MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5449 posts, 1080084 views
 
Go to page:  1  ... 156 157 158 159 160 161 162  ... 390
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre Metrorex BodoMinea

Fix ceva de genul am scris și eu în later edit-ul de mai sus înainte să îți văd postarea  :lol:

Dar se poate și altfel. Cum ar veni ai un card NFC, ca cel de la RATB, achiziționat în prealabil, pe care la nevoie (inclusiv pe loc, în drum spre stație) îl încarci pe net / cu telefonul. (pentru cei care nu au NFC să facă tag emulation, le dai tag-ul și îl asociezi de cont)

Evident că cel mai civilizat ar funcționa metoda asta cu un sistem comun de taxare, mai ales că există deja taguri NFC și infrastructura fizică și online pentru ele. Ar trebui practic integrat și sistemul de SMS și unul in-app cu cel existent la care se mai fac niște modificări, și această idee de aplicație ar merge cu cardurile existente RATB. Și se reintroduc turnicheții cu validator RATB și aia e.

 



Re: Discutii diverse despre Metrorex mcosmin

Exista diverse modalitati, chesia sta in diversificarea ofertei.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BodoMinea

Că tot vorbeam de ticketing, carduri bancare, AVC-urile APtrans, etc.

viewtopic.php?p=214823#p214823

 


Re: Discutii: statia Straulesti uvictor

Am scris si eu o reclamatie legata de sincronizarea dezastruoasa de la Basarab...acum vreo 2 luni...spam

 


Re: Discutii: statia Straulesti andrei11

Ce sincronizare ? M 1 cu M 4 ? De ce ? Nici nu s-ar putea din cauza portiunii 1 Mai - Parc Bazilescu. Adica de ce s-ar sincroniza M 4 cu M 1 ?  Eu as propune invers, M 1 cu M 4. Ia vezi daca merge.  :o
Da'  M 1 cu  M 2 sau M 1 cu M 3 sau chiar M 1 cu M 1 se sincronizeaza ? La Victoriei / Unirii pe traseul comun respectriv la statiile D. Am mai auzit treaba asta din mai multe parti, sa se sincronizeze M 4 cu M 1. E ca si povestea cu   pâinea de dinainte de 1989. Se vindea extrem de repede imediat ce iesea din cuptoare dar 99% din oameni intrebau daca e proaspata. Asa si cu M 1 si M 4. Vi se pare voua ca ar trebui sa se sincronizeze, desi repet, nici teoretic nu e posibil din motive de 1 Mai - Parc Bazilescu.

 


Re: Discutii: statia Straulesti uvictor

Cand iti pleaca din fata M4, cand vii pe acelasi peron cu M1 ia sa vezi ce bine e...si nu o data s-a intamplat.

 


Re: Discutii: statia Straulesti andrei11

Bine - nebine, e taman acelasi lucru ca si la Victoriei / Unirii / D / traseul comun in cazul M 1 / M 3 sau cand vrei sa ajungi de la gara in Militari.  Oricum n-ai cum sa sincronizezi.
Da si invers nu-i la fel ? Cand de pe acelasi peron iti pleca M 1 si tu esti pe peronul comun.

 


Re: Discutii: statia Straulesti uvictor

Nu stiu daca e acelasi lucru, pentru ca aici e acelasi peron, doar faci 10 pasi si intri din M1 in M4

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Si care ar fi rezultatul? Sa incetinesti aiurea traficul pe o magistrala din cauza problemelor de pe alta???
Cam cati neuroni lipsa ar trebui sa ai ca sa faci asa o prostioara???
:ugeek:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Se face o cretinatate de acest gen pe M3. Exista situatii in care M3 stationeaza la Politehnica 1-2 min..Nu stiu daca se intampla la fel  si pe M1 la Grozavesti, dar banuiesc ca este pentru a nu  se intalni  la peronul central de la Eroilor ambele trenuri care merg spre Izvor. Nu am sa inteleg niciodata argumentul logic pentru asa ceva....

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex subway guru

Nu e acelasi lucru...unde sunt tronsoane comune gen M1/3 trebuie sa intretzesi trenurile...eu vorbeam de corespondentele 'independente' gen Basarab, Piata Unirii, Victoriei...
Cam cum ar fi ca o firma de aviatie sa nu dea drumul la un zbor ca are intarziere un avion cu pasageri cu 'transfer'???
Ar da faliment...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex sab

Perfect de acord ca trebuie sa le intrețeși, insa poti sa o faci la Eroilor. Nu este normal sa stationezi aiurea cu o statie inainte de intersectie, din cel putin urmatoarele motive :
1. multi pierd schimbarea cu metroul de gara si asteapta cel putin 5 min (pe langa cele 2 min de la Politehnica)
2. unii, daca se nimeresc ambele trenuri la Eroilor, ar putea schimba acolo in loc sa astepte la NG urmatorul tren .
3. altii, chiar daca nu ar vrea sa schimbe la NG, se grabesc si ar merge cu primul metrou care pleaca spre Unirii. Bineinteles, cu conditia sa se anunte in statie care tren pleaca primul. Asa s-ar mai degreva si trenul de M3, care, am spus-o si o repet, ajunge plin la Eroilor, spre deosebire de trenul de M1, in care fluiera vantul.
Bine, probabil ca asta este "incalzirea" pentru M4-M6, unde se va stationa vrand-nevrand la Pajura (M6) sau la Jiului (M4). ;)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex uvictor

Bre nea guru daca 10 secunde pana face un "navetist" sprintul de la M1 la M4 intarzie marele schedule plan de pe M4, inseamna ca trebuie sa imi dai niste neuroni de la tine cu imprumut pentru ca toate studiile mele chiar si post-universitare  le-au provocat evaporarea. Toata stima dar uneori o cam iei pe aratura...cu jignirile!

 


Go to page:  1  ... 156 157 158 159 160 161 162  ... 390
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422091 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use