MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1052154 views
 
Go to page:  1  ... 296 297 298 299 300 301 302  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

I-o fi pus sa curete tot jegul de uleiuri arse de la prajeala din instalatiile Mrex???
:mrgreen:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex theoslavic

Cam clickbait titlul, dar iata:
https://www.capital.ro/bucurestenii-au- ... surse.html


Restaurantul McDonald’s de la stația de metrou Piața Unirii 2 a fost închis. Informația care a provocat șoc printre iubitorii lanțului de restaurante a fost oferită de DCNews. Surse citate de aceștia au declarat că spațiul a fost scos la licitație.

Conducerea McDonald’s a reușit doar să ia câteva echipamente aflate în încăpere, în prezent existând sigiliu pe uși. Potrivit surse DCNews, spațiul a fost scos la licitație.

Urmează să se vadă dacă McDonald’s va câștiga licitația și va redeschide în continuare restaurantul de la Piața Unirii 2. Conform acelorași surse, spațiul este dorit de mai multe companii.

Printre cei interesanți se află și Starbucks, cel mai mare lanț de cafenele din lume.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

A da, ca ala e singurul spatiu comercial care nu era al Sindomet.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Si eu care credeam ca se apuca in sfarsit de o lucrare absolut necesara, dublarea corespodentei.. :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Apropo de inchiderea restaurantului...

https://www.news.ro/economic/mcdonald-s ... 1819008827

Contractul a avut o durată de 20 de ani. A expirat acum doi ani, timp în care Metrorex a făcut demersuri ca societatea privată să respecte decizia de încetare a contractului, în vederea valorificării spaţiului :shock:  . Metrorex va scoate spaţiul la licitaţie în cel mai scurt timp", au declarat pentru News.ro surse din cadrul Metrorex.


Deci nu este o inchidere asa, venita din senin ...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex Tom

Despre McDonald's, numai de bine... Oricum tot un junk-food se va deschide în locul lui, dacă nu revin ei.
În schimb, un episod amuzant astăzi în stația Preciziei. Am luat metroul în sens invers pentru a evita înghesuiala spre oraș. Ajunge trenul la capăt, iar următorul era anunțat că vine peste 3 minute. Mi-am dat seama că va rebrusa rapid și va veni la linia cealaltă, așa că mi-era lene să cobor din el. La cum se mișcau unii călători spre coborâre, chiar mă așteptam să apară "badigardul" să strige prin tren "ultima stație". În final mă îndrept spre ușă cu alții care cred că erau fie dezorientați, fie aveau exact aceleași sentimente, când se aude o voce în difuzor: "TRENUL CIRCULĂ ÎN DIRECȚIA..... ĂĂĂĂ.... ULTIMA STAȚIE! VĂ RUGĂM SĂ COBORÂȚI!"

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Da, se va deschide un Radoi Fried Chicken :))))))

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex rosetti61

Tom, trenurile nu rebruseaza cu calatori niciodata (in afara de Dristor 2 si Gara de Nord 2),
Nu poti sa ramai in el, mecanicii se schimba in statie si controleaza trenul. Nu cred ca a fost o regula, dar odata mecanicii s-au schimbat in tunel inainte de Republica (era o cursa speciala, acum multi ani*).

*Vizita organizata la metrou in cadrul unui simpozion tinut la Politehnica Bucuresti, se intampla in 1989. Am "participat" la evemiment (unul din parinti lucra la facultatea unde s-a organizat simpozionul si am prins ocazia) - s-a plecat de la Eroilor si delegatia a ramas la Titan iar trenul a mers gol pana la Republica si inapoi, am ramas in cabina pana la sfarsit, la Piata Unirii, de unde s-a luat alt tren special pana la Piata Victoriei. La Unirii s-a vizitat dispeceratul - am mai intrat acolo atunci cand au fost "portile deschise" in 2009 sau 2010.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Și la Străulești și la Anghel Saligny se rebrusează tot cu călători.  ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Si la Berceni daca in tren se afla cineva care a facut cerere la Metrorex sa viziteze depoul :wink:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex Tom

rosetti61 wrote:
Tom, trenurile nu rebruseaza cu calatori niciodata (in afara de Dristor 2 si Gara de Nord 2),
Nu poti sa ramai in el, mecanicii se schimba in statie si controleaza trenul...
Nu mă așteptam să rămân în el, dar când în final coboram printre ultimii, m-a amuzat anunțul: "Trenul circulă în direcția....".

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

punmeister wrote:
Si la Berceni daca in tren se afla cineva care a facut cerere la Metrorex sa viziteze depoul :wink:

La Berceni? Intrarea în depou se face după stația Dimitrie Leonida. Singurul loc în care poți merge este centura...

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex punmeister

Eu cand am fost la Berceni acum 3 ani trenul a rebursat (inainte de a ajunge in statie la Berceni) ca sa ajunga la linia 1 unde intri direct in hala de parcare.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Se utilizează foarte rar acest mod de rebrusare.

 


Go to page:  1  ... 296 297 298 299 300 301 302  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use