MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5430 posts, 1065995 views
 
Go to page:  1  ... 278 279 280 281 282 283 284  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri si articole din presa survola

O nouă bătălie la metrou, între conducere și sindicate. Spațiile comerciale, lăsate fără curent
viewtopic.php?f=21&t=49&p=290177#p290172
Sunt și angajații aceia între ciocan și nicovală. Nici cu sindicatul nu e bine să te pui  :D

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Dar nici sa te imbuibezi pe proprietatea statului de ani buni de zile nu mi se pare normal...e absolut firesc sa se intre chiar si intr-un asa tarziu intr-o fireasca normalitate...gata cu bazarul si afacerile dubioase, e timpul sa se intre intr-o normalitate si o legalitate fireasca si obligatorie, sa stim clar cine ce si ce obligatii are...ca altfel e un soi de Belina subterana...
:mrgreen:
survola wrote:
Sunt și angajații aceia între ciocan și nicovală. Nici cu sindicatul nu e bine să te pui  :D

Angajatii aceia au indatoriri pe care trebuie sa le indeplineasca, nu le convine n-au decat sa-si dea demisia si sa-si caute de lucru la privat...ceea ce e absolut improbabil pentru ca majoritatea nu au calificarile necesare !
______________________
In alta ordine de idei, schimbari in consiliul de administratie al Metrorex...detalii pe pagina lor de web, la hotarari AGA.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Pare ca angajatii sunt mai nervosi in ultimul timp.
Se intampla tot mai des sa grabeasca inchiderea usilor pana sa termine calatorii de urcat.
Plus la cat de aglomeratie este nu vad utilitatea ca unele rame sa deschida usile doar la buton....cand majoritatea sunt automat.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Si nu ti se pare normal sa fie asa de stresati atata vreme cat sefimea administrativo-sindicala sta chipurile cu shishurile pe masa si-i preseaza din toate partile?
Tu in locul lor cam cat de nevricos ai fi?
8-)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Inteleg ca ieri s-au taiat apa si curentul la bazarele sindometicale...se confirma?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex abc_XC

La Piata Victoriei magazinele erau inchise. Venise totusi un comerciant la taraba cu lantisoare si mai sunt 2 frigidere fara curent unde vinde o doamna suc si niste baghete. Nu stiu care e situatia in alte statii.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex alexxd_31

La Iancului si Stefan cel Mare magazinele pareau deschise dar fara lumina.
Utilitatile se platesc separat sau nu? Si mie mi-ar placea sa am o pizzeri sau o covrigarie si sa platesc utilitatile ca cineva care vinde haine sau rechizite.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cris_m

Si la Titan erau cateva magazine deschise, dar fara lumina.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Cristi N

Si la Pipera cele doua magazine proaspat inaugurate erau inchise.
20181128_094959.jpg (218.82 KB; downloaded 1663 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Probabil ca au contract de utilitati separat.
Acum e normal sa se mai faca curat in unele locuri , dar sunt si zone unde nu incurca pe nimeni, adica fluxul firesc al calatorilor...trebuie mai atent studiate zonele si relocate anumite magazine.
Poate si o readucere la zi a aspectului...dar daca deschidem un cofe-to-go sau la minut in fiecare statie nu e un castig...e o pierdere. Sa nu avem mega-image si la metrou...asta mai lipseste.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BGP2597

Sa nu avem mega-image si la metrou...asta mai lipseste.


Avem Shop&Go la Grozăvești, la intrarea dinspre Eroilor.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex lecter

aztec wrote:
dar daca deschidem un cofe-to-go sau la minut in fiecare statie nu e un castig...e o pierdere. Sa nu avem mega-image si la metrou...asta mai lipseste.


Pierdere fata de ce?

De ex. la Unirii 1 (iesirea spre Horoscop) e aceeasi merdenarie mizerabila de acum aproape 30 de ani...vis-a-vis de ei un magazin de genti si alte bulendre, f. util de avut la metrou, ca sa mai atragi si niste amatori de shoppingareala de Obor in plus fata de puhoiul de oameni care folosesc respectiva statie.  

Sau la Tineretului, chioscul din stanga, care blocheaza juma de turnichet cu frigiderul lor.

DpmdvDin punctul meu de vedere  n-au decat sa devina toti casieri la Mega, au avut decenii sa isi faca o viata mai buna, n-au fost in stare, macar acum sa fie maturati de acolo.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BodoMinea

Dughene în beznă... Continuă să funcționeze.
București, 2018 :lol:
Cum se chema seria aia de filme thriller? Greu de ucis? Greu de închis?
PicsArt_11-28-06.14.38-min.png (1.65 MB; downloaded 1509 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BodoMinea

Una peste alta, ca să vin și eu cu o părere, eu apreciez inițiativa Metrorex de desființare a dughenelor. În anul 2018 cine refuză să evolueze are liber să se reprofileze, nu îți poți bate joc de spații cu expunere așa mare - dacă design-ul de termopan ieftin cu foi lipite pe geam și tapet din ambalaje de produse este maximul tău ca antreprenor, îți ai locul în bazar fără discuții. Cine a fost prin afară știe că stațiile principale de metrou și/sau tren sunt câteodată adevărate mall-uri, iar în alte situații au măcar un magazinaș civilizat. Eu, ca și călător, fie că sunt în România sau în afară îmi doresc să intru într-un spațiu comercial integrat cât mai „seamless” cu stația, să pot plăti cu cardul, să fie luminat și ventilat, produsele să fie variate și pe cât posibil calitative, să primesc bon fiscal, dacă e vorba de mâncare să fie cât mai proaspătă și caldă.

Actualele dughene oferă ceva din aceste puncte? Eu spun că nu și provoacă repulsie atât unui călător nou cât și celor frecvenți și dau întregului sistem un aer de „anii 90 într-o economie de tranziție cam subdezvoltată”.

Din aceste considerente, prefer un „5 to go”, „coffee to go”, chiar și un Mega Image sau un „express” ceva peste covrigăriile dubioase și magazinele de genți „de brand” care stau pe spații închiriate mai ieftin ca o garsonieră.

Ne place sau nu ne place, progresul e adus de liberalizare și libera concurență ce derivă din ea.

 


Go to page:  1  ... 278 279 280 281 282 283 284  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use