MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1061637 views
 
Go to page:  1  ... 262 263 264 265 266 267 268  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Hai să vă mai spun două "aberații".
1) Am impresia că e << liniște totală >> pentru stațiile Dristor, adică călătorul din metrourile care circulă pe relația T.N. - N.G. și N.G. - T.N. ( M1 / M 3 ) NU e anunțat că la Dristor 1 poate schimba metroul pentru Dristor 2.  Și reciproca, călătorul care sosește cu metroul în Dristor 2 habar nu are de stația Dristor 1.
2) Cel puțin în Iancului și în Obor tronează tabela de 30 de ani care arată cam așa :
6-3-2018 7-02-28 AM.jpg (26.9 KB; downloaded 2688 times)

Adică bucățica Eroilor - Industriilor face parte din M 1 și nici pomeneală de A.S.
Am vrut  să fotografiez tabela dar mi s-a făcut lehamite. Oricum băieții s-au deranjat acum vreo jumătate de an și în sfârșit Iancului nu mai e pe M 3 ci pe M 1.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Anunțul de pe M1 la ieșirea din stația Piața Muncii: "Urmează stația Dristor 2, corepondență cu stația Dristor 1."

Anunțul de pe M1/M3 la ieșirea din stația Mihai Bravu: "Urmează stația Dristor 1 cu peronul pe partea stângă, corespondență cu stația Dristor 2. Trenul circulă în direcția ..., pentru direcția ... coborâți la stația Nicolae Grigorescu."

Anunțul de pe M1/M3 la ieșirea din stația Nicolae Grigorescu: "Urmează stația Dristor 1 cu peronul pe partea stângă, corespondență cu stația Dristor 2."

Acele tabele se mai găsesc în stațiile: Ștefan cel Mare, Piața Iancului și Piața Muncii.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Pe sistemul Politehnica nu e (o) Universitate putem sa gasim multe denumiri care frizeaza ridicolul. La fel putem spune ca Izvor nu e Rau(l Doamnei). Eu cred ca denumiri corecte ar fi: Universitatea Bucuresti si Universitatea Politehnica.


Din nou, se subintelege despre care universitate este vorba. Magistralele nu sunt interconectate. Numele "Universitate" are sens perfect in contextul lui M2, la fel cum "Politehnica" are sens perfect in contextul lui M3. Faptul ca ambele sunt universitati nu are deloc relevanta.

Apoi mai pui ca la "Universitate" este si piata omonima "Piata Universitatii".  Nu ar trebui si piata aia sa fie denumita mai sugestiv? Propun sa o denumim "Universitatea de geografie". De ce nu avem o "Piata Politehnicii"?

Este evident ca cine vine prima oara in Bucuresti si habar nu are cum arata orasul in mare se va rataci. Si nici un PIS nu va putea rezolva vreodata asta.


2) Cel puțin în Iancului și în Obor tronează tabela de 30 de ani care arată cam așa :


Parca au redenumit corect magistralele. Am impresia ca acele panouri nu iti mai spus ca esti pe M3 ci ca esti pe M1.
Desigur, problema care am ridicat-o acum cateva luni ramane pe acel tronson: cum imi dau seama din acele harti cum sa ajung de la Piata Iancului la Izvor?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

GPS mulțumesc de corecție, sigur mie mi-a scăpat anunțul.
...cum imi dau seama din acele harti cum sa ajung de la Piata Iancului la Izvor?
N-ai cum să-ți dai seama, hărțile respective au fost gândite de oameni fără creier.
Ceea ce mă miră e că încă nu le-au dat nimeni jos la aproape 30 de ani de la inaugurare.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex TibiV

"Politehnica" s-a numit asa inca de la inaugurare.
Stiu asta pentru ca eram inca student la Politehnica.

Iar pe vremea aia nu era "Universitatea Politehnica", ca astazi.
Pe vremea aia exista o singura Universitate.
Politehnica era Institutul Politehnic Bucuresti. Cel putin asta au scris pe diploma mea... ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

andrei11 wrote:
...cum imi dau seama din acele harti cum sa ajung de la Piata Iancului la Izvor?
N-ai cum să-ți dai seama...
Ceea ce mă miră e că încă nu le-au dat nimeni jos la aproape 30 de ani de la inaugurare.


