Accidente / incidente

Discuții generale despre metroul din București

Re: Accidente / incidente

Mesajde Florinds » Vin, 25 Mai 2018, 06:41

1:50 si inseamna ca vin la minut...
Florinds
Membru Silver

Mesajde zapacitu » Mie, 30 Mai 2018, 14:10

Intervalul intre momentul din care nu mai vezi stopurile trenului care pleaca si momentul in care vezi farurile metroului care se apropie... un minut si ceva (chiar daca si ceva e 45 secunde). Deci da... un minut :))
zapacitu
Membru Silver

Mesajde Florinds » Joi, 31 Mai 2018, 08:25

Si mai e si Rex care vine cu afisajele de pe M2 numai cu 1 si 0... Pipera 1, Berceni 0 etc... Parca avem numai baza 2.
Florinds
Membru Silver

Mesajde misterr » Mie, 11 Iul 2018, 16:30

Astăzi ora 16:07 la intrarea în Piața Unirii dinspre Universitate:

- frînare de urgență, venit grămadă în nas
- anunț din partea mecanicului: „Stimați călători, îmi cer scuze pentru frînarea de urgență, dar cineva s-a prefăcut că împinge un căruț cu copil în fața trenului”
- după trei minute de staționare în tunel (pe jumătate intrat în stație) trenul se pune încet în mișcare, trage la peron și deschide ușile
- mesaj din nou din partea mecanicului prin megaoaie: „Domnilor însoțitori, vă rog să vă prezentați în proximitatea jumătății trenului, există un căruț de copil cu aparținători, o să vă explice călătorii ce s-a întîmplat”
- după încă un minut trenul închide ușile și pleacă
- n-am apucat să văd nici căruțul, nici copilul, nici aparținătorii, nici însoțitorii, nici mecanicul, dar măcar am ajuns cu bine acasă
misterr
Membru Silver

Mesajde aztec » Mie, 11 Iul 2018, 16:35

Cred ca e prima data cand aud asa ceva....
Adica cineva care sa explice si sa ceara scuze.
Bravo lui ca a fost vigilent.(nu citea ziarul sau se uita pe telefon)..si apoi a si cerut scuze.
aztec
Membru Silver

Mesajde mcosmin » Mie, 11 Iul 2018, 17:04

Eu am auzit de mai multe ori in ultima vreme mecanici sa isi ceara scuze pentru franele violente.

Pana la urma e un stres imens cu toti idiotii care fac glume proaste.
mcosmin
Membru Silver

Mesajde WT_fan06 » Mie, 11 Iul 2018, 18:41

Da, mecanicii îşi cer scuze atunci când e cazul. Şi atunci când a fost fum în stația Universitate, mecanicul a intervenit şi şi-a cerut scuze că nu poate opri în acea stație.
WT_fan06
Membru Silver

Mesajde shoppy » Mie, 11 Iul 2018, 22:25

In cazul franarii de urgenta partea nasoala este la sfarsit si este timp berechet sa atentionezi, eu mereu imi atentionez cunoscutii "tineti-va de bare, asta este franare de urgenta", si mecanicul ar putea da un anunt in timpul franarii de genul "aceasta este o franare de urgenta, va rugam sa va tineti de bare".
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde misterr » Joi, 12 Iul 2018, 06:54

La nivelul tehnicii actuale, nu e mare lucru ca la acționarea frînării de urgență să fie emis automat și un mesaj preînregistrat de avertizare...
misterr
Membru Silver

Mesajde Puss in Boots » Joi, 12 Iul 2018, 07:08

O franare in cazul unui eveniment neprevazut mi se pare atat de rapida si de brusca incat n-ai cand si cum sa mai trimiti si anunt. Sau pana il trimiti si se duce mesajul s-a franat deja demult, deci care e rostul? Daca se declanseaza mesajul la actionarea franei, atunci trenul deja se opreste pana se termina anuntul. Ok, ma ajuta sa stiu ca e o franare de urgenta dar atat. Efectul s-a dus deja si daca a fost sa pic, am picat deja. Pe jos, peste unii, peste altii, m-am lovit etc. Tehnic o fi posibil, dar cu partea mea de franari de urgenta nu cred ca un anunt vocal ar fi schimbat atat de mult rezultatul.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde Florinds » Joi, 12 Iul 2018, 08:11

shoppy scrie:In cazul franarii de urgenta partea nasoala este la sfarsit si este timp berechet sa atentionezi, eu mereu imi atentionez cunoscutii "tineti-va de bare, asta este franare de urgenta", si mecanicul ar putea da un anunt in timpul franarii de genul "aceasta este o franare de urgenta, va rugam sa va tineti de bare".

Tu gandesti cat dureaza pana se termina anuntul?... E terminata de mult timp franarea. De unde atata timp berechet sau inseamna ca nu mai este franare de urgenta.
Florinds
Membru Silver

Mesajde Puss in Boots » Joi, 12 Iul 2018, 08:18

Poate shoppy glumea :)
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde shoppy » Joi, 12 Iul 2018, 08:27

Daca este de la viteza > 50km/h atunci este timp destul.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Joi, 12 Iul 2018, 08:58

Relaxați-vă, evident #shoppy glumește în continuare.
andrei11
Moderator forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Știri, noutăți și discuții despre metrou