MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5449 posts, 1079406 views
 
Go to page:  1  ... 232 233 234 235 236 237 238  ... 390
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Pai eu tocmai ce am spus ca atunci cand se sare o statie, metroul NU se conduce singur. Pare a fi complet pe "manual".

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Ca tot se discuta despre revenirea lui 11 la Sudului (eventual si a lui 1/34), cand se vor face modificari la PIS-urile de pe BM/CAF?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Costin

Cand isi aduce aminte Metrorex-ul... ca nu e integrat cu RATB-ul. Nu ca ar avea cu ce sa se integreze la RATB...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Eu am vazut cred ca 11-le mentionat ca si legatura la Sudului hai sa nu zic de la inceputul lucrarilor ca nu am tinere de minte pe asa multi ani dar in orice caz de ceva timp incoace (611 nu exista sigur mi-ar fi ramas pe retina cumva...). E foarte posibil sa nu-l fi schimbat niciodata cu 611. Dar dupa cum ziceam, nu-mi aduc aminte clar si precis desi as inclina mai degraba spre o perenitate a afisarii traseului 11, ma uit la anuntul cu statia din reflex. Oricum actualizarea liniilor RATB lasa de multe ori de dorit (acum ca stau sa ma gandesc nu cred ca am vazut nici noile linii de Popesti....). M-ati facut curios daca apare 418 dincolo de Sudului  asta asa ca anexa a discutiei ;)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Liniile de la Sudului sunt la fel de dinainte sa înceapă lucrările, iar la Apărătorii Patriei (APP) afișează liniile: 125, 202, 232, iar pana la Berceni afișează linia 125. La Apărători ar trebui afișate liniile: 102, 125, 232, 402, 414, 418.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Atunci imi aminteam corect ca niciodata n-a disparut 11-le de acolo. Acum dupa ce se va termina reorganizarea de la Sudului (inclusiv troleibuzele) ar fi cazul de un update major de trasee. Si totusi, lasand la o parte delasarea tipic romaneasca, lenea sau lipsa de interes, strict tehnic e chiar atat de greu sa se actualizeze PIS-urile respective cu schimbarile de la RATB? Nu zic ca trebuie schimbat instantaneu, ca deja am cere prea mult (desi normal ar trebui sa fie sincronizat totul), dar in cateva zile dupa X modificare (mai ales daca e fixa si nu e vorba de vreo naveta care va circula o zi sau 2-3 ca la metrou acum) ar trebui sa o vedem reflectata si la metrou.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Complicat..Trebuie studiu de pre-fezabilitate, studiu de fezabilitate, consultant, proiect, etc.... ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Primaria sectorului 4 vrea sa faca 13 parcari noi, printre care si doua de tip park&ride - la Piata Sudului si la statia de metrou IMGB
http://www.hotnews.ro/stiri-administrat...u-imgb.htm
.....
5.  Statia metrou IMGB - Sos. Berceni: parcare cu 346 locuri la sol;

Cred ca am identificat zona la care face referire articolul de pag 102 a topicului de Stiri. Au aparut niste garduri .
Este vorba pe fasia de pamant dintre locul unde metroul intra in subteran (intre Berceni si Leonida) si intrarea Alstom de la statia Berceni.
Observati cum lumea merge pe jos pe pamant (pentru ca trotuar nu exista pe aceasta parte) intre statiile Berceni si Leonida, pentru ca Leonida este inchisa in aceasta perioada.

Poate fac si un trotuar. Si in viitor o pasarela peste liniile de metrou. Sau, de ce nu, un pasaj suprateran... Nu de alta, dar zona se dezvolta in continuare, au inceput sa se construiasca blocuri de 7 (!) etaje in zona statiei Berceni, iar aceasta zona nu are iesire in sos Berceni (ca de altfel cam toata zona nou construita de la Leonida)  decat pe "podul" de o banda pe sens unde intra metroul in subteran, aproape de Leonida.
Va fi haos in curand acolo...Nu ca acum este bine la ora de varf, pentru ca nu exista nici macar un semafor....
teren ingradit 1.jpg (104.55 KB; downloaded 3542 times)
teren ingradit 2.jpg (282.87 KB; downloaded 3542 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex WT_fan06

De ce la sol??? Sa o faca pe 3-4 etaje!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Nu prea au cum pe un teren asa ingust. Abia incap doua masini fata in fata si o alee de acces. In plus, pe viitor s-ar putea ca acest teren sa fie folosit pentru dublarea soselei Berceni...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex ByOnu

Un lucru foarte curios, EuroMedia este prezent in continuare in statiile Metrorex. Azi am remarcat ca au pus abtibilduri noi cu numere de identificare a stalpilor pe care au casete luminoase si panouri simple.

Daca mai tineti minte Spectacular a castigat licitatia pentru publicutate la metrou acum vreo 4 ani. Au dat jos panourile mici si au montat ramele metalice lungi pentru billboards. De asemenea au venit cu reclame pe display-uri si coduri QR. Se vede ca oamenii au venit cu ceva idei noi.

Treaba a mers bine un an, doi, dupa care Metrorex le-a interzis sa mai utilizeze noile panouri pe motiv ca nu ar fi la fel de profitabile ca cele mici ale EuroMedia (fostul jucator de publicitate din metrou). Nu le-au mai autorizat montarea mash-urilor.

Treaba e foarte fishy in opinia mea. Cred ca faptul ca Spectacular, o firma noua, a castigat o licitatie publica cu multi bani in joc a deranjat. Asa ca i-au scos din joc. EuroMedia sigur e ceva firma de casa.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

De ce pe M2 se anunta doar "Urmeaza statia Berceni?", fara partea pe care este peronul?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Poate pt ca fiind ultima statie nu mai conteaza. In restul parcursului cand metroul e mai plin (desi poate ajunge si aici plin, nu asta e un criteriu in opinia mea) faptul ca stii din timp unde e peronul (in caz ca esti atent si nu cascat, cum sunt multi) te poti indrepta sau pozitiona macar pe partea respectiva si astfel debarcarea/imbarcarea se realizeaza intr-un mod cat mai optim posibil. La ultima statie toti coboara asa ca si daca usa e pe dreapta si tu esti pe stanga nu trebuie sa-ti dai coate ca sa-ti croiesti drum, iti va veni sigur randul si tie. Parca la Pipera si Preciziei se anunta peronul desi e si acolo ultima statie, asa ca nu stiu daca rationamentul meu e cel mai potrivit. La Dristor 2 imi pot da seama de ce nu se anunta peronul (ca nu se stie unde trage metroul, stanga sau dreapta). Si apropo de statia Dristor 2, mi se pare ca acum ceva timp se anunta "urmeaza ultima statie Dristor 2" dar acum e doar "urmeaza dristor 2", asa e sau ma insel? si daca da, de ce a disparut "ultima statie"? si ca sa continui rationamentul de ce nu se anunta peste tot cand e ultima statie. Hai peronul nu e asa important dar sa stii ca e ultima statie da, mai ales daca nu esti din Bucuresti si mergi dupa indicatii etc. Am fost intrebat de multe ori in cei 20+ ani de cand merg cu metroul daca "asta e ultima statie?" si chiar in ultima vreme.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Si la Dristor M1 nu se anunta peronul ca se poate intra la oricare si era prea greu sa se faca un sistem ca la fiecare plecare din Iancului mecanicul sa apese pe buton 1 sau 2 ca sa se modifice anuntul in concordanta cu linia pe care o sa intre la Dristor.

 


Go to page:  1  ... 232 233 234 235 236 237 238  ... 390
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422026 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use