Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

Discuţii generale, planuri, ştiri şi noutăţi despre lucrările şi proiectul M4

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

Mesajde subway guru » Lun, 13 Ian 2020, 00:26

Coane orex nu prea le ai cu Iberia, aragonezii au capitala la Zaragoza, Madridul e miezul provinciei Castilia La Mancha, aia plina cu don quixoti...(am folosit ortografia castiliana autentica).
Toate cele bune, ramane cum am zis!
:bere:
Pe de alta parte ce ar fi trebuit sa ceara Metrorex in afara de un sistem care sa nu permita buseli tren contra tren (doamne fer’), trenuri <concatenate> unul in fundul altuia si care sa fie totusi capabile sa opreasca la peron nu cu unul-doua vagoane dincolo de el in tunel???
Mie nu mi se pare ca ar fi chiar asa de exagerate <pretentiile minimale>...
:lol:
subway guru
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Lun, 13 Ian 2020, 00:35

Problema nu este la cerința Metrorex, problema este că funcționarea Dimetronicului nu trebuie privită ca ceva care nu s-a mai văzut, nu s-a mai auzit. Mai ales că pe juma de traseu funcționează bine mersi.
Întreb și eu așa, într-o doară, cum la 18(o mie optsute și ceva ) anul și chiar 1900 locomotivele cu abur cum de puteau opri la punct fix ? Acum o sută și ceva de ani oamenii erau mai responsabili decât în secolul XXI ? Parcă vreo câțiva zeci de ani IVE - ele opreau la punct fix cu mecanic la bord folosind maneta de accelerație și cea de frână.
Cu cât ne îndreptăm spre sfârșitul sec XXI cu atât constat că oamenii sunt mai iresponsabili, trebuie dublați de mecanisme paralele ca să nu facă prostii.
Sau sunt eu anacronic, trăit într-un timp ce ține de mezozoic ?
Dimetronicul nu e nici navetă spațială, nu e nici colonie pe Marte, e un biet sistem de securitate care a fost testat și răstestat de un milion de ori până ce a ajuns la noi. Culmea - repet - e că pe jumătate de traseu chiar funcționează.
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Lun, 13 Ian 2020, 00:44

Pai asta zic si eu, e ca povestea cu liftul de la bloc, cum naiba functioneaza ireprosabil la toate etajele dar la ultimele doua nu???
Si sa nu-mi spui ca de vina e administratorul blocului ori ca l-a deochiat baba chioara de la mezanin!
E mult mai credibil ca aia de la <lift company> au consumat prea mult <rioja> in timpul programului de lucru...
Ca sa fim totusi corecti ar putea fi un f.f.f. mic motiv de semi-scuza dar nici nu ma gandesc sa-l aduc in discutie...
:twisted:
Dupa o minima meditatie o sa-l aduc in discutie totusi dar doar ca sa-l distrug din fasa...
Ar fi vorba de faptul ca <batranele doamne> nu sunt <omogene> ca echipamente, dotari si performante individuale datorita multiplelor interventii succesive suferite de-a lungul vietii lor. Dar cum naiba reusesc toate sa opreasca la peron in toate statiile, inclusiv in cea mai <chinuita> numita Bazilescu si in ultimele doua, cele mai moderne, mai generoase si mai boieroase NU???
Intrebari la care s-a raspuns si intrebari la care nu s-a raspuns inca...
:headbash:
subway guru
Membru Silver

Mesajde Adrian Rosca » Lun, 13 Ian 2020, 07:56

Cei care merg cu metroul pe M4 stiu ca ivele mai rateaza oprirea la punct fix si la statiile "vechi".
Adrian Rosca
Membru Silver

Mesajde misterr » Lun, 13 Ian 2020, 08:07

Cred că Alstom (care se ocupă de IVA) se distrează acum că Siemens nu le dă de cap... Nici prin gînd nu le trece să le dea o mînă de ajutor!
misterr
Membru Silver

Mesajde George » Lun, 13 Ian 2020, 11:50

Deci daca prognoze serioase nu avem, haideti la nivel de spart seminte si dat cu ghiocul, cand credeti ca va functiona semnalizarea pe M4 si se va merge pe 2 fire pe toata distanta? :oops:
George
Membru Gold

Mesajde punmeister » Lun, 13 Ian 2020, 11:57

Odata cu M6.1! :twisted: :rofl:
punmeister
Membru Gold

Mesajde George » Lun, 13 Ian 2020, 12:23

Ideea e simplă: să laşi o magistrală nefuncţională încă vreo 8 ani e abuz în serviciu. Şi voi face cu plăcere o plângere penală, dacă până în vară nu se rezolvă nimic.
George
Membru Gold

Mesajde andrei11 » Lun, 13 Ian 2020, 15:53

Acum vreo oră și jumătate una bucată IVA a ratat cu vreo 5 m Basarabul ( spre Străulești ), a dat în spate cei 5 m și după aceea a deschis ușile.
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Lun, 13 Ian 2020, 17:57

Sa insemne asta ca <adaptarile> pentru ultimul tronson au bulibasit si restul magistralei???...sau iar s-a trezit la <butoane> un mecanic nedisciplinat, ca au mai fost niste cazuri fix pe acea portiune de traseu...
subway guru
Membru Silver

Mesajde Adrian Rosca » Lun, 13 Ian 2020, 21:08

Ratarile la statiile "vechi" nu sunt de azi sau de ieri, dar probabil ca au avut grija sa le tina sub pres. Lasati "vatmanii" in pace, in Gothamul nostru mioritico-damboviztean Vatman rules! :lol:
Adrian Rosca
Membru Silver

Mesajde subway guru » Lun, 13 Ian 2020, 21:30

Voi stiti mai bine ca locuiti/munciti pe traseu!
subway guru
Membru Silver

Mesajde orex » Lun, 13 Ian 2020, 21:53

”Coane orex nu prea le ai cu Iberia, aragonezii au capitala la Zaragoza, Madridul e miezul provinciei Castilia La Mancha, aia plina cu don quixoti...(am folosit ortografia castiliana autentica).”
HALT!...Asa, ca sa nu creada LUMEA ca e altfel ...ISTORIA si sa se ”incoroneze” cu ...”laurii”!!! ;) ;) ;)
orex
Membru Silver

Mesajde bercenicity » Lun, 13 Ian 2020, 22:22

Nu era vorba ca pe M4 se merge doar ATP (pentru că accelerarile și franarile ar fi prea bruște cu IVEle în mod ATO)? Iar oprirea la punct fix tine de ATO, nu?
bercenicity
Membru Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Magistrala 4 de metrou Bucureşti - Discuţii, planuri, ştiri