MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1061593 views
 
Go to page:  1  ... 319 320 321 322 323 324 325  ... 388
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Pai asta am vrut sa spun, daca tunelul circular nu este intrerupt pe parcurs, atunci nu exista CV "Interstatie" , ci CV "cap de statie". :)
La NG stim ca CV este fix in acel capat dinspre Dristor.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex zapacitu

subway guru wrote:
Singura pe care o tin minte precis e centrala de ventilatie de la Posta Titan, prima mea lucrare de rezistenta din cariera!
A doua a fost centrala de ventilatie a statiei Titan, alta aventura de neuitat!
:bere:

Pai stai asa, ca de la Posta Titan la metrou Titan sunt aproximativ 100m. E ceva acolo in parculetul mic de pe coltul intersectiei chiar langa vechea centrala Romtelecom... vrei sa spui ca acela e CV-ul de interstatie, la mai bine 1km de urmatoarea statie (si la nici 100m de statia in sine)? Nu mai bine il montau fix lipit de statie? Sau nu se putea din cauza modului aparte in care a fost construita statia?

Gura de aerisire stiu unde e, sunt curios cum e legata de ventilatia statiei.

Ma duc zilele astea pe acolo, si asa nu mai stiam pe unde sa ma plimb.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Acum tu ce insinuezi, ca un constructor uita ceva ce a construit la viata lui??? :bleah:
N-are cum sa uite, ramane inscris in ADN!
:bere:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Da, aceea e CV - ul interstație !

 



Re: Discuții diverse despre Metrorex PTMZ

Cred că aici se potrivește cel mai bine. Iată o filmare realizată pe 15 iulie de utilizatorul @Gintaras de pe YouTube, cu metrouri bucureștene:


 



Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Daa, de abia aștept să apară videoclipuri similiare și când vor intra "strong" IVELE pe M3, 5 în număr, cu șanse destul de mari chiar de mâine!  :popa:

Cât despre filmări cu metrouri, aș recomanda alte canale, care filmează mult mai drept și netremurat și in 4K...

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Pai si cine te impiedica sa recomanzi???
Pe mine indivizii astia ce fac pe misteriosii fara motiv ma calca de-a dreptul pe bataturi...
:bleah:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

andrei11 wrote:
Unirii - Timpuri Noi - Mihai Bravu - aici sunt bretele din stație în stație, nu una la 3 stații.
Mai avem bretea din stație în stație de la Romană la Victoriei / M 2
Deci excepții dela regulă se găsesc. A, uitasem, Militariul n-are nicio bretea și sunt vreo 4 stații fără.

Acum depinde cum numeri, daca sunt 3 statii (adica doua interstatii) sau 3 interstatii. In Militari au fost 3 interstatii la inceput, se stie ca Gorjului este o "plomba" ulterioara. Probabil ca macaz trebuia sa fie la Pacii, dar s-a renuntat la el tocmai pentru ca urma capatul de linie si nu se justifica inca un macaz, desi exista loc sa fie amplasat.
La Mihai Bravu, daca nu ma insel, macazul este recent, atunci cand s-a racordat tronsonul NG-AS, deci nu se pune. Probabil ca acesta nu intra in categoria "temporar si nejustificat".
Exceptii notabile sunt la GdN-Victoriei, dar, repet, nu trebuie sa fie o regula "arida" de 3 statii, ci trebuie sa se tina cont si de rolul statiei respective, daca este capat de linie sau are linie tehnologica remiza si atunci este necesar un macaz.
Iar asta cu "facem macaz la Laminorului" pentru ca fix acolo ajunge numaratoarea la 3, cand la o statie distanta (Straulesti) ai alt macaz (de data asta justificat, doar este capat de linie si un depou) mi se pare extrem de ciudat, ca sa nu spun altfel...Bani aruncati aiurea, parerea mea.
Si mai este o exceptie, macazul dintre 1Decembrie si Teclu, cam la mijlocul interstatiei, dar probabil ca si acesta este o improvizatie.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Iar facem gargara degeaba?
Eu ti-am dat o regula generala dar ca sa amplasezi o bretea mai sunt si alte cerinte de indeplinit cum ar fi sa ai o portiune de cca 180m in aliniament si palier in galerie fara perete intermediar. Macar atata lucru ar fi trebuit sa retii de pe acest forum.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Si unde este problema ? Atunci cand proiectezi, proiectezi si portiunea de galerie.
Nu inteleg la ce te referi din ceea ce am scris eu mai sus.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

La nepretuitul tau macaz de la Bazilescu!
:rofl:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Unde scrie de Bazilescu mai sus ? Sau ai ramas blocat pe Bazilescu ? Ca si la M6, nu eu l-am readus in discutie...

 


Go to page:  1  ... 319 320 321 322 323 324 325  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420557 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use