MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5430 posts, 1065559 views
 
Go to page:  1  ... 233 234 235 236 237 238 239  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Parerea mea ca fiind ultimele statii nu conteaza asa mult sa se anunte peronul cat conteaza- pentru unii- sa se anunte ca este "ultima statie". Pana la urma nu sunt decat 2 cuvinte in plus care cel putin la Dristor 2 pot sa jur ca erau si acum nu mai sunt. Si fac distinctia intre o statie normala si statia terminus. Nu stiu daca peste tot e asa in strainatate, dar la Madrid sigur e pentru ca-mi place megafonia lor si "final de trayecto" imi rasuna si acum in minte :)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Da, ar fi o idee buna sa fie in anunt "statie terminus", sa nu mai stea paza sa strige "ultima statie, va rugam coborati!".

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Care buton 1 sau 2 ? Și vorba colegului # Puss in Boots  dacă e cap de linie la ce te mai interesează pe unde sunt ușile ? Și oricum dacă te uiți la poziționarea trenului peste macaze știi în ce parte e peronul.  95 % din călători știu cum sunt poziționate peroanele / macazele la Dristorului.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Un ipotetic buton 1 si 2 legat la sistemul de anuntare a statiilor care sa declanseze anuntul corect.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Eu intrebasem de Berceni in ideea de a afla daca se mai intampla sa se intre acolo direct la peronul de plecare.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Sa stii ca am prins o situatie de genul ala o data cand m-am dus sa ma plimb pana acolo cu metroul dar cred ca a fost una exceptionala. Cred ca era week end cand se mergea la 10 minute. Deci avea timp conductorul sa gareze trenul sa coboare si sa vina in fata ca sa plece din nou. Sau era schimb. Poate in week end se se mai procedeze asa, n-am idee. In general se merge normal si se rebruseaza dincolo de capatul statiei.
Am impresia, legat de Dristor 2, ca disparitia sintagmei "ultima statie" a fost dupa ce s-au bagat noile anunturi, cand cu scandalul cu femeia aceia care-si imprumutase vocea dar nu fusese platita sau ceva de gen. Cativa ani oricum. Sper sa nu ma insel.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Artista necunoscuta a fost platita dar banii au fost furati de agent, asa ca ea castigase in justitie ca Metrorex sa o plateasca din nou si sa nu mai foloseasca vocea ei, deci mesajele ar trebuii refacute.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex florin

ByOnu wrote:
Treaba e foarte fishy in opinia mea. Cred ca faptul ca Spectacular, o firma noua, a castigat o licitatie publica cu multi bani in joc a deranjat. Asa ca i-au scos din joc. EuroMedia sigur e ceva firma de casa.


Evident, ce credeai: Anchetă Gândul. Cine deține firmele de panotaj din România: Euromedia și Affichage, sub influența lui Sebastian Ghiță

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex MikeT

shoppy wrote:
Si la Dristor M1 nu se anunta peronul ca se poate intra la oricare si era prea greu sa se faca un sistem ca la fiecare plecare din Iancului mecanicul sa apese pe buton 1 sau 2 ca sa se modifice anuntul in concordanta cu linia pe care o sa intre la Dristor.

Pe M4 intervine mecanicul imediat dupa anunt, daca este cazul sa anunte peronul celalalt, cand metroul pleaca din Grivita spre 1 Mai.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

Asa e, am fost de mai multe ori si in 90% din cazuri se intra la celalalt peron decat ar fi normal. Dar na, acolo oricum se circula ciudat (pentru mine, un profan) dar 1 Mai nu e capat de linie, adica subiectul discutiei ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Pe M4 un sfert de traseu este obligatoriu pe dos asa ca il anunta mecanicii si au experienta, la celelalte ce sa se mai oboseasca mecanicul sa anunte doar la ultima statie pe ce parte e peronul, vezi si tu pe unde se deschide usa, se ce sa se mai oboseasca cu statie terminus ca urla boadigardu sa cobori, asa mai are si el o ocupatie(sau daca rebruseaza la peron ca la Dristor atunci nu iti mai spune absolut nimeni nimic, ce, nu vezi ca coboara toata lumea, evident ca e capat).

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Puss in Boots

De acord cu tine, asta ziceam si eu cu mentiunea ca "ultima statie" se poate adauga. Nu "costa" nimic si e si o dovada de respect pentru calator nu ceva gen "hai coboara nu vezi ca esti singur in vagon? 'ai de capu tau de prost". Gardienii pot sa tipe ce vor ei.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Puss in Boots wrote:
Asa e, am fost de mai multe ori si in 90% din cazuri se intra la celalalt peron decat ar fi normal...

Îți spun eu cu precizie micronică, în 50 % din cazuri. Fix, fără nicio toleranță. 50,000 %.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

florin wrote:
ByOnu wrote:
Treaba e foarte fishy in opinia mea. Cred ca faptul ca Spectacular, o firma noua, a castigat o licitatie publica cu multi bani in joc a deranjat. Asa ca i-au scos din joc. EuroMedia sigur e ceva firma de casa.


Evident, ce credeai: Anchetă Gândul. Cine deține firmele de panotaj din România: Euromedia și Affichage, sub influența lui Sebastian Ghiță

Atentie in ce ape va scaldati!
Pericol de rechini!!!
8-)  8-)  8-)

 


Go to page:  1  ... 233 234 235 236 237 238 239  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2283 forum members have written 420927 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use