Ca sa le dea cineva jos trebuie un studiu de fezabilitate de 1mil Euro, apoi trebuie organizata o licitatie cu firme specializate, apoi trebuie rezolvate contestatiile, apoi se ajunge la concluzia ca panourile sunt prea mari pentru pubela de gunoi si ca licitatia e facuta gresit, asa ca se ia tot procesul de la capat cu o licitatie care implica nu doar coborarea panourilor de acolo, ci si taierea lor inainte de a fi aruncate la gunoi. Sau, in functie de spaga, se cumpara pubele noi de gunoi - evident printr-o alta licitatie  :ugeek:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Acele tabele au fost gândite la vremea lor strict pentru M3, și erau foarte bine gândite. După schimbările ce au urmat, Metrorex doar a modificat cât a putut acele tabele: a adăugat stația Anghel Saligny,  a înlocuit "Industriilor" cu "Preciziei" și a înlocuit M3 cu M1.



 


Re: Discutii diverse despre Metrorex misterr

TibiV wrote:
Politehnica era Institutul Politehnic Bucuresti. Cel putin asta au scris pe diploma mea... ;)
Institutul Politehnic „Gheorghe Gheorghiu-Dej” București, ca să fim exacți. Așa scrie pe carnetul meu de student, am verificat acum.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

andrei11 wrote:
De ce la stația Mihai Bravu se anunță în difuzoare <<Metroul circulă în direcția...Pentru direcția...coborâți la stația NG>>  Ce, dacă am greșit metroul nu pot coborî la stația Dristor 1 ? Că tot aia e.
Idem și la Unirii ( metrourile spre Eroilor ). Dacă am greșit metroul pot coborî și la Izvor, nu musai la Eroilor.

Se anunta cu prima data cu doua statii inainte si a doua oara cu o statie inainte de o bifurcatie in ce directie circula trenul in cazul M1 sau M3. Si se anunta ultima statie la care se poate cobori, ultima "sansa". Explicatia este simpla, poate cu doua anunturi nu rateaza naucii sa coboare.
Cu toate astea, se mai trezesc unii ca nu sunt in metroul in care doreau.  Unde nu este cap... :popa:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Au fost vopsiti stalpii de sustinere de la PV/M2.
20180607_151750.jpg (756.47 KB; downloaded 2637 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Oauuu... I-au vopsit si ei dupa 25 ani....:)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Au aparut zvonuri ca sambata 9 iunie se inchid statiile Piata Victoriei 1 si 2 din cauza mitingului PSD, este adevarat?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Dacă e adevărat logic ar fi să se întrerupă  legătura cu exteriorul,  schimbul de magistrale n-ar trebui să fie afectat.
Ceea ce am auzit eu este << Dacă situația o impune >>

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BodoMinea

Din motive de siguranță accesul călătorilor in stațiile Piața Victoriei 1 și 2 este suspendat. Trenurile circulă fără oprire. Vă mulțumim pentru înțelegere.

Anunțul rulează în stații de pe la 19.30, acum am ieșit de la metrou și încă se auzea. Deci e afectat și schimbul între magistrale până la urmă, dacă trenurile nu opresc.

Nu am nimic cu decizia luata "pentru siguranța călătorilor", dar tot îmi ridică un semn de întrebare cum se efectuează închiderile astea de stații fix când are cumva legătură cu partidul, iar în situațiile de mai jos întâlnite în exploatarea de zi cu zi e totul "safe și ok"...

Nu sunt poze de la vreun protest, e ce putem întâlni dimineață de dimineață într-o zi lucrătoare pe M2 (eventual o zi cu vreme urâtă).
Sursa: Digi24
MDAmaGFzaD0zMDJjODA2OTQyOTJlOGY2MDhlN2U1ODhiM2JmYmRmZA==.thumb.jpg (68.25 KB; downloaded 2446 times)
Sursa: HotNews
image-2016-10-19-21361924-0-aglomeratie-metrou2.jpg (25.99 KB; downloaded 2444 times)

 


Go to page:  1  ... 262 263 264 265 266 267 268  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420577 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use