stire despre legatura intre statia de metrou "Piata Sudului" si Sun Plaza:
"......Tunelul existent ce face legătura cu staţia de metrou a fost extins şi conectat cu zona nouă a centrului comercial. Începând cu data de 23 martie, acest tunel va avea o grafică artistică pe o lungime de 40 metri semnată de austriacul Peter Kogler, una dintre cele mai de renumite şi apreciate personalităţi ale lumii artisitice internaţionale...."
http://www.zf.ro/zf-24/altex-terranova-...a-16201409
Presupun ca vom fi alintati cu o serie de fotografii despre acea opera de arta  8-)  a austriacului...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Tunelul nu avea cum sa fie "extins", deoarece nici statia de metrou nu si-a schimbat amplasamentul si nici  centrul comercial nu a fost translatat . ;)
Ce fac este o simpla miscare de marketing, directionand fluxul de calatori pe o distanta mai lunga prin subsolul cladirii, pentru a valorifica un spatiu. Exact ca la Unirea.
Ceva detalii aici viewtopic.php?f=200&t=973&start=14

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

Corect!
Tunelul este tot ala, poate au inlocuit panourile publicitare de pe pereti cu niste desene ale austriacului...

Goldmund, dupa cum vezi Pasajul pietonal de la Sun PLaza are topic dedicat... ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

http://www.metrorex.ro/_read473-1

23 martie 2017

Metrorex a inceput lucrarile din cadrul programului anual de curatenie

Bucuresti/23.03.2017: Metrorex a dat startul curateniei generale prin programul de lucrari ce presupun igienizarea, salubrizarea si infrumusetarea statiilor si trenurilor de metrou.
Toate cele 51 de statii de metrou sunt cuprinse in planul de curatenie generala pe baza caruia se executa lucrari de reparatii, vopsire, curatare accesuri, precum si refacerea si completarea indicatoarelor pentru orientarea calatorilor.

In plus fata de programul curent de salubrizare, Metrorex desfasoara activitati pentru imbunatatirea aspectului tuturor statiilor de metrou prin repararea placajelor din marmura, granit, traventin, etc. ale scarilor fixe, reparare si zugravire a peretilor si tavanelor.


Lucrarile de salubrizare a statiilor si trenurilor de metrou se efectuaza in mod constant, de-a lungul intregului an. In cazul trenurilor, acesta actiune se desfasoara pe mai multe etape:

Salubrizare curenta si intermediara: zilnic, dupa retragerea trenurilor din circulatia cu calatori, se efectueaza salubrizarea curenta pentru trenurile care remizeaza in depouri, unde sunt indeplinite conditiile de siguranta pentru accesul personalului de salubrizare. Totodata, la finalizarea procedurilor de mentenanta a trenurilor, fiecare vagon este verificat din punct de vedere al curateniei.

Salubrizare radicala: salubrizare complexa (la interiorul si exteriorul trenurilor) efectuata la un interval de aproximativ 30 zile, in depourile cu linii destinate special acestui tip de salubrizare. Acest tip de salubrizare radicala se desfasoara si in perioada 15 martie – 14 aprilie 2017, in cadrul careia se efectueaza operatii mai ample de curatare atat in interiorul, cat si in exteriorul trenurilor: se spala plafonul, peretii, geamurile, panourile, afisajele pentru informare calatori, usile de acces in vagoane, banchetele, barele de sustinere, podelele vagoanelor, zonele burdufurilor, iar la exterior se spala toate suprafetele laterale si frontale ale vagoanelor.


Pe bune ?....

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Cristy

Pot sa confirm aceste lucruri. Au reparat indicatoarele luminoase care indica peronul și destinația. La Lujerului au revopsit porțile de la intrarea în stație, iar de dimineață la Piața Romană era aplicat adeziv pe partea inferioara a treptelor (la accesul dinspre coloane), unde începusera sa se desprindă plăcile.
Legat de trenuri, ieri am rămas surprins de burduful unei flori care circula pe M1. Ori i-a fost schimbat recent, ori l-au spălat foarte bine întrucât era foarte curat, nu avea pic de negreală pe el, cum au majoritatea trenurilor.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

@Cristy
Burdufurile se schimba doar la revizia de 1 milion de km. Posiblil sa-l fi confundat cu 1105-2105 Londra (asta fiind singurul BM21 cu manere albastre alaturi de 1106-2106 Paris) care are burdufuri noi de la revizia de 1 milion de km.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Ba cred ca toate au burduf nou pana la 1106.

 


Go to page:  1  ... 200 201 202 203 204 205 206  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use