MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5430 posts, 1065768 views
 
Go to page:  1  ... 315 316 317 318 319 320 321  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Crezi ca ceilalti dorm?
E planificata punerea in circulatie a liniei4 la Cairo, cu 30% finantare japoneza JICA, asa ca la M6!
:rofl:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Mizez ca le dam noi cu ”flit” initial!! :rofl:  :rofl:  :rofl:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Goldmund

Important este ca in Bucuresti M4, M5 si M6 si poate M7 sa fie finalizate pana in 20....., in rest "stam bine". Stiu ca in 1979 Bucuresti era al 27 oras din lume care la ora aceea avea metrou.....Ganditi-va ca din urma poate veni India cu cateva zeci de linii imense, in cateva zeci de orase.....Important este ca in 1979 noi ne dadeam cu metroul, in timp ce chinezii se jucau cu bicicletele.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Shanghai in 1993 nu avea nici macar un cm de metrou...

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Si in prezent cati km de retea sunt?
Oricum, te mai miri de ce fac chinezii?  :popa:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Nu ma mir, stiu prea bine cum au evoluat lucrurile la ei in ultimii 30ani, am vrut doar sa stiti si voi.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

In ”focarul” de unde ”asta mik”  a luat startul prin lume, un asemenea mijloc de transport de adancime a avut prima interactiune cu pasagerii in anul in care se desfasurau jocurile olimpice de vara in Grecia, iar campionatul european de fotbal in Portugalia!  ;)
Acum e in top 10, are 228 de statii si ”doar” 339 km lungime!  :yes: :headbash:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Wuhan e chiar fix pe locul 10mondial, dar interesant e ca Shanghai a intrecut Beijing (e o concurenta acerba si nemiloasa la ei intre nord si sud). Alt oras ce vine tare e Shenzhen care a intrecut cu mult Hong Kong. De remarcat ca Tokyo e abia pe locul 20, dar am impresia ca nu au fost luate in considerare toate liniile pentru ca le exploateaza operatori diferiti. In Europa, Londra se mentine bine, noua lor Jubilee Line i-a salvat de la o retrogradare mai severa. Parisul, in pofida planurilor marete a stagnat, s-au remarcat mai degraba prin modernizari.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex survola

Nu toate metrourile din clasament sunt doar in subteran, ca la Bucuresti, nu e asa?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Eeeee, să nu uităm de Dimitrie Leonida- Berceni!
Zic că iese puțin pe afară!  ;)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

survola wrote:
Nu toate metrourile din clasament sunt doar in subteran, ca la Bucuresti, nu e asa?

Cine a sustinut asa ceva, simabile?! E vorba de ”metroul greu”, reminiscenta a ”Epocii de AUR”, care intr-adevar a cutezat sa iasa si la suprafata! ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Se pare ca s-au inmultit sobolanii la metrou. Am observat in multe statii cutiile acestea.
capcane sobolani.jpg (167.58 KB; downloaded 1857 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Guru, cum adica, de la N. Grigorescu 1 spre N Grigorescu 2 si spre Linia de centura trenul se deplaseaza de pe tunelul drept pe cel stang?
Chiar n-am mers niciodata cu metroul mai departe de NG1, iar cand mergeam eu abia se lucra la extensie....

In alta ordine de idei, Dimetronic pe M 4, in sfarsit  :bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului sab

Chiar asa se intampla la NG. Pleci din statia veche NG(statie cu peron central) de la linia din dreapta si ajungi la 1 Decembrie (statie tot cu peron central) la linia din stanga.
Asta a fost solutia ca mai simpla care s-a gasit pentru racordarea acelui tronson la M1. Am facut o schita rapida, poate asa se clarifica putin. Partea putin mai complicata este  pe sensul celalalt, unde avem un peron decalat pe verticala la NG si unde linia supratraverseaza ambele sensuri ale M1 , se duce in lateral si apoi se "inteapa" in M1.
Fa o excursie pe acolo si ai sa intelegi, am discutat prin 2008 subiectul  :) .
NG.jpg (46.29 KB; downloaded 1818 times)

 


Go to page:  1  ... 315 316 317 318 319 320 321  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420943 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use