MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 439833 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 111 112 113 114 115 116 117  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului uvictor

In seara asta, in jur de 19:30, si-au batut joc de calatorii din statia Bazilescu. Am scris amanunte in sectiunea indicata de shoppy

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

sab wrote:
http://m.digi24.ro/stiri/actualitate/soc ... l-702064

Ar fi nevoie de 140 de angajaţi în plus pentru cele două staţii, la care se adaugă alţi 340 de angajaţi pentru magistrala de metrou care ajunge în drumul Taberei.

Ce fac 140 angajati in cele doua statii? :) Cred ca avem dreptul sa stim, nu, platim si bilet si subventii.
Ar fi interesant sa existe si in urmatoarea intrebare la angajare, care exista in mediul privat, spre stiinta publicului: aveti rude care lucreaza in compania noastra? (a se citi Metrorex sau Ministerul Transporturilor)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului oache81

Pai, casiere, agenti de paza, femei de serviciu, impiegati, mecanici, ajutori, etc.
Poate e si pentru depou lista si nu s-a mentionat.
Astia sunt minim 12 din fiecare (sunt probabil 3 ture la casieri, cate 2 pe statie inseamna 6 ori 2 statii 12)
Agenti de paza la fel, se ajunge usor la 140.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Esti sigur ca asa usor?... Calculeaza 70 pe statie, ca sa fie mai simplu. Stiu ca sunt statii cu cate o singura casierie si statii cu cate doua, dar pune la maxim si vezi.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

Adica nu e bine ca tocmai s-au creat 140 de locuri de munca? Nu pentru asta atragem, in fond, investitii si ne intindem peste tot cu infrastructura?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Trebuie create locuri de muncăreale. Eu pe vremea "cealaltă" am lucrat in agricultură. In cea reală, adica pe câmp.  Acum pe bune, la o intreprindere agricolă ( de stat ) ar fi trebuit sa fie 3 ingineri -> directorul, inginerul sef ( un fel de director adjunct de facto ) si un inginer mecanic. Asta la societatile mari, la cele mici doi ingineri erau deajuns. Pe teren la societatile mari erau vreo 10 si la alea mici 5 - 6. Un somaj mascat adica.
Repet, de acord sa se creeza locuri de munca, dar sa fiereale.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Noile locuri de munca sunt cat se poate de reale, dar cifra de 140 pentru 2 statii mi se pare mult exagerata.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

Cifra de 140 nu e luata din acelasi articol super profesionist facut de digi?

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Adrian Rosca wrote:
Noile locuri de munca sunt cat se poate de reale, dar cifra de 140 pentru 2 statii mi se pare mult exagerata.

Păi eu tocmai asta am spus, sa fie reale, adica cei 140 sa aiba ce face, sa nu fie 50 platiti de aiurea.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Aha, acum am inteles. In total la cele doua statii sunt 8 persoane vizibile calatorilor pe fiecare tura: 4 casiere si 4 paznici.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Paznicii nu sunt angajatii Metrorex!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Deci si mai rau pentru calcul... Probabil ca posturile astea au un pret bun. :)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

Daca tot s-a ajuns la discutiile de genul, ia spuneti-mi. Mai este prevazut in contractul colectiv de munca faptul ca la angajarea in Metrorex au prioritate rudele angajatilor? :shock: :evil: Daca da, clar Metrorex este o monarhie, acolo lucreaza doar cei cu sange albastru, dar astept raspunul inainte sa ma pronunt.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Da. Nepotism maxim si productivitatea muncii spre 0. Absolut de acord cu andrei11, 140 de locuri de munca reale (care PRODUC si aduc valoare) - absolut de acord. Altminteri, e doar gaura in buget.

 


Go to page:  1  ... 111 112 113 114 115 116 117  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420557 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use