MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Variante traseu GdN - Progresu

321 posts, 71345 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 23
 
 

📖 Pagination options

Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Aha, pentru treburi de genul ăsta sunt dați EURO cu multe zerouri în coadă ? Mă abțin de la comentarii, sunt cetățeni de aici care o să-mi spună să nu-mi dau cu părerea că sunt amator. Da, sunt amator, recunosc, dar unele lucruri sunt clare ca lumina zilei și nu mai trebuie demonstrate. Iarăși, să fie clar, ce am postat eu aici n-are nicio legătură cu studiul respectiv, asta ca să nu-mi aud vorbe pe aici.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

Exact, pentru asta sunt platiti milioane de euro... Daca numerotatia variantelor s-a pastrat, inteleg ca singura varianta (18) care avea intersectie cu TOATE magistralele nu s-a calificat in finala..:(((
Mie oricum imi este extrem de greu sa identific aceasta magistrala pe harta cu multe carioci.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu bercenicity

Din ce vad studiul nu prea ia in considerare efectul de retea al conexiunilor cu celelalte magistrale si consecintele la nivelul intregului oras (se pune accent pe degrevarea M2 la care varianta 17 are punctaj maxim ca ar lua puhoiul care acum aglomereaza 76 si 381), considera tramvaiul ca o alternativa suficienta la metrou si variantele care il dubleaza sunt depunctate (varianta 1 prevede chiar desfiintarea acestuia pe sos Giurgiului), nu ia in considerare o eventuala viitoare M7 (optiunea 3+1 ar fi "metroul din Rahova")

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu aztec

Propunerile pot fi multe. Trebuie sa iei in calcul toate variantele posibile, inteleg....
Decizile sunt cum sunt.
La ce politicieni avem...credeti ca sefii institutilor cu legaturi la stat(ministeriale) sunt altfel?
S-a luat o hotarare la metrou cu cap de la infiintare?
Si inainte si dupa 89....
Pardon, dupa nu prea s-au luat....

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu pantograful

Doamne la ce porcarii vad pe hartiile astea...

Nu mai bine ar investi bani in M5 ? M7 ? (nu ma refer la Cornetu - Afumati sau stiu eu ce, doar la Alexandria - Colentina... daaa, n-am ambitie)
Sau chiar mai degraba, la transportul de suprafata. Cu banii de la M4/6, inclusiv "studii" (ma umfla rasu'), am putea avea o retea de tramvai cum nu e nicaeri.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

Mi-a venit o idee, după care probabil voi interveni foarte puțin...
Hai  să facem un studiu, cu ce instrumente putem mânca o mâncare de cartofi ( de post ), cu murături deja tăiate.
Păi să vedem...
Numai cu furculița
Numai cu cuțitul
Numai cu lingura
Numai cu lingurița
Combinații de două luate câte două
Combinații de trei luate câte trei
Cu toate patru
Cu polonicul - de ce nu ?
Iar combinații, ținând seama și de polonic
Mai putem introduce și absurdități absolute, supraabsurdități, de genul
Cu furca de făcut căpițe de fân
Cu lopata
Cu târnăcopul
Facem combinații între lopată și linguriță, etc.
______________
Finalizăm studiul.
Ne ducem la clasa II primară dintr-o școală generală și punem întrebarea inițială copiilor.
Avem surpriza să ni se răspundă că mâncarea respectivă poate fi mâncată cu furculița, dar ne mai trebuie și pâine și să ne spălăm pe mâini înainte de mâncare.
_________________
Se simte cineva luat peste picior ? Greșeala lui...
Pa, v-am pupat, noi cei de aici știm deja traseul lui M 4(6) Sud de vreo 10 - 15 ani !
__________________
Asta așa, că ne-a spus guru pe șleau că o stație Izvor 2 este absurdă, nu va fi traseul pe acolo niciodată !
____________
PS : Roșul acela îngroșat nu e de la moderare, e de la un cetățean oarecare plătitor  de taxe și impozite.  :bere:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu aztec

Nu pot sa te contrazic..
Dau si eu ca exemplu alegerea sau mai bine spus redenumirea unor statii existente....
Si cica aia a fost consultare publica..

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

Ideea este ca sunt niste proceduri birocratice catre trebuie indeplinute obligatoriu ca sa efectuezi o investitie de acest gen. Printre care SPF si SF.
Nu trebuie sa ne luam de astfel de lucruri, probabil si continutul este impus.
Problema este doar ce variante au fost sau nu luate in calcul. Pana la urma, va iesi ce doreste beneficiarul, indiferent de ce scrie in studiu.

Intrebarea este de ce nu este si varianta 19 sau cat o fi... Hasdeu-Izvor, ci doar alba sau neagra, adica fie Hasdeu, fie Izvor. In schimb bine ca avem varianta pe la Eroilor sau pe sub Calea Victoriei. De maxim angajament...

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu andrei11

sab wrote:
Pana la urma, va iesi ce doreste beneficiarul, indiferent de ce scrie in studiu.

Adevăr grăiși, Măria Ta !
E fix ca la analiza  SWOT. Cum vrea oridanorul de credit, adică cel cu mălaiul, așa iese. Am asistat și înainte ( bine, înainte de 1989 îi spunea altcumva) și - mai grav - și după 1989 la astfel de analize. Dacă vrea  ceva cu dinadinsul beneficiarul, așa și iese analiza SWOT. Dar se face  studiul că trebuie să fie la dosar...

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu survola

Deci a ieșit pe locul 1 varianta pe la Hașdeu - 13 Septembrie - Calea Ferentari - Toporași - Șos. Giurgului?
Se plătește pe acolo bilet???  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

De unde a iesit asta e locul 1?

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu survola

Așa văd  pe studiu.
Dacă e făcut corect, foarte bine. Trece prin câteva zone cu densitate mare. Problema este dacă servește acelor zone și dacă are conexiuni suficiente cu restul rețelei în funcțiune sau în lucru/ proiectare.
Că dacă rămâne cu o legătură doar la Basarab...

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu TibiV

O mizerie...
:puke:

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use