MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1061343 views
 
Go to page:  1  ... 277 278 279 280 281 282 283  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex 1689

La vremea respectiva repartizarea locuintelor se facea in functie de locul de munca. Lucrai in Pipera, primeai repartitie in zona Baneasa. Lucrai la IMGB, primeai in Berceni. Traversarea intregului oras ca sa ajungi la intreprindere era mai degraba o exceptie. Militari, Rahova, Colentina, Pantelimon, Berceni, Baneasa, Aviatiei - toate astea au fost cartiere construite aproape de platformele industriale.
Exceptie faceau Drumul Taberei si parti din Balta Alba, 1 Mai, si Tineretului unde au existat destul de multe apartamente proprietate personala.

Metroul (ceea ce s-a construit pina in '90) a fost proiectat pentru viitor, dar pentru un alt viitor - care la vremea respectiva parea etern predictibil.

Nu trebuie uitat ca scopul primordial a metroului a fost suprimarea mijloacelor de transport de suprafata si mutarea traficului de calatori in subteran.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

1689 wrote:
Metroul  a fost proiectat pentru viitor, dar pentru un alt viitor - care la vremea respectiva parea etern predictibil.

Diversiune :
Pui mâna în foc că ceea ce este acum esteetern predictibil ?  :?:  :o

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex 1689

Nu raspund la provocari ;)

Dar - daca tot am divagat de la subiect - M1 si o parte din M2 au fost proiectate cind la Moscova era tata Brejnev. Asta facea o schimbare de regim imposibil de conceput (a se vedea vizita tovaraseasca de plantat pansele de la Praga din '68 si cazarm..  pardon ! bagajele care stateau pregatite la usa daca se ivea ocazia unui congres de horticultura la Varsovia).

Daca Dvs. personal vedeati in '88 sandramaua prabusindu-se, nu pot decit sa ma-nclin si sa mi va adresez de-acum cu titlul history guru. :D

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

1689 wrote:
...Daca Dvs. personal vedeati in '88 sandramaua prabusindu-se...

End offtopic : Evident că NU ! Cine spune DA e ușor încrezut.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cris_m

Se pare ca a inceput si Metrorex sa actualizeze firmele din interiorul Bombardierelor, dar doar cateva. Ieri am obserbat ca nu mai scrie RATB ci STB, ca au fost adaugate 698 la Timpuri Noi si 781 la Eroilor. A fost schimbata propozitia cu "Trenul circula in directia Gara de Nord-Dristor 2" cu "sens Gara de Nord-Dristor 2""schimbi M1/3". La partea de engleza, acum peronul este anuntat ca "exit left/right". Sa zicem ca e mai ok. :?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex survola

Asta cu exit le-am propus-o (și) eu.
Acum un an  :D
Dar e bine și așa, cu întârziere.
Apropo, mi-au răspuns că: ”vom ţine cont [...] în măsura posibilităţilor tehnice ale sistemului de informare a călătorilor, în speţă numărul limitat de caractere al afişajului din interiorul vagoanelor de tip Bombardier" (sublinierea mea). Eu le scrisesem, normal, referindu-mă și la CAF și la Bombardier.

Schimbarea propusă a fostExit left în loc de Left side.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Beaver_27

Am găsit o idee de aplicație pe reddit, pentru plata biletele direct de pe telefon și pentru când ajunge metroul în stație.

Las link aici : https://www.reddit.com/r/Romania/commen ... it-android

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cris_m

Se pregateste un spectacol in statie la Titan, adineauri se agitau cativa oameni cu veste pe langa scena si luminile montate in mijlocul peronului.
20181109_081842-1209x1612.jpg (682.46 KB; downloaded 1987 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex rosetti61

O fi ceva legat de ziua metroului  :?: - bine, mai e putin pana la 16 noiembrie (oficial pe 19 decembrie 1979).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Sau dau spectacol ca intra in greva...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cris_m

Azi nu mai era nimic in statie... probabil ca au filmat ceva peste noapte ca altfel nu vad ce ar fi putut sa faca cj acea scena :roll:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BodoMinea

Cred că a avut loc ceva eveniment „Next Big Vlogger” sau așa ceva. Am observat un Instagram Story de la o cunoștință, aseară în stația Titan, după ora 00.00. Erau oameni pe scenă, lumini, spectatori filmând cu telefoanele și .... un tren Bombardier în stație  :lol:
Au făcut și ei evenimentul într-o locație „neconvențională și underground”, că mna...
Screenshot_20181110-134422.jpg (1.06 MB; downloaded 1634 times)
Screenshot_20181110-134516.jpg (658.88 KB; downloaded 1633 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Mda, chiar ca underground :popa:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BodoMinea

Underground rău. Deci Bombardierul a avut și 'covor roșu' :lol:
Screenshot_20181110-231113__01.jpg (464.61 KB; downloaded 1552 times)
FB_IMG_1541884157502.jpg (57.74 KB; downloaded 1550 times)

 


Go to page:  1  ... 277 278 279 280 281 282 283  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use