Discutii diverse despre Metrorex

Discuții generale despre metroul din București

Re: Discutii diverse despre Metrorex

Mesajde 1689 » Mie, 03 Oct 2018, 17:57

La vremea respectiva repartizarea locuintelor se facea in functie de locul de munca. Lucrai in Pipera, primeai repartitie in zona Baneasa. Lucrai la IMGB, primeai in Berceni. Traversarea intregului oras ca sa ajungi la intreprindere era mai degraba o exceptie. Militari, Rahova, Colentina, Pantelimon, Berceni, Baneasa, Aviatiei - toate astea au fost cartiere construite aproape de platformele industriale.
Exceptie faceau Drumul Taberei si parti din Balta Alba, 1 Mai, si Tineretului unde au existat destul de multe apartamente proprietate personala.

Metroul (ceea ce s-a construit pina in '90) a fost proiectat pentru viitor, dar pentru un alt viitor - care la vremea respectiva parea etern predictibil.

Nu trebuie uitat ca scopul primordial a metroului a fost suprimarea mijloacelor de transport de suprafata si mutarea traficului de calatori in subteran.
1689

Mesajde andrei11 » Mie, 03 Oct 2018, 18:17

1689 scrie:Metroul a fost proiectat pentru viitor, dar pentru un alt viitor - care la vremea respectiva parea etern predictibil.

Diversiune :
Pui mâna în foc că ceea ce este acum este etern predictibil ? :?: :o
andrei11
Moderator forum

Mesajde 1689 » Mie, 03 Oct 2018, 19:07

Nu raspund la provocari ;)

Dar - daca tot am divagat de la subiect - M1 si o parte din M2 au fost proiectate cind la Moscova era tata Brejnev. Asta facea o schimbare de regim imposibil de conceput (a se vedea vizita tovaraseasca de plantat pansele de la Praga din '68 si cazarm.. pardon ! bagajele care stateau pregatite la usa daca se ivea ocazia unui congres de horticultura la Varsovia).

Daca Dvs. personal vedeati in '88 sandramaua prabusindu-se, nu pot decit sa ma-nclin si sa mi va adresez de-acum cu titlul history guru. :D
1689

Mesajde andrei11 » Mie, 03 Oct 2018, 19:59

1689 scrie: ...Daca Dvs. personal vedeati in '88 sandramaua prabusindu-se...

End offtopic : Evident că NU ! Cine spune DA e ușor încrezut.
andrei11
Moderator forum

Mesajde cris_m » Joi, 11 Oct 2018, 09:48

Se pare ca a inceput si Metrorex sa actualizeze firmele din interiorul Bombardierelor, dar doar cateva. Ieri am obserbat ca nu mai scrie RATB ci STB, ca au fost adaugate 698 la Timpuri Noi si 781 la Eroilor. A fost schimbata propozitia cu "Trenul circula in directia Gara de Nord-Dristor 2" cu "sens Gara de Nord-Dristor 2""schimbi M1/3". La partea de engleza, acum peronul este anuntat ca "exit left/right". Sa zicem ca e mai ok. :?
cris_m
Moderator forum

Mesajde survola » Joi, 11 Oct 2018, 12:27

Asta cu exit le-am propus-o (și) eu.
Acum un an :D
Dar e bine și așa, cu întârziere.
Apropo, mi-au răspuns că: ”vom ţine cont [...] în măsura posibilităţilor tehnice ale sistemului de informare a călătorilor, în speţă numărul limitat de caractere al afişajului din interiorul vagoanelor de tip Bombardier" (sublinierea mea). Eu le scrisesem, normal, referindu-mă și la CAF și la Bombardier.

Schimbarea propusă a fost Exit left în loc de Left side.
survola
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Știri, noutăți și discuții despre metrou