MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1062340 views
 
Go to page:  1  ... 218 219 220 221 222 223 224  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrore subway guru

Zi-le shoppy ca le zici bine...si nici 'instalatie' suficienta de forta pe pantograful ala mititel al nostru...e doar ca sa muti 'mortul' din loc daca ramane intepenit pe macaze ori ca sa-l plimbi agale prin depou fara ca sa se electrocuteze meshterachii...
:mrgreen:
Nu e pentru circulatie 'in forta', e o 'pana la palarie' pe care de regula metrourile alimentate prin sina3 nu o au, doar 'al nostru e mai cu motz'.  :o
Bravo lui, dar nu cereti mai mult decat stie face...
:popa:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Plus ca la manevra mergi cu 15-20 km/h max. Asta ca sa nu topesti firul aerian sau sa strici pantograful care este unul mai petite fata de unul folosit de un tramvai/tren.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Mda, am uitat ca pantograful este mai mic decât cele obișnuite, deci firul de contact este amplasat mai jos.
Scuzați, greșeala mea. :bere:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Azi la Grozavesti, un african mai negru la fata ma opreste si ma intreaba "I want to go out (vreau sa ies din statie)", stand cuminte langa portile de iesire si fluturand o cartela de 2 calatorii la mine.

Si ii zic ca nu trebuie sa foloseasca sau sa valideze cartela la iesire: "So I just go? (deci pur si simplu ies?)" ma intreaba nedumerit..si ii zic ca da. Trece omul confuz prin poarta, si se uita inapoi la mine, ca nu cumva sa il dau pe mana paznicilor.

Cred ca Metrorex ar trebui sa printeze macar instructiunile pe cartele in engleza si romana si nu reguli inutile de calatorie cu metroul.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Ma astept ca Metrorex sa tipareasca si ca nu e voie sa sari pe șine in statie. Sau că e necesar sa respiri in statie ca sa nu te sufoci.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Nu stiu daca reactia ta e ca nu ar fi necesare instructiuni de folosire pentru cartele sau ca regulile de pe cartela sunt inutile, dar in orice caz, orice serviciu decent de metrou are aceste reguli printate undeva, pentru ca nu prea seamana intre ele.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Costin

In foarte multe locuri se valideaza la iesire, mai ales prin USA (presupunand ca era de pe-acolo). A presupus ca e la fel, in lipsa instructiunilor...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Probabil ca pe undeva pe net se gasesc reguli de folosire a cartelelor la Metrorex. Cel mai usor era sa se uite la ce fac ceilalti si sa faca la fel.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex cris_m

Singura regula pe care am remarcat-o pe cartelele normale este cea cu pastrarea acesteia pana la terminarea calatoriei. Cum vine asta, daca noi nu avem controlori la metrou? Ce daca plec cu un prieten de undeva validand o singura cartela, ma despart pe drum de el si ma controleaza la iesirea din statie (ipotetic vorbind), mi-as lua amenda pentru ca nu am cartela prietenului meu? O mare ineptie, parerea mea. Mai degraba ar fi scris treaba asta cu validarea nu mai este obligatorie la terminarea calatoriei...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

andrei11 wrote:
Probabil ca pe undeva pe net se gasesc reguli de folosire a cartelelor la Metrorex. Cel mai usor era sa se uite la ce fac ceilalti si sa faca la fel.



Nu e chiar asa de simplu. Marea majoritate au abonamente, in afara abonamentul nici nu trebuie sa-l mai validezi, treci direct cu el. Cartelele cu numar limitat de calatorii au de obicei reguli diferite.

Nu cred ca e normal sa te uiti la celelalte maimute, poate ele fac ceva gresit si pe tine te vede strain si te pisca (se intampla). Nici sa stai sa scromoni internetul ca sa vezi cum se foloseste calatoria Metrorex, normal ar fi sa ai regulile scrise ori pe cartela ori in statii.

cris_m wrote:
Singura regula pe care am remarcat-o pe cartelele normale este cea cu pastrarea acesteia pana la terminarea calatoriei. Cum vine asta, daca noi nu avem controlori la metrou? Ce daca plec cu un prieten de undeva validand o singura cartela, ma despart pe drum de el si ma controleaza la iesirea din statie (ipotetic vorbind), mi-as lua amenda pentru ca nu am cartela prietenului meu? O mare ineptie, parerea mea. Mai degraba ar fi scris treaba asta cu validarea nu mai este obligatorie la terminarea calatoriei...


Aia este evident o prostie. E doar un mod de a baga frica in oameni sa valideze corect si sa nu incerce sa pacaleasca sistemul.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Pai si cine l-ar putea impidica pe Mrex sa te 'buzunareasca' la card la iesire?...daca are chef si are semnale ca exista un fenomen de frauda care sa merite efortul 'de combatere'?
Nu te baza pe 'indolenta sistemului' ca daca-si pune ambitia te 'perfute' cum vrea el...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex shoppy

Da, si la care puhoi de iesire vrei tu sa pui boadiguarzi sa opreasca lumea, sa-i scoata din puhoi, si sa-i verifice?

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Eu ti-am spus ce poate face 'autoritatea', nu inseamna ca va si face...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Apropo, oare la turnichetii noi s-ar putea implemanta validarea la iesire ? Nu ca ar fi o masura buna, doar eram curios...

 


Go to page:  1  ... 218 219 220 221 222 223 224  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use