MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1061590 views
 
Go to page:  1  ... 329 330 331 332 333 334 335  ... 388
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Semnalistica "fierbinte" de la Metrorex :)
20210111_195353[1].jpg (1.15 MB; downloaded 2188 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

cris_m wrote:
...n-am zis sa se scoata cele pe hartie pentru calatorii ocazionale.

?
De ce nu se procedează ca la RATB ?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex dekolor

De fapt, de ce nu poate fi folosita o singura cartela la ambii operatori?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Pai exista deja bilet unic Metrorex- STB...  Dar e valabil numai pentru o oră (5 lei) sau pentru o zi (17 lei)...

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Și atunci ? Iar îmi amintesc că Bucureștiul / Ro / UE e plin de IT - iști.  Chiar nu se pricepe nimeni ? Eu dacă am un card bancar de ce pot să-mi scot banii de la orice bancă ? Cu << biletul verde >> de ce nu e posibil ?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Cristi N

E chestie de dorinta, pana nu se pun ambele societati al aceiasi masa (probabil dupa un mare sut in fund de la sefii politici) nu ai sa vezi o colaborare. Intr-un fel cei de la Metrorex au dreptate sa fie reticenti dupa ce cu cativa ani in urma si-au luat teapa de la RATB-ul de atunci.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

E chestie de prostie, nu de dorință. Nouă ne trebuie șefi duri, nu blegomani cum sunt acum. Unu care  să știe să dea cu pumnul în masă și cu argumentul de genul << Faceți așa că așa vreau eu ( spun eu ) >>. O să-mi spui că nu e constituțional. "Curat neconstituțional dar umflați-l !"

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Cristi N

Sunt partial de acord cu tine dar gandeste-te cati sefi din sectorul public chiar isi doresc sa rezolve problema X. De obicei sunt numiti politic, si daca o rezolva si daca n-o rezolva tot aia, ba mai mult, in prima varianta e mai putin stres asa ca solutia castigatoare e evidenta.  La asta mai adauga un alt aspect, cati sunt competenti tehnic astfel incat sa faca fata directorasilor din subordine sau de fapt nu ei sa fie capabili tehnic dar sa stie cui sa ceara o a doua parere pe domeniul Y atunci cand i se spune un "Nu se poate"?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex shoppy

Prostie si coruptie.

Cand s-a facut sistemul electronic de la RATB a venit ordin de sus sa se pompeze cat mai multi bani posibil in fundul fUTI, asa ca in loc sa se cumpere un sistem existent de la un furnizor dedicat de asemenea sisteme, fUTi a inventat de la zero un sistem nou care sa faca fix acelasi lucru dar din start sa nu fie compatibil cu nici un altul, si cum la Mrex exista cardul magnetic pe carton, evident sitemul fUTI a fost obligt sa nu incorporeze aceasta functionalitate.

Apoi chiar daca s-a semnat un protocol pentru montarea de cititoare RATB la turninchetii Mrex si sa iti ia bani de pe portofelul virtual RATB de pe cardul RATB sau cardurile bancare care aveau portofel virtual RATB, Mrex trebuia sa plateasca un comision, si la un moment dat Mrex a primit ordin de la MT sa nu mai plateasca, comisionul la RATB, si dupa vreo 6 luni cat au stat restanti, RATB a decis sa piarda comisionul, sa abandoneze sistemul si sa-si recupereze validatoarele de la Mrex.

Si cum prostia si coruptia continua, si asa continau mizeria capitalei cu doua sisteme de transport paralele in ceea ce priveste sistemul de taxare.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Oricum , si sistemul de la Metrorex mai da rateuri. Am văzut pe cineva care a vrut sa intre cu cardul nou, probabil ca nu  a ținut suficient cardul pe cititor, i-a dat eroare "repetați validarea la același validator" (pe asta am vazut-o de multe ori la RATB...). Când a vrut sa repete validarea, i-a spus ca deja cardul este validat.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Ma uitam pe net ca rusii au dat din nou permisiune femeilor sa conduca trenurile de metrou.
Aveti idee cum sta treaba la noi din acest punct de vedere?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Da. O femeie este sigur pe magistrala 2 simplificată, și pe M1/3 sunt câteva ajutoare...

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Excelent!
Poate vedem si o radoaie sefa la sindicat!!!
:bere:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex ByOnu

<< au dat din nou permisiune femeilor sa conduca trenurile de metrou >>

:shock:  :shock:  :shock:  Ha?! ...Rusia, ce sa mai zici...

 


Go to page:  1  ... 329 330 331 332 333 334 335  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420556 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use